VIDEO: Kyjev v plamenech, na Ukrajinu prý míří ruská armáda

Kyjev - Protivládní demonstrace na Ukrajině se o víkendu znovu radikalizovaly. Protestující v Kyjevě napadli několik budov spojených s režimem prezidenta Viktora Janukoviče a v dalších městech demonstranti obsadili sídla regionálních samospráv. Novým násilnostem a střetům s policií nezabránil ani ústupek prezidenta, který nabídl vůdcům opozice místa v čele rekonstruované vlády. Opozice sice vyjádřila připravenost převzít vedení země, v první řadě ale požaduje konání předčasných prezidentských voleb už v tomto roce. Podle ukrajinské opozice přiletělo dnes odpoledne do Kyjeva kolem tisíce příslušníků speciálních ruských jednotek Specnaz.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Poslední bitva odcházející éry se odehrává na Ukrajině
doporučujeme

V sobotu se odpůrci Janukovyčova režimu pokusili obsadit budovu ministerstva energetiky v Kyjevě. Podle ukrajinského ministerstva vnitra také na několik hodin unesli a mučili dva policisty strážící náměstí Nezávislosti, které se stalo centrem už dva měsíce trvajících protivládních protestů. Opozice však tvrzení o zadržování a mučení mužů zákona popřela a označila ho za vládní provokaci.

V noci na dnešek v metropoli dav demonstrantů napadl budovu výstavního a konferenčního centra Ukrajinský dům, kterou ukrajinská policie využívala jako svou základnu. Ani pomocí granátů se slzným plynem se jí útočníky nepodařilo odrazit. Demonstranti budovu obsadili a hodlají v ní zřídit tiskové středisko a jídelnu pro účastníky protestů. Protivládní aktivisté se také pokusili okupovat kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo.

Další radikalizaci ukrajinské krize nezabránily ani vstřícné kroky prezidenta Janukovyče, který už v pátek avizoval změny ve vládě a úpravu zákonů, které zpřísnily tresty za protesty, a slíbil vyhlásit amnestii pro zatčené demonstranty.

V sobotu pak nabídl post premiéra v rekonstruované vládě lídrovi opoziční strany Vlast Arseniji Jaceňukovi a vicepremiérem pro humanitární záležitosti se měl stát předák dalšího opozičního uskupení UDAR Vitalij Kličko.

„Viktor Janukovyč nám navrhnul, abychom vedli vládu a přijali tak svou část odpovědnosti. Upřímně řečeno jsme z toho nebyli nadšení. To oni za poslední tři a půl roku naši zemi rozkradli a uvrhli do chaosu. A to je ten důvod, proč se teď chtějí zbavit zodpovědnosti," řekl Jaceňuk.

Také podle komentátora BBC je nepravděpodobné, že by vůdci protestů na Janukovyčovy návrhy přistoupili, protože jejich hlavním požadavkem jsou nyní nové prezidentské volby. 

Na dnešek byla na náměstí Nezávislosti plánována pravidelná nedělní demonstrace, na níž se v minulých týdnech scházelo až 100.000 lidí. Místo ní se ale odpoledne konala tryzna za Bělorusa Michaila Žizněvského, jemuž by dnes bylo 26 let a který byl postřelen během středečních střetů s policií a v sobotu zranění podlehl. Tisíce účastníků posledního rozloučení s minimálně třetí obětí protivládních demonstrací na Ukrajině provázely jeho rakev skandováním hesel jako "Hrdina!", "Janukovyč je vrah" a "Pryč se zločincem", vylíčila agentura AP.

Sklony k násilnostem po měsících demonstrací a střetů na Ukrajině narůstají. Kličko v sobotu na náměstí vyzýval k zastavení střetů, mnozí ale na něj za to pískali a bučeli, a dokonce ho postříkali hasicím přístrojem.

Podle ukrajinské opozice přiletělo dnes odpoledne do Kyjeva kolem tisíce příslušníků speciálních ruských jednotek Specnaz, uvedl rozhlas.cz. 

„Informaci o tom, že ve dvě hodiny místního času přiletělo do Kyjeva asi tisíc příslušníků zvláštních zásahových sil z Ruska oznámil Andrej Parubij, velitel shromáždění Euromajdan v centru Kyjeva. Žádné oficiální potvrzení tato informace samozřejmě nemá," hlásil z jednoho z kyjevských letišť zpravodaj Českého rozhlasu v Kyjevě Martin Dorazín.

Vojáci měli přiletět v civilu a pak se podle opozice převléknout do uniforem ukrajinských zvláštních zásahových jednotek. „Tato informace už se objevila několikrát i v předchozích týdnech a měsících, oficiálně ale nikdy nebyla potvrzená," vysvětlil Martin Dorazín.

Ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že armáda rozhodně zasahovat nebude, alespoň prozatím. V úterý by měl o krizi na Ukrajině mimořádně jednat parlament.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany, že pokojný pouliční protivládní protest (tzv. „Euromajdan") v hlavním městě Kyjevě dne 19.1.2014 přerostl na okraji kyjevské vládní čtvrti Pečersk v otevřené pouliční srážky demonstrantů s pořádkovou policií. Aktivní boje se vedou na ulici Hruševského, ale není vyloučeno ani jejich rozšíření na další ulice vládní čtvrti, která je obehnána kordony pořádkových sil.

Bezpečnostní situace v ostatních částech Kyjeva a dalších ukrajinských městech je víceméně klidná a prozatím nezakládá důvod k doporučení necestovat do země. Bezpečnostní výhled pro další dny je spíše negativní. MZV doporučuje vyhýbat se všem demonstracím a veřejným shromážděním a sledovat vývoj situace v médiích. Rovněž doporučujeme registraci v databázi cestovatelů DROZD http://drozd.mzv.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli zemětřesení v Albánii se zatýká. Devět lidí obviněno z vraždy

15.12.2019 08:25 Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama