Zemřela Doris Lessing. Držitelka Nobelovy ceny za literaturu

Londýn - Ve věku 94 let zemřela v neděli světově proslulá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Zprávu, kterou potvrdil i její nakladatel, přinesla televize CNN.

Přidejte svůj názor

Doris Lessingová byla britská spisovatelka, známá především pro své romány Tráva zpívá (The Grass is Singing) a The Golden Notebook (Zlatý zápisník, česky nevyšlo), foto: Elke Wetzig
doporučujeme

Lessing začala psát ve svých sedmi letech a sama celý život tvrdila, že psaní je to jediné, pro co se narodila. Ze školy odešla ve třinácti letech a dle jejích slov se "vzdělávala čtením".

V patnácti letech odešla z domova a nechala se zaměstnat jako chůva na plný úvazek. Ve volném čase psala příběhy a v padesátých letech začala vydávat první tištěné publikace.

Během svého života napsala více než 50 knih všech žánrů, nebránila se ani populární sci-fi či politické literatuře. Jejím nejznámějším dílem je Zlatý zápisník, který poprvé vyšel v roce 1962. Kniha popisuje příběh mladé matky a milenky feministickou formou a miliony čtenářek po celém světě si toto dílo zamilovaly.

Lessing je držitelkou všech evropských cen za literaturu a v roce 2007 za ni získala prestižní Nobelovu cenu. Švédská akademie o ní tehdy prohlásila, že s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou. Rovněž se tehdy ve svých 87 letech se stala nejstarší osobností, která získala Nobelovu cenu za literaturu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama