Slovo "nevygooglitelný" neexistuje, řekla komise. Může si za to Google sám

Stockholm - Švédská jazyková rada ze svého seznamu nových slov roku 2012 odstranila slovo "nevygooglitelný". K tomuto kroku se rozhodla, když odmítla ustoupit nátlaku společnosti Google, aby do definice slova připojila rovněž výraz "Google".

Google

Seznam nových slov švédštiny byl zveřejněn v prosinci a obsahoval i výraz "ogooglebar" s definicí "něco, co není možné najít na internetu s pomocí vyhledavače". Jazyková rada uvedla, že ji od té doby firma Google opakovaně kontaktovala a snažila se dosáhnout toho, aby definice obsahovala i její název společně se značkou pro ochrannou známku.

"Google se odvolával na zákon o ochraně obchodní značky a chtěl, aby jazyková rada změnila formulaci definice," uvedla předsedkyně rady Ann Cederbergová.

"Nemáme ani čas, ani zájem pouštět se do dlouhého a protahovaného procesu, který se Google snaží vyvolat. A také nechceme dělat kompromis a změnit definici 'ogooglebar' tak, jak chce Google. To by bylo proti našim zásadám i proti zásadám jazyka. Google zapomíná na jedu věc: vývoj jazyka se nestará o ochranné známky," dodala. "Proto jsme to slovo ze seznamu odstranili."

A jak je to s novými slovy v češtině? 

Češtinou zahýbal obecně společenský vývoj. My jsme měli předtím dobu značné stagnace, kdy se neměnilo celkem nic. A potom v roce 1989 se věci všude velmi rozběhly," říká pro Český rozhlas jazykovědec a ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Do českého jazyka se přejímají nová slova nejčastěji z angličtiny. Na druhém místě je – pro někoho možná trochu překvapivě – slovenština.

„Rozlučkový večírek, dovolenková příležitost, to jsou všechno slovakismy. Myslím, že je to pozitivní, protože slovenština vlastně zaplňuje mezery. My neumíme jinak říct rozlučkový večírek – asi večírek na rozloučenou – ale to je přece jen neshodný přívlastek," přemítá jazykovědec.

V oblasti kulinářství pak přejímáme hodně slov z italštiny nebo francouzštiny. „S globalizací to ale přichází téměř odevšad, třeba mnozí z nás jedí sushi," doplňuje ředitel Ústavu pro jazyk český.

Naopak třeba politická scéna se na češtině prý nepodepsala skoro vůbec. Podle Karla Olivy jsou výroky některých politiků kometami, které zazáří, ale pak zhasnou.

Jak se jazyk mění, dříve nespisovná slova se postupně stanou obecně přijímanými. A v budoucnu by se některá mohla objevit i v pravidlech spisovné češtiny. „Myslím, že třeba slovo googlovat. Nebude to asi za pět let, ale možná za dvacet, pokud ještě v té době bude existovat Google," předpokládá ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Témata: Švédsko | Google | jazyky

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje