Vězněná členka Pussy Riot se ztratila, vězeňská služba mlží

Moskva - Ruská vězeňská správa FSIN dnes pod tlakem protestů slíbila, že oznámí, kde vězní punkerku Naděždu Tolokonnikovovou, odpykávající si dvouletý trest za předvolební výtržnost v moskevské pravoslavné katedrále. Stane se tak ale "v souladu se zákonem" během deseti dnů poté, co vězeňkyně dorazí do cílového nápravného zařízení.

Vězněná členka ruské rockové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová
doporučujeme

Manžel Tolokonnikovové Pjotr Verzilov si stěžuje, že o své choti nemá žádné informace už od 18. října, kdy ji stráž odvezla z vězeňského tábora v Mordvinsku. Na dnešek proto ohlásil začátek protestů u sídla FSIN.

Vězeňská správa zareagovala prohlášením, že Tolokonnikovová je stále na cestě do jiného nápravného zařízení. Až tam dorazí, bude vyrozuměn ten z příbuzných, kterého si vězeňkyně vybere. Až na tuto výjimku ale zákon nepovoluje oznamovat místo odsouzencova pobytu.

Punkerka se ocitla na cestách poté, co si stěžovala na strádání ve vězeňském táboře v Mordvinsku, kde si začala trest odpykávat. Kvůli konfliktu s vedením věznice se bála o život, a tak si i hladovkou vymohla přeložení jinam.

Verzilov nejprve předpokládal, že jeho žena skončí v Čuvašsku v Povolží, pak v Čeljabinsku na Uralu, ale nakonec její stopu dočista ztratil. Ve stovkách vězeňských táborů po celém Rusku je okolo 800.000 mužů a žen.

Pussy Riot prosluly loni únoru, kdy krátce před prezidentskými volbami zapěly v hlavním pravoslavném chrámu země "punkovou modlitbu", prý na protest proti tomu, že špičky pravoslavné církve podporovaly návrat Vladimira Putina do Kremlu.

Po Putinově zvolení byly tři členky kapely postaveny před soud. Zatímco Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, které jsou obě matkami, byly za výtržnost odsouzeny k dvouletému nepodmíněnému trestu, jejich kolegyni Jekatěrině Samucevičové později soud trest změnil na podmínku, protože ji hlídači vyvedli z chrámu ještě před skandálním vystoupením.

Odsouzení vyvolalo v zahraničí protesty, v Rusku ale vysoké procento obyvatel s trestem souhlasí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama