Smrtící virus podobný SARS opět zabíjel. Je důvod k panice?

Berlín - V bavorském Mnichově zemřel muž ze Spojených arabských emirátů nakažený virem, který vyvolává těžké onemocnění dýchacích cest podobné chorobě SARS.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet celosvětově potvrzených případů nákazy lidí tímto koronavirem, který nové onemocnění způsobuje, činí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 17, z toho 11 infikovaných zemřelo.

Mnichovská nemocnice o zemřelém prohlásila, že byl převezen 19. března z Abú Zabí. Třiasedmdesátiletý pacient byl ve vážném stavu a jeho šance na přežití byly nízké.

Vědci si prozatím nejsou zcela jistí, jakým způsobem se nákaza na lidi přenáší. Nový koronavirus je podle všeho příbuzný jistého netopýřího viru. Vědci proto předpokládají, že přenašeči jsou netopýři, případně kozy či velbloudi. Potvrdilo se také, že nákaza se může šířit z jednoho člověka na druhého. V posledních týdnech zemřeli v Británii na tuto chorobu dva lidé, kteří se podle všeho nakazili od příbuzných.

Nemoc se dá pro laika poznat jen stěží, začíná totiž jako obyčejné nachlazení s kašlem a ztíženým dýcháním. Objevit se může i průjem a horečka. Ovšem lékaři varují, že všichni, kteří se právě vrátili nebo vracejí z cest do rizikových zemí, by si na podobné příznaky měli dát pozor, a pokud je zpozorují, měli by navštívit lékaře a upozornit jej na to, kde pobývali, informuje server vitalion.cz.

Podle Martiny Havlíčkové ze Státního zdravotního ústavu se nákaza objevila zatím jen u lidí, kteří žijí nebo pobývali nějakou dobu v Kataru či v Saudské Arábii. Pokud se navíc ošetřujícímu lékaři nedaří najít u těchto lidí původce nákazy – tedy virus chřipky či jiné běžnější nemoci, která by nemoc dýchacích cest vysvětlila, je důvod k tomu navštívit infekční oddělení nemocnice. Lékaři, ale i pacienti, kteří mají podezření na tuto nemoc, mohou také kontaktovat Národní referenční laboratoř pro chřipku, která sídlí ve Státním zdravotním ústavu.

Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8000 lidí. Zhruba desetina z nich zemřela.

Témata: Německo | nemoci | zdraví
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama