VIDEO: Kyjev v plamenech, na Ukrajinu prý míří ruská armáda

Kyjev - Protivládní demonstrace na Ukrajině se o víkendu znovu radikalizovaly. Protestující v Kyjevě napadli několik budov spojených s režimem prezidenta Viktora Janukoviče a v dalších městech demonstranti obsadili sídla regionálních samospráv. Novým násilnostem a střetům s policií nezabránil ani ústupek prezidenta, který nabídl vůdcům opozice místa v čele rekonstruované vlády. Opozice sice vyjádřila připravenost převzít vedení země, v první řadě ale požaduje konání předčasných prezidentských voleb už v tomto roce. Podle ukrajinské opozice přiletělo dnes odpoledne do Kyjeva kolem tisíce příslušníků speciálních ruských jednotek Specnaz.

Poslední bitva odcházející éry se odehrává na Ukrajině

V sobotu se odpůrci Janukovyčova režimu pokusili obsadit budovu ministerstva energetiky v Kyjevě. Podle ukrajinského ministerstva vnitra také na několik hodin unesli a mučili dva policisty strážící náměstí Nezávislosti, které se stalo centrem už dva měsíce trvajících protivládních protestů. Opozice však tvrzení o zadržování a mučení mužů zákona popřela a označila ho za vládní provokaci.

V noci na dnešek v metropoli dav demonstrantů napadl budovu výstavního a konferenčního centra Ukrajinský dům, kterou ukrajinská policie využívala jako svou základnu. Ani pomocí granátů se slzným plynem se jí útočníky nepodařilo odrazit. Demonstranti budovu obsadili a hodlají v ní zřídit tiskové středisko a jídelnu pro účastníky protestů. Protivládní aktivisté se také pokusili okupovat kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo.

Další radikalizaci ukrajinské krize nezabránily ani vstřícné kroky prezidenta Janukovyče, který už v pátek avizoval změny ve vládě a úpravu zákonů, které zpřísnily tresty za protesty, a slíbil vyhlásit amnestii pro zatčené demonstranty.

V sobotu pak nabídl post premiéra v rekonstruované vládě lídrovi opoziční strany Vlast Arseniji Jaceňukovi a vicepremiérem pro humanitární záležitosti se měl stát předák dalšího opozičního uskupení UDAR Vitalij Kličko.

„Viktor Janukovyč nám navrhnul, abychom vedli vládu a přijali tak svou část odpovědnosti. Upřímně řečeno jsme z toho nebyli nadšení. To oni za poslední tři a půl roku naši zemi rozkradli a uvrhli do chaosu. A to je ten důvod, proč se teď chtějí zbavit zodpovědnosti," řekl Jaceňuk.

Také podle komentátora BBC je nepravděpodobné, že by vůdci protestů na Janukovyčovy návrhy přistoupili, protože jejich hlavním požadavkem jsou nyní nové prezidentské volby. 

Na dnešek byla na náměstí Nezávislosti plánována pravidelná nedělní demonstrace, na níž se v minulých týdnech scházelo až 100.000 lidí. Místo ní se ale odpoledne konala tryzna za Bělorusa Michaila Žizněvského, jemuž by dnes bylo 26 let a který byl postřelen během středečních střetů s policií a v sobotu zranění podlehl. Tisíce účastníků posledního rozloučení s minimálně třetí obětí protivládních demonstrací na Ukrajině provázely jeho rakev skandováním hesel jako "Hrdina!", "Janukovyč je vrah" a "Pryč se zločincem", vylíčila agentura AP.

Sklony k násilnostem po měsících demonstrací a střetů na Ukrajině narůstají. Kličko v sobotu na náměstí vyzýval k zastavení střetů, mnozí ale na něj za to pískali a bučeli, a dokonce ho postříkali hasicím přístrojem.

Podle ukrajinské opozice přiletělo dnes odpoledne do Kyjeva kolem tisíce příslušníků speciálních ruských jednotek Specnaz, uvedl rozhlas.cz. 

„Informaci o tom, že ve dvě hodiny místního času přiletělo do Kyjeva asi tisíc příslušníků zvláštních zásahových sil z Ruska oznámil Andrej Parubij, velitel shromáždění Euromajdan v centru Kyjeva. Žádné oficiální potvrzení tato informace samozřejmě nemá," hlásil z jednoho z kyjevských letišť zpravodaj Českého rozhlasu v Kyjevě Martin Dorazín.

Vojáci měli přiletět v civilu a pak se podle opozice převléknout do uniforem ukrajinských zvláštních zásahových jednotek. „Tato informace už se objevila několikrát i v předchozích týdnech a měsících, oficiálně ale nikdy nebyla potvrzená," vysvětlil Martin Dorazín.

Ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že armáda rozhodně zasahovat nebude, alespoň prozatím. V úterý by měl o krizi na Ukrajině mimořádně jednat parlament.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany, že pokojný pouliční protivládní protest (tzv. „Euromajdan") v hlavním městě Kyjevě dne 19.1.2014 přerostl na okraji kyjevské vládní čtvrti Pečersk v otevřené pouliční srážky demonstrantů s pořádkovou policií. Aktivní boje se vedou na ulici Hruševského, ale není vyloučeno ani jejich rozšíření na další ulice vládní čtvrti, která je obehnána kordony pořádkových sil.

Bezpečnostní situace v ostatních částech Kyjeva a dalších ukrajinských městech je víceméně klidná a prozatím nezakládá důvod k doporučení necestovat do země. Bezpečnostní výhled pro další dny je spíše negativní. MZV doporučuje vyhýbat se všem demonstracím a veřejným shromážděním a sledovat vývoj situace v médiích. Rovněž doporučujeme registraci v databázi cestovatelů DROZD http://drozd.mzv.cz.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Počasí bude během týdne překvapivě stálé, naznačuje předpověď

24.01.2022 06:30 Až nečekaně stálé bude počasí během právě začínajícího pracovního týdne. Naznačuje to nejnovější…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Arménský prezident Sarkisjan rezignoval na svou funkci

23.01.2022 18:30 Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP…

Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly…

23.01.2022 17:41 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na…

V Oslu začala jednání Tálibánu s aktivisty a západními představiteli

23.01.2022 15:14 V Oslu dnes začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci…

Papež se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny

23.01.2022 13:25 Papež František dnes prohlásil, že se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny. V…

Rusko má za den rekordních více než 63 200 nových nákaz koronavirem

23.01.2022 11:21 V Rusku za uplynulý den přibylo 63.205 případů koronaviru. Je to dosavadní denní maximum a oproti…

Británie obvinila Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Aktualizováno Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

USA podle Roskosmosu zamítly vízum ruskému kosmonautovi, který má letět na…

23.01.2022 10:30 Spojené státy odmítly vydat vízum ruskému kosmonautovi Nikolaji Čubovi. Oznámil to šéf ruské…

Němci mohou svými postoji povzbudit Putina k invazi, obávají se Ukrajinci

22.01.2022 22:02 Aktualizováno Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s…

Do Kyjeva dorazila první zásilka z americké vojenské pomoci

22.01.2022 13:10 Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci.…

V Rusku za poslední den přibylo rekordních 57 212 nově nakažených

22.01.2022 10:11 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo rekordních 57.212 nově nakažených koronavirem, což je…

Související:

Právě se děje

reklama