Srbský prezident se vzteká. Za vším je jméno nového papeže

Bělehrad - Srbský prezident Tomislav Nikolić, který se krátce před svým loňským zvolením aspoň navenek přeměnil z radikálního nacionalisty v proevropsky orientovaného politika, má problémy se jménem nového papeže Františka.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Jak napsal server blic.rs, v rozhovoru pro televizní stanici B92 Nikolić několikrát o papeži hovořil jako o "papeži Franceskovi", jen aby se vyhnul vyslovení srbské verze jeho jména - Franja.

Za vším je podle všeho to, že srbská verze papežova jména u Nikoliče vyvolává nechtěné vzpomínky na chorvatského prezidenta Franja Tudjmana. Jím vedená země, která se spolu se Slovinskem jako první odtrhla od Jugoslávie, totiž v 90. letech byla se Srby na ostří nože a napětí, jež vyvrcholilo občanskou válkou, evidentně dosud zcela nevyprchalo ani mezi politiky.

Papežovo "překřtění" na Franceska - alespoň v oficiálních prohlášeních - se právě kvůli negativní asociaci s Tudjmanem nedávno snažil u srbské vlády prosadit prezidentův poradce Radoslav Pavlović, ale neuspěl.

Za papežovo jméno František (Franja) se postavila i srbská pravoslavná církev a jazykovědci, kteří tvrdí, že používání národní verze papežova jména je naprosto obvyklé ve většině zemí světa. "Nový papež si vzal jméno od světce, kterému tady v Srbsku říkáme Franja, kvůli tomu mu nemůžeme říkat Francesco,"

Tomislav Nikolić je srbským prezidentem od června 2012. Jeho vítězství bylo médii vnímáno jako politické zemětřesení a nečekaný zvrat. V některých zemích v regionu (např. v Chorvatsku, či Bosně a Hercegovině) se rozšířily obavy, že by dosavadní kurz regionální politiky Srbska mohl být pod Nikolićovým vedením změněn. Politici ze zahraničí, především Evropské unie, označili Nikoliće za "nacionalistu", či "bývalého nacionalistu" a Srbsko s ním jako zemi na křižovatce.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje