Ukrajina ve válečném stavu, schází se Rada bezpečnosti OSN

Moskva/Kyjev - Kvůli krizi na Ukrajině se dnes v noci mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Informovala o tom dnes agentura Ria Novosti. O mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti předtím požádala Moskva. Ruské ministerstvo zahraničí dnes rovněž označilo oznámení kyjevských úřadů o mobilizaci armády k potlačení proruských aktivistů na východě Ukrajiny za "zločinný rozkaz". Rusko vyzvalo ukrajinské úřady, aby ukončily "válku proti svému vlastnímu lidu".

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Ilustrační foto

Rada bezpečnosti OSN se kvůli krizi na východě Ukrajiny sejde na mimořádném zasedání ve 20:00 newyorského času (pondělní 2:00 SELČ). Ruské ministerstvo předtím uvedlo, že Rusko navrhne mimořádně zařadit na jednání Rady bezpečnosti OSN diskusi o situaci na východě Ukrajiny.

"Žádáme vůdce Maidanu, kteří svrhli legitimního prezidenta Ukrajiny, aby okamžitě ukončili válku proti svému vlastnímu lidu," prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukačevič podle televizní stanice Rossia 24.

Mluvčí dále prohlásil, že záleží na Západu, zda se podaří zabránit občanské válce na Ukrajině. "Nyní je odpovědností Západu, zda bude možné zabránit občanské válce na Ukrajině," prohlásil mluvčí.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč řekl, že Ukrajina je na pokraji občanské války. Podle něj jsou za to částečně odpovědny Spojené státy, které brutálně zasáhly do situace. Podle Janukovyče navštívil Ukrajinu šéf CIA John Brennan a krátce poté Kyjev přikázal vojenské operace na východě země, informuje iHned.cz.

Na ohlášenou ukrajinskou armádní operaci se separatisté začali připravovat, informuje web CT24. "Jsme připraveni bránit se," uvedl Vjačeslav Ponomarjov, který se prohlásil představitelem Slovjansku poté, co z města uprchla starostka. Sami slovjanští povstalci potom očekávají ruský zásah. "Soudruhu Putine, slíbil jste nám ochranu. Prosím, přijďte a zachraňte nás," uvedl jeden z nich.

Válku vede Rusko, tvrdí Kyjev

Situaci, která nastala na východě Ukrajiny, považuje prozatimní prezident za válečný stav. Ve městech, kde stát ztratil kontrolu nad budovami svých úřadů, se objevili ozbrojenci v neoznačených uniformách, podle ukrajinské vlády mají zbraně používané ruskou armádou, sami se potom chlubí ruskými odznaky a medailemi. "Jsou tu veteráni z pohraničních výsadkářských jednotek z Afghánistánu," řekl jeden z maskovaných ozbrojenců.

Podle prezidenta tak vede Rusko proti Ukrajině válku a snaží se vnést do oblasti zmatek. "Máme jasný důkaz, že ruská tajná služba se podílela na separatistické vzpouře a přebírání vládních budov na východě Ukrajiny," řekl pak ukrajinský ministr zahraničí.

Důkazy a svědecké výpovědi chce Ukrajina přednést na setkání zástupců EU, USA, Ukrajiny a Ruska 17. dubna v Ženevě.

Témata: Ukrajinská krize | OSN | Rusko
Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama