Na východě Ukrajiny řádí "zelení mužíci", Rusko v podezření +VIDEO

Brusel - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pokládá za závažný vývoj, že se na východě Ukrajiny opět objevili muži v uniformách bez označení a se specializovanými ruskými zbraněmi. Rasmussen v dnešním prohlášení připomněl, že přesně stejně byli vybaveni ruští vojáci při předchozím nelegálním zabrání Krymu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Dnes ráno zahájily ukrajinské speciální jednotky útok proti ozbrojeným separatistům ve Slavjansku na východě Ukrajiny. Operace si si už zřejmě vyžádala oběti, úspěšná však zřejmě zatím nebyla.

Separatisté tvrdí, že ovládají většinu strategických míst ve městě, včetně mostů, hlavních ulic a křižovatek. Obyvatelstvo je prý přišlo podpořit. Ukrajinská strana zase tvrdí, že většina důležitých objektů je pod jejich kontrolou a proruští ozbrojenci používají obyvatele jako živé štíty, uvedl Rozhlas.cz.

Podle ukrajinských médií se na straně separatistů objevili stejně jako nedávno na Krymu i takzvaní ‚zelení mužíci', tedy vojáci pravděpodobně ruské armády bez jakéhokoli označení na uniformách.

Favorit květnových prezidentských voleb, miliardář Petro Porošenko dnes obvinil Rusko, že neznámí ozbrojenci, kteří se ve Slavjansku v sobotu zmocnili policejní strážnice a pak i pobočky SBU a radnice, jsou členové "speciálních jednotek, průzkumných a diverzních skupin jiného státu".

Guvernér Doněcké oblasti Sergej Taruta podle BBC řekl, že použije veškeré legitimní prostředky k obnovení pořádku v regionu. Obsazení policejních stanic a vládních budov podle něj byly teroristické činy a stejně tak k nim budou přistupovat bezpečnostní složky. "Neidentifikovatelní ozbrojenci obsazovali policejní sídla po celém regionu, ničili je a vyzbrojovali lokální obyvatelstvo," řekl Taruta.

"Vyzývám Rusko, aby uklidnilo krizi a stáhlo velké množství svých vojáků, včetně speciálních jednotek, z oblasti okolo ukrajinských hranic," uvedl Rasmussen v prohlášení. 

Vývojem a stupňováním napětí v oblasti je prý "extrémně znepokojen". "Sledujeme sehranou násilnou kampaň proruských separatistů s cílem destabilizovat Ukrajinu jako suverénní stát", uvedl generální tajemník NATO.

Zdroj: YouTube
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Ukrajina se zavázala ústavním dodatkem zavázala k členství v EU a NATO

19.02.2019 17:36 Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama