Zemřela Doris Lessing. Držitelka Nobelovy ceny za literaturu

Londýn - Ve věku 94 let zemřela v neděli světově proslulá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Zprávu, kterou potvrdil i její nakladatel, přinesla televize CNN.

Přidejte svůj názor

Doris Lessingová byla britská spisovatelka, známá především pro své romány Tráva zpívá (The Grass is Singing) a The Golden Notebook (Zlatý zápisník, česky nevyšlo), foto: Elke Wetzig

Lessing začala psát ve svých sedmi letech a sama celý život tvrdila, že psaní je to jediné, pro co se narodila. Ze školy odešla ve třinácti letech a dle jejích slov se "vzdělávala čtením".

V patnácti letech odešla z domova a nechala se zaměstnat jako chůva na plný úvazek. Ve volném čase psala příběhy a v padesátých letech začala vydávat první tištěné publikace.

Během svého života napsala více než 50 knih všech žánrů, nebránila se ani populární sci-fi či politické literatuře. Jejím nejznámějším dílem je Zlatý zápisník, který poprvé vyšel v roce 1962. Kniha popisuje příběh mladé matky a milenky feministickou formou a miliony čtenářek po celém světě si toto dílo zamilovaly.

Lessing je držitelkou všech evropských cen za literaturu a v roce 2007 za ni získala prestižní Nobelovu cenu. Švédská akademie o ní tehdy prohlásila, že s ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou. Rovněž se tehdy ve svých 87 letech se stala nejstarší osobností, která získala Nobelovu cenu za literaturu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 19:50 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva obviňuje Ukrajinu z provokací. Tvrdě reaguje na pondělní výbuchy v…

19.02.2019 19:40 Rusko šest týdnů před prezidentskými volbami na Ukrajině vystupňovalo protiukrajinskou propagandu a…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama