Ukrajina ve válečném stavu, schází se Rada bezpečnosti OSN

Moskva/Kyjev - Kvůli krizi na Ukrajině se dnes v noci mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Informovala o tom dnes agentura Ria Novosti. O mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti předtím požádala Moskva. Ruské ministerstvo zahraničí dnes rovněž označilo oznámení kyjevských úřadů o mobilizaci armády k potlačení proruských aktivistů na východě Ukrajiny za "zločinný rozkaz". Rusko vyzvalo ukrajinské úřady, aby ukončily "válku proti svému vlastnímu lidu".

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Rada bezpečnosti OSN se kvůli krizi na východě Ukrajiny sejde na mimořádném zasedání ve 20:00 newyorského času (pondělní 2:00 SELČ). Ruské ministerstvo předtím uvedlo, že Rusko navrhne mimořádně zařadit na jednání Rady bezpečnosti OSN diskusi o situaci na východě Ukrajiny.

"Žádáme vůdce Maidanu, kteří svrhli legitimního prezidenta Ukrajiny, aby okamžitě ukončili válku proti svému vlastnímu lidu," prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukačevič podle televizní stanice Rossia 24.

Mluvčí dále prohlásil, že záleží na Západu, zda se podaří zabránit občanské válce na Ukrajině. "Nyní je odpovědností Západu, zda bude možné zabránit občanské válce na Ukrajině," prohlásil mluvčí.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč řekl, že Ukrajina je na pokraji občanské války. Podle něj jsou za to částečně odpovědny Spojené státy, které brutálně zasáhly do situace. Podle Janukovyče navštívil Ukrajinu šéf CIA John Brennan a krátce poté Kyjev přikázal vojenské operace na východě země, informuje iHned.cz.

Na ohlášenou ukrajinskou armádní operaci se separatisté začali připravovat, informuje web CT24. "Jsme připraveni bránit se," uvedl Vjačeslav Ponomarjov, který se prohlásil představitelem Slovjansku poté, co z města uprchla starostka. Sami slovjanští povstalci potom očekávají ruský zásah. "Soudruhu Putine, slíbil jste nám ochranu. Prosím, přijďte a zachraňte nás," uvedl jeden z nich.

Válku vede Rusko, tvrdí Kyjev

Situaci, která nastala na východě Ukrajiny, považuje prozatimní prezident za válečný stav. Ve městech, kde stát ztratil kontrolu nad budovami svých úřadů, se objevili ozbrojenci v neoznačených uniformách, podle ukrajinské vlády mají zbraně používané ruskou armádou, sami se potom chlubí ruskými odznaky a medailemi. "Jsou tu veteráni z pohraničních výsadkářských jednotek z Afghánistánu," řekl jeden z maskovaných ozbrojenců.

Podle prezidenta tak vede Rusko proti Ukrajině válku a snaží se vnést do oblasti zmatek. "Máme jasný důkaz, že ruská tajná služba se podílela na separatistické vzpouře a přebírání vládních budov na východě Ukrajiny," řekl pak ukrajinský ministr zahraničí.

Důkazy a svědecké výpovědi chce Ukrajina přednést na setkání zástupců EU, USA, Ukrajiny a Ruska 17. dubna v Ženevě.

Loading...
Témata: Ukrajinská krize | OSN | Rusko
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama