Kyjev zahájil hon na ruštinu, Kreml je zděšen

Moskva/Kyjev - Boj o používání ruštiny na Ukrajině, kde se tímto jazykem běžně hovoří zejména na východě a jihu země, se po převratu v Kyjevě naplno rozhořel, alespoň podle ruských médií. Ty vyjadřují zděšení nad tím, že ukrajinský parlament zrušil zákon z éry svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který dovoloval používat ruštinu jako druhou úřední řeč v bezmála polovině země, ve 13 z 27 oblastí.

Klasický pohled na Rudé náměstí v Moskvě vlada

"Na Ukrajině veřejnost protestuje proti boji s ruským jazykem, rozpoutaným novými vládci. Je příznačné, že akce začaly nikoli ve východních či jižních oblastech země, ale v její západní části, ve Lvovu," napsal dnes zpravodajský server newsru.com.

Právě v této baště ukrajinského nacionalismu se prý mnozí obyvatelé rozhodli mluvit "zásadně rusky" ze solidarity s ruskojazyčnými Ukrajinci a na protest proti ideologii nacionalistické strany Svoboda.

Ruštinu v běžné komunikaci podle webu preferují nejméně dvě pětiny Ukrajinců, ale v parlamentu se prý už objevily návrhy takové počínání trestat.

Pod výzvu lvovské inteligence k toleranci vůči ruskojazyčným Ukrajincům se podle serveru podepsal i syn Romana Šucheviče, legendárního velitele Ukrajinské povstalecké armády, tedy "banderovců". A jedno lvovské nakladatelství se rozhodlo vydat knížku v ruštině jako svou první v tomto jazyce po 11 letech existence, a to na "protest proti nepromyšleným rozhodnutím nového režimu".

"Kromě toho se do kampaně zapojila i (celostátní) televize Pátý kanál, jejíž majitel, známý podnikatel Petro Porošenko, je jedním z aktivistů Majdanu (kyjevského náměstí obsazeného opozicí) a je považován za jednoho z nejpravděpodobnějších uchazečů o funkci prezidenta," dodal newsru.com. Zmíněná stanice hodlá dnes večer zahájit každodenní vysílání své zpravodajské relace v ruštině.

"Večerní zprávy v hlavním vysílacím čase nejsou pro ty, kdo nerozumí zprávám v ukrajinštině. Jsme přesvědčeni, že v naší zemi ukrajinskému jazyku rozumějí všichni. Nikdo a nic nás nemůže rozdělit. Chceme, aby pravda zněla ve všech jazycích, protože vědět, co se skutečně v zemi děje, chtějí ve Lvovu i v Doněcku, v Sevastopolu i v Černihovu," citoval z komuniké stanice list Vesti. Podle něj ale televizní zprávy v ruštině mají hlavně posloužit "k překonání separatistických nálad na jihovýchodě země".

Poznáte rozdíl mezi ruštinou a ukrajinštinou?

Jako úřední i dorozumívací jazyk carského Ruska se ruština rozšířila po obrovské rozloze východní Evropy a severní Asie. Významné rusky mluvící menšiny žijí i v mnoha jinak neruských zemích, které po rozpadu Sovětského svazu získaly nezávislost. V dobách studené války se ruština stala hlavním dorozumívacím jazykem zemí Varšavské smlouvy a RVHP, v řadě z nich se povinně vyučovala na školách (např. v Československu do roku 1990. I v zemích nespadajících do sovětského bloku byla ruština nejčastěji voleným cizím jazykem ze slovanských jazyků. Kvůli svému politickému významu se ruština stala i jedním ze šesti úředních jazyků Organizace spojených národů.

Od 10. století se na ruském území spolu s křesťanstvím šířila církevní slovanština a stávala se úředním a spisovným jazykem. Ruština jako lidový jazyk se objevovala paralelně s ní v kronikách, právních a správních dokumentech. Vliv církevní slovanštiny slábl od 17. století, kdy stoupal význam Moskvy a prosazoval se jazyk z jejího okolí. Na začátku 18. století došlo k reformě spisovné ruštiny, včetně úpravy cyrilice na tzv. graždanku. V 19. století došlo k největšímu rozkvětu klasické ruské literatury. V roce 1917 došlo k pravopisné reformě, která mj. opět zjednodušila písmo.

Psali jsme:  

Rusky se dnes hovoří v následujících zemích: Rusko, bývalé republiky Sovětského svazu socialistických republik, Mongolsko, Finsko a Izrael. Úředním jazykem je ruština v těchto zemích: Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Krym (Ukrajina), Abcházie a Jižní Osetie (Gruzie), Podněstří a Gagauzie (Moldávie).

Rozdíly mezi Ruskem a Ukrajinou jsou pro cizince na první pohled tak málo znatelné jako když se cizinec snaží najít rozdíly mezi Českem a Slovenskem. Lidi jsou na první pohled stejní. I když byla Ukrajina součástí bývalého SSSR bloku (socialistická republika Sovětského svazu), jsou pro Rusy a Ukrajince rozdíly tak znatelné, jako rozdíly mezi čínskou a thajská kuchyní. I přesto všechno, že lidé z obou nezávislých zemí sdílí podobné etnické, rasové a historické znaky, všechny země mají své jedinečné tradice a kulturní rysy, tak jako tyto dvě země, informuje lightpoint.cz.

Jazyky obou zemí jsou velmi podobné, a pokud používáte k překladu ruský překladatelský software, bude fungovat i pro ukrajinštinu a naopak. Snadný způsob, jak rozlišit ruské a ukrajinské písmo je např. u písmene „i". Mezi další odlišnosti patří:

V písmu se využívá též apostrof (‚), který má obdobnou funkci jako tvrdý znak v ruštině. Původní slovanské G se změnilo na H, stejně jako v češtině. Na začátek slov, která by v češtině začínala samohláskou O, se předsouvá V: він = on. Na rozdíl od ruštiny se nepřízvučné O nemění na A.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Pražští hygienici letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

08.12.2021 11:30 Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Brazílie otočila boj s covidem. Z noční můry se dostala díky očkování

08.12.2021 09:55 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Británie zvažuje vládní bojkot pekingských OH, Austrálie nevyšle diplomaty

08.12.2021 08:07 Británie zvažuje bojkot zimních olympijských her v Pekingu v příštím roce na ministerské úrovni,…

Nákladná léčba covidu transfuzí nefunguje, oznámila WHO

07.12.2021 20:59 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní…

Minsk zakáže dovoz potravin ze zemí, které uvalily na Bělorusko sankce

07.12.2021 18:24 Běloruská vláda se rozhodla zavést od 1. ledna embargo na dovoz potravin ze zemí, které uvalily na…

Putin a Biden zahájili videokonferenci, hlavním tématem jednání má být…

07.12.2021 16:45 Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videokonference zahájil jednání s ruským…

Omikron je podle prvních odhadů nakažlivější než delta, tvrdí britský…

07.12.2021 14:58 Nová varianta koronaviru omikron je podle prvních náznaků zřejmě nakažlivější než delta. Britský…

Kyjev tvrdí, že Rusko na východní Ukrajinu posílá tanky a posiluje týmy…

07.12.2021 12:25 Aktualizováno Kyjev dnes obvinil Moskvu, že do oblasti bojů na východní Ukrajině posílá tanky a posiluje týmy…

Tvůrkyně vakcíny AstraZeneca: Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější…

06.12.2021 22:00 Aktualizováno Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Norsko od úterý výrazně zpřísní protipandemická opatření

06.12.2021 17:22 Norská vláda v úterý zavede další omezení, která mají zpomalit šíření nemoci covid-19, oznámila…

Dospívající čelí na internetu obtěžování téměř neustále

06.12.2021 13:27 Mladí lidé v Británii čelí podle odborníků krizi sexuálního násilí na internetu, kde se normalizuje…

Rusko hlásí první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron

06.12.2021 12:52 V Rusku se potvrdily první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Podle zdravotnických…

Související:

Právě se děje

reklama