Papež František směle porušuje staleté tradice. Kde nyní bydlí?

Vatikán - Papež František se rozhodl vyměnit velký papežský byt v nejvyšším patře Apoštolského paláce ve Vatikánu za skromný dvoupokojový příbytek. Tímto krokem nejvyšší představitel římskokatolické církve porušil více než sto let starou tradici.

Novým papežem se stal Argentinec Jorge Mario Bergoglio. Svět ho bude znát pod jménem František I.
doporučujeme

Rozhodnutí nebydlet v honosných prostorách paláce potvrdilo už proslulou skromnost nově zvoleného papeže. Už jako buenosaireský arcibiskup se totiž odmítal přestěhovat do biskupského paláce. Kromě toho, že dává přednost skromnějšímu ubytování, je o něm také známo, že si nezřídka sám vaří.

Od nástupu papeže Pia X. na začátku 20. století každý nejvyšší pontifik obýval honosný byt v Apoštolském paláci s více než deseti místnostmi, s prostorami pro personál, s terasou a s výhledem na Řím.

Od svého zvolení papežem ale František žije v prostém dvoupokojovém apartmá ve vatikánském penzionu svaté Marty. To je rezidence hotelového typu, kterou nechal papež Jan Pavel II. upravit vedle baziliky svatého Petra.

Nový papež, jedno z pěti dětí italských přistěhovalců do Argentiny, jehož otec pracoval na dráze, rozhodně nevyhledává pozornost médií. Těší se ale z blízkosti lidí. Namísto velkých slov a gest se prezentuje činy a postoji.

V uplynulých letech docházelo často ke sporům mezi ním a argentinskou vládou Néstora Kirchnera a poté jeho manželky Cristiny Fernándezové Kirchnerové.

Kritizuje často korupci a chudobu. V katedrále v Buenos Aires působil mnohdy jako obyčejný kněz u zpovědi. V nedávné době se třeba osobně staral o oběti požáru v nočním klubu Cromagnon, při kterém zahynulo přes sto lidí.

František je sympatický, klidný a otevřený kompromisům. To ale neplatí například v otázce homosexuálních sňatků, jež byly v Argentině legalizovány. Proti nim vystupoval bez úspěchu, poznamenává server tyden.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama