Krutá zima zasadila Anglii ránu: Hrozí kolaps její ekonomiky

Londýn - Letošní tuhá zima způsobuje útrapy lidem i zvířatům ve Velké Británii. Další omezení a nebezpečí jsou dnes hlášena zejména za Skotska a Severního Irska. Panují také obavy, že vinou zimy přišlo o život velké množství ptáků a dobytka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle stanice BBC kruté zimní podmínky sužují mnohé části Severního Irska, kde může být pod závějemi pohřbeno až 10.000 zvířat. Na více místech Skotska se prohánějí sněhové vánice a potíže v dopravě způsobují zledovatělé silnice. Více než 1600 domácností na ostrově Arran a v oblasti Kintyre na severu Skotska je bez proudu.

Podle skotské odbočky britské organizace ochránců přírody RSPB má krutá zima ve Skotsku a na severu Anglie na svědomí smrt stovek až tisíců ptáků, například papuchalků či alek.

Na ostrově Man žádají o naléhavou pomoc zemědělci, kteří pátrají ve sněhových závějích po tisícovkách ovcí.

Ve Walesu jsou od minulého týdne někde stále neprůjezdné silnice. Kvůli dopravním omezením leckde nefunguje vícero komunálních služeb, třeba odvoz odpadků.

Ekonomové nyní počítají, kolik vlastně Británii problémy s počasím stojí. Podle nich už přišla o víc než 12 miliard korun kvůli pracovním absencím, které postihly až třetinu všech zaměstnanců. Celkově prý Británie ztrácí až miliardu liber, tedy přes 30 miliard korun každý den, kdy sněží. To by mohlo podle analytiků vážně ohrozit výkon celé ekonomiky, dokonce až tak, že by se země potřetí za poslední 4 roky propadla do recese, informovala Česká televize.

"Ekonomika teď má slabou dynamiku a stačí málo, aby spadla přes okraj. Nevíme, jak dlouho budou problémy s počasím trvat, ale bezesporu není daleko k tomu, aby se stalo právě tím elementem, který ekonomiku vrátí do recese," varuje analytik Michael Ingram.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama