Pozor na křestní jména: Špatný výběr přivodí i smrt, tvrdí vědci

Londýn - Rodiče, kteří zvažují jméno pro svého potomka, by podle vědců udělali dobře, kdyby věnovali pozornost sílícím důkazům, že jméno může ovlivnit cokoli: Od známek ve škole, přes volbu kariéry až po to, koho si člověk vybere za partnera a kde bude žít. Někdo, kdo se jmenuje Jacqueline nebo Steven si všeobecně v životě povede lépe, než Latrina nebo Butch, uvádějí výzkumníci.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vaše jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o vaší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou vám v životě dány," říká podle agentury AFP Richard Wiseman (moudrý muž), který je shodou okolností profesorem psychologie na Hertfordshireské univerzitě. "Může to také být svým způsobem sebenaplňujícím se proroctvím. Pokud vaše jméno zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budete snažit i chovat."

Záplava studií v posledních letech posuzovala jména coby ukazatele úspěchu. Mimo jiné zjistily, že dívky se jmény vnímanými jako "ženská" - jako je Isabella nebo Kayla - mají menší šanci být dobré v matematice a dalších vědách, než ty se jmény Taylor nebo Madison. Anebo to, že žáci, kteří mají jména naznačující "nižší postavení", dostávají horší známky, než žáci se stejným zázemím, ale jmény znějícími "noblesněji".

Denisy a Denisové se tak pravděpodobněji stanou dentisty než dermatology, zatímco v anglofonním světě je spousta Lawrenců mezi právníky (angl. lawyer) a Raymondů mezi radiology (ray - paprsek).

Občas může jméno doslova předpovídat budoucnost. Vědci zjistili, že studenti usilující o vysokoškolské tituly, jejichž jména začínají na C nebo D, mají horší průměr než ti, jejichž jména začínají na A nebo B. A jedna studie dokonce tvrdí, že lidé, jejichž iniciály tvoří negativní slova, jako je P.I.G. (prase), mají větší šanci zemřít předčasně něž ti s pozitivními iniciálami, jako je například V.I.P.

Existuje pochopitelně i spousta paradoxních příkladů, jako bývalý arcibiskup Manily kardinál Jaime Sin (hřích) nebo odborník na úlevu od bolesti (angl. pain) doktor Richard Payne.

Český statistický úřad se zabývá četností jmen narozených v lednu každého roku. Z těchto statistik se dají jednak vyčíst určité módní vlny a trendy a také je lze použít jako inspiraci při výběru jména pro vlastní děťátko.

Mezi holčičími jmény jednoznačně kraluje Terezka, která za celou dobu neopustila první místo. Další jména, která najdeme v roce 2008 v první desítce, jsou: Natálie, Anna, Adéla, Eliška, Karolína, Kateřina, Barbora, Lucie a Kristýna. V předchozích letech bodovala často také Michaela, Nikola a Veronika. Jména, která se sice neprobojovala mezi prvních deset, ale také se vyskytovala velmi často, jsou například: Zuzana, Klára, Sára, Aneta, Marie, Nela, Denisa, Monika, Lenka, Markéta či Petra.

U chlapeckých jmen je situace úplně jiná než u holčiček. Tady se o první místo svádí boj. A kdo že to mezi sebou bojuje? Jakub a Jan. Za dobu posledních deseti let se Jakubovi podařilo Jana porazit 3krát. V závěsu za nimi se drží Tomáš. Čtvrté místo dlouho patřilo Martinovi – jeho obliba, ale pomalu klesala a od roku 2007 se do první desítky neprobojoval, ale nezůstává daleko – v roce 2008 obsadil dvanáctou příčku. Letos se na čtvrtém místě objevil Ondřej, následují Vojtěch, Matěj, Adam, Daniel a Filip. Další populární jména (objevující se mezi první dvacítkou) v průběhu desetiletí jsou: Jiří, Michal, Petr, David, Dominik, Štěpán, Patrik, Marek, Matyáš, František, Pavel a Josef.

Podle údajů Českého statistického úřadu mívají zvláštní a netradiční jména zejména dětičky, jejichž rodič(e) jsou příslušníky cizího státu. A tak díky tomu, že se naše země otvírá novým kulturním vlivům, můžeme se setkat s dívčími jmény Charlotta, Mia, Aileen, Ketty, Thi Huyen, Francesca, Madison, Emilly nebo Thelma. Skutečnými „raritami" jsou dívčí jména Sofia Loren, Malorca nebo česká Kornélie.

Mezi netradiční chlapecká jména patří například Justin, Patricio, Kevin, Huu Trunc, Manuel, Attila, Brian či Nathan. Jako příklad velice zvláštních jmen jmenujme např. jména Ezechiel, Ostin a Barnabáš.

Pravdou zůstává, že některá jména jako Matyáš, Bruno, Samuel či Tadeáš, která se kdysi považovala za zvláštní, už dnes vnímáme jako běžná. Určitý návrat pozorujeme u jmen staročeských, která se opět vracejí do obliby – například se jedná o jména Amélie, Anežka, Dorota, z chlapeckých uveďme Teodor, Čestmír, Vendelín či Florián.

(Zdroj: csu.cz, babyonline.cz)

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama