Potápěči vylovili kus Čeljabinského asteroidu, místní sekta panikaří

Moskva - Ruským potápěčům se podařilo vylovit ze dna jezera Čebarkul úlomek meteoritu, který v polovině února zasáhl okolí uralského města Čeljabinsk. Vylovení úlomku velkého asi jako pěst z třináctimetrové hloubky stálo oblastní rozpočet více než půldruhého milionu rublů (asi 960.000 Kč), napsal dnes on-line deník gazeta.ru. První úlomek ale možná předchází masivnějšímu nálezu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vědci objevili v okolí jezera Čebarkul úlomky meteoritu, který spadl v pátek ráno u Čeljabinsku. Jejich mimozemský původ potvrdily chemické zkoušky, oznámil člen výboru RAV pro meteority Viktor Grochovskij z Uralské federální univerzity. Meteorit patří do třídy obyčejných hondritů, je to kamenný meteorit obsahující zhruba 10% železa. Dostane nejspíš název Meteorit Čebarkul.
doporučujeme

Pátrání po meteoritu napomohla "mapa", sestavená vědci z Uralské federální univerzity, kteří v jezeře zaznamenali magnetickou anomálii a její souřadnice. Potápěč první úlomek nalezl už v pondělí, ale v bahnu jej zase ztratil, a tak se nález mírně opozdil. "Je to skutečně meteorit, a ne pozemská hornina," potvrdil docent Viktor Grochovskij, který je i členem výboru akademie věd pro meteority.

V okolí Čeljabinsku se podle experta už sesbíralo okolo 300 až 400 kilogramů úlomků meteoritu, ale ještě se hledá hlavní kus meteoritu, který by mohl vážit "okolo půl tuny". Předpokládá se, že i tento kus spadl do jezera Čebarkul, a tak potápěči momentálně odstraňují bahno z místa, kde by hlavní díl meteoritu mohl spočívat. Expedice doufá, že nález a vyzdvižení ze dna bude dílem příštích hodin či dnů.

Pokud se meteorit podaří vylovit, stane se podle gubernátora chloubou jednoho z místních muzeí s úkolem přilákat na Ural turisty. "Čeljabinský meteorit" mají také uvidět na zlatých medailích sportovci, kteří zvítězí na Zimních olympijských hrách v Soči právě 15. února, tedy na výročí příletu kosmického návštěvníka.

A na Urale už také vznikla "církev čeljabinského meteoritu", ke které se prý hlásí už stovka vyznavačů. Její šéf Andrej Brejvičko ale důrazně varuje před vylovením meteoritu z jezera, protože kontakt s bezvěrci by mohl narušit "informační obsah meteoritu" o uspořádání vesmíru a další důsledky ani nelze předvídat. Už jen pokusy o vylovení prý rozpoutaly mezinárodní krizi okolo Sýrie.

Na Zemi se řítilo 10 tisíc tun

Roj meteoritů 15. února vyděsil milionový Čeljabinsk. Tlaková vlna rozbila tisíce oken a úlomky skla zranily asi 1500 lidí. Úkaz způsobil škody za miliardu rublů (asi 600 milionů korun).

Kolem meteoritu se hned po dopadu rozjela vlna spekulací. Některé sdělovací prostředky i několik dní po události přicházely s pohádkou, že ruské úřady o blížící se hrozbě věděly nebo dokonce, že na meteoroid v atmosféře střílela protivzdušná obrana.

NASA již krátce po dopadu odhadla parametry původního objektu. Neposloužily k tomu videa z youtube.com ale data ze senzorů, které hlídají „jaderný klid" v souvislosti se zákazem jaderných testů v atmosféře.

Než objekt vstoupil do atmosféry, měl velikost 17 metrů a hmotnost 7 až 10 tisíc tun. Do zemské atmosféry vstoupil pod poměrně malým úhlem 20° a rychlosti 18 km/s. Jen asi půl minuty trvalo, než se těleso prodralo atmosférou a ve výšce 14 až 20 km explodovalo s ekvivalentem 500 kilotun TNT, píše server vtm.e15.cz.

Bylo možné objekt objevit předem? Ve světě existují přehlídky oblohy, které se zaměřují na hledání zejména blízkozemních a potencionálně nebezpečných planetek a objektů. V jejich sítích však obvykle uvíznou jen větší tělesa, jako byl například 2012 DA14. Vzhledem k velikosti našeho meteoritu by pravděpodobnost nalezení podobného tělesa byla velmi malá. Ale na druhou stranu pokud se podíváte na blízké průlety planetek v dohledné době, naleznete na seznamu objekty o velikosti i deseti metrů.

Témata: Meteorit
Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson už není na JIP. Jeho stav se zlepšuje, dostává kyslíkovou…

09.04.2020 21:08 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech…

Moskva hrozí odvetou za odstranění Koněva

09.04.2020 20:55 Odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze může způsobit dlouhodobé podráždění v…

Británie hlásí dalších 881 mrtvých. Pohyb bude omezen dál

09.04.2020 19:00 Nejméně 7978 pacientů s pozitivním testem na koronavirus už zemřelo v nemocnicích v Británii.…

Belgie hlásí druhý nejvyšší počet úmrtí na covid-19, Kurz apeluje na…

09.04.2020 16:12 Belgické úřady dnes oznámily 283 nových obětí nemoci covid-19, což je dosud druhý nejvyšší denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy