Zemřela Doris Lessing. Držitelka Nobelovy ceny za literaturu

Londýn - Ve věku 94 let zemřela v neděli světově proslulá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Zprávu, kterou potvrdil i její nakladatel, přinesla televize CNN.

Přidejte svůj názor

Doris Lessingová byla britská spisovatelka, známá především pro své romány Tráva zpívá (The Grass is Singing) a The Golden Notebook (Zlatý zápisník, česky nevyšlo), foto: Elke Wetzig
doporučujeme

Lessing začala psát ve svých sedmi letech a sama celý život tvrdila, že psaní je to jediné, pro co se narodila. Ze školy odešla ve třinácti letech a dle jejích slov se "vzdělávala čtením".

V patnácti letech odešla z domova a nechala se zaměstnat jako chůva na plný úvazek. Ve volném čase psala příběhy a v padesátých letech začala vydávat první tištěné publikace.

Během svého života napsala více než 50 knih všech žánrů, nebránila se ani populární sci-fi či politické literatuře. Jejím nejznámějším dílem je Zlatý zápisník, který poprvé vyšel v roce 1962. Kniha popisuje příběh mladé matky a milenky feministickou formou a miliony čtenářek po celém světě si toto dílo zamilovaly.

Lessing je držitelkou všech evropských cen za literaturu a v roce 2007 za ni získala prestižní Nobelovu cenu. Švédská akademie o ní tehdy prohlásila, že s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou. Rovněž se tehdy ve svých 87 letech se stala nejstarší osobností, která získala Nobelovu cenu za literaturu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Libyi zahynul ruský novinář, bojoval jako žoldnéř. Kreml dělá, že o…

21.10.2019 17:25 V Libyi přišel o život někdejší ruský novinář Jevgenij Žaksybaj Iljubajev z Jekatěrinburgu. V…

Lidská práva v Rusku dostávají na frak. Putin provedl radikální výměnu v…

21.10.2019 17:02 Ruský prezident Vladimir Putin dnes jmenoval nového předsedu prezidentské rady pro lidská práva,…

Utečou hordy džihádistů? V Sýrii je bez dozoru 12 věznic se zajatci z řad…

21.10.2019 15:39 Aktualizováno V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl dnes ruský…

Summit EU způsobil otřes. Severní Makedonie spěje k předčasným volbám

21.10.2019 07:17 Představitelé velkých politických stran v Severní Makedonii, včetně vládní koalice, se dohodli, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama