Církví otřásá skandál. Skrývá papež zvrhlého arcibiskupa?

Santo Domingo/Varšava/Vatikán - Dominikánská prokuratura ohlásila, že se hodlá domáhat vydání polského kněze, obviněného ze zneužívání místních chlapců. Oznámila to dnes agentura AP.

Ilustrační foto

Wojciech Gil po osm let vedl farnost ve městě Juncalito v horách ve vnitrozemí karibského ostrova, než zazněla obvinění z pedofilie. To ale zrovna byl na prázdninách ve vlasti a už se na ostrov nevrátil. Duchovní (36) v rozhovorech s novináři popírá, že by sexuálně zneužíval děti, a obvinění označuje za pomstu narkobaronů, proti kterým bojoval.

Dominikánský generální prokurátor nicméně v uplynulých týdnech požádal Interpol o pomoc při zjištění, kde se Gil nachází. Minulý měsíc polská policie sdělila, že hledaný žije v rodné obci u Krakova. Nezatkla jej však, protože to Interpol nežádal. 

Dominikánští vyšetřovatelé současně vyšetřují aféru bývalého papežského nuncia v zemi, polského arcibiskupa Józefa Wesolowského. I ten čelí podezření, že sexuálně zneužíval mladé chlapce. Aféra vyvolala na ostrově veliký skandál, papež František ale svého vyslance z ostrova odvolal už v polovině srpna. Podle polské televize TVN 24 prý nuncius uprchl z ostrova na falešné doklady a od té doby pobývá ve Vatikánu.

Podle stanice není vyloučeno, že oba duchovní nakonec stanou před polským soudem. Polsko totiž nemá dohodu o vydávání podezřelých s Dominikánskou republikou. V Polsku za pedofilii hrozí až 12 let vězení, za dětskou pornografii deset let.

Pedofilní skandály otřásají církví už roky

V roce 2004 jen ve Spojených státech biskupská konference přiznala za předchozích 50 let 10.667 stížností na 4.392 kněze. Statisticky to představovalo 4 procenta všech katolických kněží v USA. Z více než 80 procent šlo o pedofilii homosexuální, v případech heterosexuálních byla przněna děvčátka až tříletá.

Žádný z pedofilních kněží nešel k soudu, a vůbec už ne do vězení, jak by se šupem stalo obyčejným smrtelníkům. Církev si s nimi zahrála „škatulata, hejbejte se" a přešoupla je jinam, kde trvalo dalších několik let, než na ně přišla další stížnost, po níž byli zase přešoupnuti jinam.

Po USA následovaly Kanada, Irsko, Belgie, Německo, Holandsko, Francie a dokonce i Filipíny. Sám Vatikán pak vyšetřoval tři tisíce kněží. Žaloby byly podány i proti samotnému Vatikánu a papeži Benediktovi XVI za utajování případů kněžské pedofilie.

Teprve v roce 2010 Vatikán zavedl „zrychlené šetření" pedofilních kněží a jejich odstraňování z pozic, kde by měli přístup k dětem. Konečně – řeklo by se rádo. Ani tím to však neskončilo. Katoličtí tradicionalisté z toho viní (jako z mnoha dalších dnešních vad církve) „liberalismus" a „modernismus" Druhého vatikánského koncilu. Jenže ten byl v roce 1965 a pedofilní skandály vypukly patnáct let předtím, píše ceskapozice.cz.

Církevní psychoterapeuti, kteří se snažili své pedofily vyléčit, dospěli už v 50. letech k závěru, že jsou nevyléčitelní a měli by být z kněžství vyloučeni a necháni na pospas civilním soudům. Jenže tím – podle propočtů církevních personalistů – by nastal nedostatek kněží. 

Témata: pedofílie | Vatikán | Polsko

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje