Rusko zastavuje výdej krymské techniky Ukrajině. Západu posílá varování

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes pozastavilo vydávání zabavené krymské vojenské techniky do rukou Ukrajiny, oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na slova náměstka ministra obrany Anatolije Antonova. Rusko se obává, že by ukrajinské ozbrojené síly mohly tuto výzbroj nasadit při potlačování protestů ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ukrajinská válečná loď U209 Ternopil kotvící v Sevastopolu.
doporučujeme

Moskva se při obhajobě svého kroku odvolala na mezinárodní závazky, které podle Antonova vyplývají z řady uzavřených smluv. Mimo jiné se jedná o dokumenty OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které zakazují dodávky zbraní do oblastí konfliktů. Podle ruského diplomata je takovou oblastí východ a jih Ukrajiny, kde nyní dochází ke konfliktům mezi proruskými vzbouřenci a bezpečnostními složkami.

Při nedávné intervenci Krymu Rusko zabavilo veškerou ukrajinskou výzbroj, část lodí potopilo a pozemní techniku podle ukrajinských médií v řadě případů poškodilo.

Ministra obrany Sergej Šojgu následně rozhodl, že ruská armáda začala zabavené zbraně vrátí. Ukrajina tak dostala zpět tři bitevní lodi, téměř 400 kusů ukrajinské obrněné techniky a osm vrtulníků.

V tuto chvíli není jasné, kolik výzbroje je ještě v držení krymských okupačních vojsk. Lodí a letadel se podle Antonova dnešní rozhodnutí netýká, vydávány budou Kyjevu dál.

Náměstek ruského ministra obrany zároveň důrazně varoval západní státy před dodávkami zbraní Ukrajině. Moskva prý chování Západu pečlivě sleduje. "Obáváme se, že by západní výzbroj mohla být použita proti pokojnému obyvatelstvu a účastníkům protestů, které ovládly jih a východ země," řekl Antonov. "Pokud se to stane, bude jasné, kdo je odpovědný za eskalaci násilí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama