Kreml chce zakázat CNN, televize urazila ruský národ. Čím?

Moskva/New York - Ruští poslanci chtějí v zemi zakázat vysílání americké zpravodajské stanice CNN. Je to kvůli anketě o nevzhledných pomnících, v níž se na předním místě ocitl památník obětem druhé světové války v běloruském Brestu. Oznámil to dnes moskevský rozhlas. CNN výsledky soutěže později ze svého webu odstranila s vysvětlením, že podobné ankety nejsou v souladu s její redakční politikou.

Přidejte svůj názor

CNN Centrum v Atlantě, USA
doporučujeme

Monumentální pomník Brestské pevnosti připomíná památku tisíců vojáků Rudé armády, kteří padli při obraně pevnosti při útoku nacistického wehrmachtu na SSSR v červnu 1941. Objekt, který dnes leží na území Běloruska, se stal jedním z hlavních válečných symbolů na východní frontě druhé světové války.

V hodnocení CNN se brestský pomník ocitl na druhém místě za památníkem obětem první a druhé světové války z chorvatského města Podgarić, vybudovaným v éře socialistické Jugoslávie.

"Tento gigantický zlostný voják vyrůstá z betonové masy a působí dojmem, že si chce jediným mohutným úderem podřídit Západ," napsala CNN v komentáři k sovětskému památníku v Brestu. 

Návrh zablokovat v Rusku příjem vysílání CNN podal v horní komoře ruského parlamentu senátor Igor Morozov. "CNN stejně jako jiné podobné stanice musí znát míru, musí chápat, jaká hodnocení lze veřejně publikovat a jaká jsou kategoricky nepřípustná," prohlásil poslanec. Zařazení pomníku do kontroverzní soutěže označil za politicky nekorektní a za urážku ruského národa.

Brestská pevnost byla postavena v 19. století jako důležitý obranný bod Ruské říše. Po sovětsko-polské válce se stala součástí Polska. V roce 1939 v důsledku paktu Ribbentrop-Molotov došlo k ustavení nové hranice na řece Bug, přičemž hlavní pevnost, která ležela na východním břehu této řeky, připadla Sovětskému svazu, zatímco předsunutá opevnění na západním břehu Bugu ovládali Němci. Ti proto při plánu na útok počítali s tím, že pevnost Brest padne v průběhu 12 hodin a nebude blokovat přístup německých vojsk dále na východ. V době zahájení německého útoku se v pevnosti nacházelo zhruba 3 500 obránců (celkový počet činil 8.000) a 300 jejich rodinných příslušníků.

Za Stalinovy éry se nesmělo o bojích v pevnosti mluvit z toho důvodu, že všichni, kteří se vzdali, byli pro Stalina zbabělci a zrádci. Situace se změnila až po jeho smrti, kdy sovětský historik Sergej Smirnov napsal knihu o pevnosti a zajímal se o osud těch, kteří přežili. Pevnost a jeho obránci byli poté rehabilitováni. 8. května 1965 Brest obdržel čestný titul pevnost-hrdina a v roce 1971 byla pevnost otevřena jako památník.

Loading...
Témata: CNN | Rusko
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člověk v tísni je nežádoucí, rozhodlo ministerstvo. Pracovat chce dál

12.11.2019 19:43 Aktualizováno Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že českou humanitární organizaci Člověk v tísni…

V Moldavsku padla vláda. Premiérka vynadala poslancům, zemi hrozí…

12.11.2019 15:48 Moldavská vláda prohrála dnešní hlasování v parlamentu o důvěře. Následně se podle tiskových…

Komu lze zabrat majetek? Ruský ústavní soud vydal drastické stanovisko

12.11.2019 14:10 Ruský ústavní soud povolil konfiskovat majetek nejen u příbuzných zkorumpovaných činitelů, ale také…

Putin a Zelenskyj tváří v tvář? Setkání se snaží zprostředkovat Nazarbajev

12.11.2019 13:38 Aktualizováno Bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se snaží zprostředkovat rusko-ukrajinskou schůzku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama