Rusko zastavuje výdej krymské techniky Ukrajině. Západu posílá varování

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes pozastavilo vydávání zabavené krymské vojenské techniky do rukou Ukrajiny, oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na slova náměstka ministra obrany Anatolije Antonova. Rusko se obává, že by ukrajinské ozbrojené síly mohly tuto výzbroj nasadit při potlačování protestů ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ukrajinská válečná loď U209 Ternopil kotvící v Sevastopolu.

Moskva se při obhajobě svého kroku odvolala na mezinárodní závazky, které podle Antonova vyplývají z řady uzavřených smluv. Mimo jiné se jedná o dokumenty OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které zakazují dodávky zbraní do oblastí konfliktů. Podle ruského diplomata je takovou oblastí východ a jih Ukrajiny, kde nyní dochází ke konfliktům mezi proruskými vzbouřenci a bezpečnostními složkami.

Při nedávné intervenci Krymu Rusko zabavilo veškerou ukrajinskou výzbroj, část lodí potopilo a pozemní techniku podle ukrajinských médií v řadě případů poškodilo.

Ministra obrany Sergej Šojgu následně rozhodl, že ruská armáda začala zabavené zbraně vrátí. Ukrajina tak dostala zpět tři bitevní lodi, téměř 400 kusů ukrajinské obrněné techniky a osm vrtulníků.

V tuto chvíli není jasné, kolik výzbroje je ještě v držení krymských okupačních vojsk. Lodí a letadel se podle Antonova dnešní rozhodnutí netýká, vydávány budou Kyjevu dál.

Náměstek ruského ministra obrany zároveň důrazně varoval západní státy před dodávkami zbraní Ukrajině. Moskva prý chování Západu pečlivě sleduje. "Obáváme se, že by západní výzbroj mohla být použita proti pokojnému obyvatelstvu a účastníkům protestů, které ovládly jih a východ země," řekl Antonov. "Pokud se to stane, bude jasné, kdo je odpovědný za eskalaci násilí," dodal.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva obviňuje Ukrajinu z provokací. Tvrdě reaguje na pondělní výbuchy v…

19.02.2019 19:40 Rusko šest týdnů před prezidentskými volbami na Ukrajině vystupňovalo protiukrajinskou propagandu a…

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama