Kyjev zahájil hon na ruštinu, Kreml je zděšen

Moskva/Kyjev - Boj o používání ruštiny na Ukrajině, kde se tímto jazykem běžně hovoří zejména na východě a jihu země, se po převratu v Kyjevě naplno rozhořel, alespoň podle ruských médií. Ty vyjadřují zděšení nad tím, že ukrajinský parlament zrušil zákon z éry svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který dovoloval používat ruštinu jako druhou úřední řeč v bezmála polovině země, ve 13 z 27 oblastí.

Klasický pohled na Rudé náměstí v Moskvě vlada

"Na Ukrajině veřejnost protestuje proti boji s ruským jazykem, rozpoutaným novými vládci. Je příznačné, že akce začaly nikoli ve východních či jižních oblastech země, ale v její západní části, ve Lvovu," napsal dnes zpravodajský server newsru.com.

Právě v této baště ukrajinského nacionalismu se prý mnozí obyvatelé rozhodli mluvit "zásadně rusky" ze solidarity s ruskojazyčnými Ukrajinci a na protest proti ideologii nacionalistické strany Svoboda.

Ruštinu v běžné komunikaci podle webu preferují nejméně dvě pětiny Ukrajinců, ale v parlamentu se prý už objevily návrhy takové počínání trestat.

Pod výzvu lvovské inteligence k toleranci vůči ruskojazyčným Ukrajincům se podle serveru podepsal i syn Romana Šucheviče, legendárního velitele Ukrajinské povstalecké armády, tedy "banderovců". A jedno lvovské nakladatelství se rozhodlo vydat knížku v ruštině jako svou první v tomto jazyce po 11 letech existence, a to na "protest proti nepromyšleným rozhodnutím nového režimu".

"Kromě toho se do kampaně zapojila i (celostátní) televize Pátý kanál, jejíž majitel, známý podnikatel Petro Porošenko, je jedním z aktivistů Majdanu (kyjevského náměstí obsazeného opozicí) a je považován za jednoho z nejpravděpodobnějších uchazečů o funkci prezidenta," dodal newsru.com. Zmíněná stanice hodlá dnes večer zahájit každodenní vysílání své zpravodajské relace v ruštině.

"Večerní zprávy v hlavním vysílacím čase nejsou pro ty, kdo nerozumí zprávám v ukrajinštině. Jsme přesvědčeni, že v naší zemi ukrajinskému jazyku rozumějí všichni. Nikdo a nic nás nemůže rozdělit. Chceme, aby pravda zněla ve všech jazycích, protože vědět, co se skutečně v zemi děje, chtějí ve Lvovu i v Doněcku, v Sevastopolu i v Černihovu," citoval z komuniké stanice list Vesti. Podle něj ale televizní zprávy v ruštině mají hlavně posloužit "k překonání separatistických nálad na jihovýchodě země".

Poznáte rozdíl mezi ruštinou a ukrajinštinou?

Jako úřední i dorozumívací jazyk carského Ruska se ruština rozšířila po obrovské rozloze východní Evropy a severní Asie. Významné rusky mluvící menšiny žijí i v mnoha jinak neruských zemích, které po rozpadu Sovětského svazu získaly nezávislost. V dobách studené války se ruština stala hlavním dorozumívacím jazykem zemí Varšavské smlouvy a RVHP, v řadě z nich se povinně vyučovala na školách (např. v Československu do roku 1990. I v zemích nespadajících do sovětského bloku byla ruština nejčastěji voleným cizím jazykem ze slovanských jazyků. Kvůli svému politickému významu se ruština stala i jedním ze šesti úředních jazyků Organizace spojených národů.

Od 10. století se na ruském území spolu s křesťanstvím šířila církevní slovanština a stávala se úředním a spisovným jazykem. Ruština jako lidový jazyk se objevovala paralelně s ní v kronikách, právních a správních dokumentech. Vliv církevní slovanštiny slábl od 17. století, kdy stoupal význam Moskvy a prosazoval se jazyk z jejího okolí. Na začátku 18. století došlo k reformě spisovné ruštiny, včetně úpravy cyrilice na tzv. graždanku. V 19. století došlo k největšímu rozkvětu klasické ruské literatury. V roce 1917 došlo k pravopisné reformě, která mj. opět zjednodušila písmo.

Psali jsme:  

Rusky se dnes hovoří v následujících zemích: Rusko, bývalé republiky Sovětského svazu socialistických republik, Mongolsko, Finsko a Izrael. Úředním jazykem je ruština v těchto zemích: Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Krym (Ukrajina), Abcházie a Jižní Osetie (Gruzie), Podněstří a Gagauzie (Moldávie).

Rozdíly mezi Ruskem a Ukrajinou jsou pro cizince na první pohled tak málo znatelné jako když se cizinec snaží najít rozdíly mezi Českem a Slovenskem. Lidi jsou na první pohled stejní. I když byla Ukrajina součástí bývalého SSSR bloku (socialistická republika Sovětského svazu), jsou pro Rusy a Ukrajince rozdíly tak znatelné, jako rozdíly mezi čínskou a thajská kuchyní. I přesto všechno, že lidé z obou nezávislých zemí sdílí podobné etnické, rasové a historické znaky, všechny země mají své jedinečné tradice a kulturní rysy, tak jako tyto dvě země, informuje lightpoint.cz.

Jazyky obou zemí jsou velmi podobné, a pokud používáte k překladu ruský překladatelský software, bude fungovat i pro ukrajinštinu a naopak. Snadný způsob, jak rozlišit ruské a ukrajinské písmo je např. u písmene „i". Mezi další odlišnosti patří:

V písmu se využívá též apostrof (‚), který má obdobnou funkci jako tvrdý znak v ruštině. Původní slovanské G se změnilo na H, stejně jako v češtině. Na začátek slov, která by v češtině začínala samohláskou O, se předsouvá V: він = on. Na rozdíl od ruštiny se nepřízvučné O nemění na A.

Poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, ministerstvo podá trestní…

28.01.2022 19:41 Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 13:47 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Johnson se dle médií brzy dozví výsledky vyšetřování večírků v Downing…

28.01.2022 21:38 Britský premiér Boris Johnson pravděpodobně v nejbližších hodinách nebo dnech obdrží zkrácenou…

Rusko hlásí skoro 100.000 prokázaných případů koronaviru

28.01.2022 20:35 Aktualizováno Rusko za poslední den hlásí 98.040 nově prokázaných případů koronaviru, to je dosud nejvíce. Země…

Rusko svým vojákům u hranic s Ukrajinou začalo posílat i zásoby krve

28.01.2022 20:32 Aktualizováno Rusko svým silám v blízkosti hranic s Ukrajinou začalo v rámci dodávek lékařských potřeb posílat i…

V Británii dál klesá počet nových nákaz, úřady jich zaznamenaly přes 89…

28.01.2022 19:44 V Británii se za poslední den koronavirus potvrdil u dalších více než 89.000 lidí. Je to zhruba o…

Zelenskyj nezaznamenává eskalaci napětí, válka by se neomezila na Ukrajinu

28.01.2022 19:20 Aktualizováno Ukrajina ve sporu s Ruskem nepotřebuje paniku, napětí se nyní nevyhrocuje, i když se to do budoucna…

Západ nezohlednil zásadní bezpečnostní obavy Ruska, řekl Putin Macronovi

28.01.2022 17:22 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru upozornil francouzskou hlavu státu…

NATO je připraveno posílit jednotky ve východní Evropě, řekl Stoltenberg

28.01.2022 16:24 NATO je připraveno posílit svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě, řekl dnes generální…

Lavrov: Odpověď USA na bezpečnostní požadavky Moskvy je lepší než od NATO

28.01.2022 12:14 Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy. Podle agentury TASS…

Na Ukrajině padl další rekord v počtu nakažených koronavirem

28.01.2022 10:15 Zdravotníci na Ukrajině za poslední den zaznamenali 34.408 nových případů koronavirové infekce, což…

Muž obtěžoval britského experta na boj s covidem, jde do vězení

27.01.2022 19:49 Mladý muž, který loni v červnu v centru Londýna obtěžoval hlavního poradce britské vlády pro boj s…

Související:

Právě se děje

reklama