Zuří podivná válka USA-Rusko: Existuje mafie zvaná "Bratrský kruh"?

Moskva - Ruské bezpečnostní složky nemají žádné informace, které by potvrzovaly existenci mafiánského spolku Bratrský kruh působícího údajně v postsovětských státech. Napsala to dnes agentura Interfax s odvoláním na ruské vyšetřovatele. Příslušností k této zločinecké organizaci v minulých dnech zdůvodnily americké úřady zařazení ruské popové hvězdy na seznam nežádoucích osob. Ruské ministerstvo zahraničí dnes proti tomuto kroku důrazně protestovalo.

Ilustrační foto

Předmětem zájmu amerických úřadů se stal gruzínský rodák Grigorij Lepsveridze, který v Rusku používá umělecké jméno Grigorij Leps. Podle americké policie spolupracuje se zločineckou sítí Brothers' Circle (Bratskij krug), která operuje v postsovětských státech. Ve zločineckých strukturách podle amerických úřadů působí jako peněžní kurýr. Lepsveridze proto nesmí vkročit na území USA a žádný Američan s ním nesmí obchodně spolupracovat. Jeho účty v amerických bankách úřady zablokují.

Zpěvák obvinění popírá a tvrdí, že o žádné zločinecké organizaci onoho jména neslyšel. Ruské ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, podle něhož organizace jménem Bratrský kruh neexistuje a v Rusku ani v sousedních státech nepůsobí. Ministerstvo zahraničí označilo americký krok za "porušení základních zásad presumpce neviny".

„Je záhodno zdůraznit, že podezření vůči ruským občanům by se měla sdělovat ruským úřadům v rámci příslušných procedur, a ne se zase snažit uplatňovat své (americké) zákony mimo území USA," prohlásil zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. Postěžoval si i na „otevřenou diskriminaci" uplatňovanou v USA i vůči jiným Rusům, a to včetně „neopodstatněných vízových a finančních sankcí".

Leps má podle ruským médií dům v Thajsku, odkud byl svého času do USA vydán obchodník se zbraněmi Alexandr But. Ten nyní pyká v americkém vězení za „spiknutí" s údajnými teroristy, z nichž se vyklubali američtí agenti. Zpěvákova mluvčí však ujistila, že Leps nyní žije v centru Moskvy a v USA nemá žádný majetek, který by mu Američané mohli zabavit, informuje server elektropiknik.cz.

Časopis Forbes podle agentury ITAR-TASS odhadl Lepsovy příjmy za posledních šest let na 47,7 milionu dolarů (asi 900 milionů Kč).

Potíže s Američany měl již dříve jiný Putinův oblíbený zpěvák, podnikatel a poslanec Josif Kobzon. Známý hudební kritik Arťom Troickij připouští, že v Rusku může být sepětí podsvětí a popu silnější než jinde, ale předpokládá, že nynější oplétačky Lepsovi neuškodí, ale spíše pomohou k ještě větší popularitě.

Témata: USA | Rusko

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje