V Moskvě pochodovaly tisíce nacionalistů: Za imperiální Rusko, pryč s imigranty

Moskva - Několik tisíc ruských nacionalistů dnes v hustém dešti pod černo-žluto-bílými vlajkami "imperiálního Ruska" pochodovalo čtvrtí Ljublino na jihovýchodě Moskvy, aby dali najevo svůj odmítavý postoj k přistěhovalcům. Ti podle nacionalistických předáků mohou za zločinnost a zároveň připravují Rusy o práci. Pořadatelé sice mluvili o více než 20.000 účastnících, ale policisté o 8000 a například zpravodajská stanice BBC i tento odhad označila za přehnaný.

Klasický pohled na Rudé náměstí v Moskvě vlada
doporučujeme

"Ruský pochod" se odehrál za přísného dohledu úřadů. Trasu lemovaly kovové zábrany, policisté a jejich pomocníci stáli v metrových rozestupech, za průvodem šla jednotka se psy a v záloze byla i vojska ministerstva vnitra. V závěru však přece jen došlo na potyčku s "těžkooděnci" a k zatýkání "provokatérů".

Organizátoři žádali původně o povolení pochodu 30.000 lidí, ale úřady přistoupily jen na poloviční počet.

Předák hnutí "Rusové" Dmitrij Děmuškin vyrazil do pochodu se svými společníky s transparentem "Dneska mešita, zítra džihád". Přišli také pravoslavní kozáci či "ultras" z řad fotbalových fanoušků - a vůbec poprvé se podle BBC dostavili i levičáci ze zakázané strany "nacionálních bolševiků" s tradičními "protikapitalistickými hesly".

"Ruské pochody" se konaly i v dalších městech. V Petrohradě pochod nacionalistů přerostl v potyčky, při nichž policie na severu města zadržela téměř sto lidí. Maskovaní výtržníci tam vtrhli do vagónů metra stojícího ve stanici, vyháněli cestující a hledali mezi nimi přistěhovalce. 

Na jednom z petrohradských trhů se podle očitých svědků dokonce střílelo, když se skupiny ozbrojených mladíků pokusily napadnout trhovce ze střední Asie. V centru města před Zimním palácem policie v zárodku rozehnala další akci nacionalistů, kteří vyzývali k útokům na "neslovanské" přistěhovalce.

V Novosibirsku asi tisícovka lidí protestovala proti stavbě mešity a žádala "nulovou kvótu" pro zaměstnávání cizinců v příštím roce. Zazněly i požadavky zrušit paragraf trestního zákoníku o "podněcování národnostní záště". Ve Volgogradu zadrželi strážci pořádku asi 70 "ruského pochodu".

Moskevský "ruský pochod" k rozhořčení svých liberálnějších kolegů podpořil opoziční předák Alexej Navalnyj. Do průvodu ovšem nepřišel, prý z obavy, aby nedal prokremelským médiím příležitost k diskreditaci.

Vzhledem k hrozícím útokům extremistů dostávali cizinci "neslovanského zjevu" rady, aby dnes v Moskvě nevycházeli na ulice. V minulosti se terčem násilí stali i zahraniční diplomaté. Kupříkladu velvyslanectví USA doporučilo Američanům držet se daleko od pochodů.

Den národní jednoty: Co to je?

Den národní jednoty je poměrně novým svátkem. Do kalendáře přibyl v roce 2005, aby zastínil výročí Říjnové revoluce. To připadá na 7. listopadu, oficiálně už se ovšem neslaví.

Zatímco Kreml připravil banket a politické strany chystají oslavy, obyčejní Rusové ke Dni národní jednoty příliš velký vztah nemají. Podle průzkumu veřejného mínění dvě třetiny z nich ani netuší, o jaký svátek jde, informuje rozhlas.cz.

Den národní jednoty oficiálně připomíná události z roku 1612, kdy Rusové pod vedením kupce Kuzmy Minina a knížete Dmitrije Požarského vyhnali z moskevského Kremlu polsko-litevské interventy. Zároveň se jedná o pravoslavný svátek spojený s uctíváním ikony Bohorodičky Kazaňské.

Rusové v Česku: Cedule v azbuce

V Česku v současnosti dlouhodobě žije přes třicet tisíc ruských občanů. Je to téměř desetkrát tolik než před dvaceti lety. Tedy samozřejmě pokud nepočítáme v Československu dočasně usídlenou armádu. Sovětských vojáků tu do počátku devadesátých let pobývalo na sedmdesát tisíc. Běžných Rusů, kteří v Česku žili a pracovali, tu však bylo sotva několik tisícovek. Na konci devadesátých let jich už bylo skoro sedmnáct tisíc. Pak ale počet Rusů v ČR zase na několik let výrazně klesl na dvanáct tisíc. Rychle začal stoupat až v roce 2005, až na dnešních přibližně třicet tisíc lidí.

„U vás všichni mluví o Karlových Varech, že to je ruské město a tak. Jenže mnohem více nás žije v Praze. A já bydlím ve čtvrti, kde bydlí Rusů víc než Čechů," říká Vladimír. Popisuje blok pěti vysokých domů na Hůrce, které jsou vysokou koncentrací ruských obyvatel skutečně výjimečné. Rusové kupují byty v každé nové pražské čtvrti. Mezi novými bytovými domy v metropoli není snad jediný, kde by nebydlela alespoň jedna ruská rodina, píše instinkt.tyden.cz.

Ale domy na Hůrce, postavené v devadesátých letech, jsou strukturou obyvatel opravdu mimořádné. Rusům, případně firmám s ruskými vlastníky, tu patří velká část bytů. Tomu odpovídá i servis, který poskytují obchodníci v okolí. Jsou tu hned dva obchody s ruskými potravinami, oba označené cedulí psanou v azbuce.

Témata: Rusko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama