Sankce USA dopadly na Rusko: Nefungují platební karty, akcie se propadají

Moskva - Rusko se prozatím zdrží odvetné reakce na americké sankce i na ukrajinské plány zavést víza ve vzájemném cestovním styku. Na zasedání bezpečnostní rady to dnes v Moskvě prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil, že v bance Rossija vystavené sankcím USA si zřídí účet, na který nechá poukazovat svůj prezidentský plat.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

Podle ruské agentury RIA Novosti Putin na zasedání vyslechl hlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který si stěžoval na nepřátelské výroky nového ukrajinského vedení. Ruské diplomacii podle něj vadí záměr Kyjeva vystoupit z postsovětského Společenství nezávislých států a zejména plán zavést ve vztahu k Rusku víza. "Pokud se tak stane, předložíme vám některé naše návrhy," řekl Lavrov Putinovi.

Prezident si ale podle RIA Novosti v současné době odvetné akce nepřeje. "Pokud jde o americké sankce i o zavedení vízového režimu ze strany Ukrajiny, pak se zatím odvetných kroků musíme zdržet," řekl prezident. 

Putinovo zdrženlivé prohlášení ale vzápětí zpochybnil jeho mluvčí Dmitrij Peskov, podle něhož bude Moskva reagovat na každé zavedení sankcí. "Na sankce budeme reagovat na základě principu vzájemnosti," řekl novinářům. Zavedení sankcí je podle Peskova pro Rusko absolutně nepřijatelné. "Pokaždé odpovíme zrcadlovitě," poznamenal mluvčí.

Ruské ministerstvo zahraničí na rozšíření západních sankcí už ve čtvrtek reagovalo. Na ruském seznamu se podle agentury ITAR-TASS ocitla řada poslanců amerického Kongresu a dva poradci amerického prezidenta Baracka Obamy. Dnes ministerstvo oznámilo, že bude Kremlu doporučovat zavedení sankcí proti Západu obdobných těm, které USA a Evropská unie vyhlásily Moskvě.

Podle ruských médií přistupuje ruský prezident k sankcím Západu s humorem. Když se ukázalo, že se řada osob přítomných na schůzi bezpečnostní rady na americkém sankčním seznamu ocitla, Putin s úsměvem varoval, že "takoví lidé nás kompromitují, musíme se od nich držet dál".

Kydají na nás špínu

Svůj sankční seznam dnes schválil i parlament anektovaného Krymu, který zakázal vstup na poloostrov velké části členů ukrajinské Nejvyšší rady. Kromě 83 poslanců ukrajinské strany Vlast, 37 poslanců hnutí UDAR a 35 zastupitelů strany Svoboda se na "černém seznamu" ocitlo i 19 poslanců Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Na Krym nesmí ani někdejší prezidentova pravá ruka Anna Hermanová nebo místopředseda Strany regionů a někdejší ukrajinský ministr Serhij Tihipko. Celkem se sankce týkají 278 ze 450 ukrajinských poslanců.

Podle Konstantinova mají ukrajinští poslanci ruce potřísněné krví. "Kydají na nás špínu a chtějí nás ranit. Ztratili jakýkoli kontakt s lidem i s realitou," řekl šéf krymského parlamentu.

Nefungují platební karty

Klienti bank, které patří lidem z úzkého okruhu Vladimira Putina, v pátek ráno zjistili, že jim nefungují jejich kreditní karty (týká se to těch, kteří využívají velké americké karetní společnosti Visa a MasterCard). Podle serveru iDnes.cz se tento problém týká bank AKB Rossija, Sobinbankm, Investkapitalbank, SMP a Finservis. Poradenské linky bankovních domů jsou přetížené telefonáty klientů, kteří jsou v zahraničí a karty jim nefungují.

Karty nefungují ani klientům SMP Banky, kterou vlastní bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi. Ti se podíleli na financování olympiády v Soči - vysněného projektu současného šéfa Kremlu. Starší Arkadij zná Putina ještě z Petrohradu, kde s ním cvičil judo.

Ruská centrální banka stojí na straně banky Rossija a slíbila, že ji v případě problémů pomůže. "Pokud to bude nutné, budou přijata příslušná opatření na podporu této úvěrové instituce a spolehlivou ochranu zájmů jejích vkladatelů a věřitelů," sdělila podle Reuters centrální banka v prohlášení.

Putin na zasedání bezpečnostní rady prohlásil, že se rozhodl otevřít si účet v ruské bance Rossija, která byla zasažena americkými sankcemi. "Je to, pokud vím, průměrná banka, osobně jsem tam účet neměl. Ale v pondělí si ho určitě založím," řekl Putin.

Ruské akcie v pátek prudce oslabují kvůli obavám, že západní země uvalí na Rusko hospodářské sankce kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Index moskevské burzy MICEX kolem 8:20 SEČ vykazoval pokles o tři procenta na 1281 bodů, napsala agentura Reuters.

Terčem amerických sankcí se už stala banka Rossija, což vedlo k prudkému poklesu akcií ruského bankovního sektoru. Výrazné ztráty však zaznamenaly také akcie podniků z jiných odvětví, včetně plynárenské společnosti Gazprom a ropné firmy Lukoil.

K poklesu na ruském akciovém trhu přispělo rovněž rozhodnutí ratingových agentur Fitch a Standard & Poor's zhoršit výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska ze stabilního na negativní. Důvodem jsou obavy z dopadů ukrajinské krize na ruskou ekonomiku, uvádí iHned.cz. Kurz ruského rublu v pátek na rozdíl od akcií stagnuje poté, co ve čtvrtek v reakci na zprávu o amerických sankcích utrpěl těžké ztráty. Vůči euru vykazoval rubl kolem 8:20 SEČ pokles o pouhých 0,1 procenta na 50,16 RUB.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy