Rozpad Ukrajiny? Radnici v Doněcku drží ozbrojenci. Oděsa vyhlásila nezávislost

Oděsa - Ukrajinské hnutí Antimajdan v Oděse dnes vyhlásilo v oblasti kolem tohoto jihoukrajinského města Oděskou lidovou republiku. Aktivisté na sociální síti vyzvali místní obyvatele, aby zítra odpoledne na protest proti nynější situaci v zemi vyšli do ulic a zablokovali dopravu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Proruští separatisté na východě země obsadili další policejní stanici v Kramatorsku.

Hnutí vystupuje jako protiváha takzvaného Majdanu, tedy protestů, které v Kyjevě v únoru vyvrcholily sesazením tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

"Zítra v 16:00 musí Oděsa povstat! Doslova!" uvedli aktivisté ve svém prohlášení. Obyvatelé by si podle nich měli uvědomit, že zemi zasáhla válka, která se přiblížila až k jejich domovům.

"Oděsa je demokratické multietnické tolerantní město, kde by o všem měli rozhodovat místní obyvatelé a nikoli agenti CIA, tajných služeb, FSB, gubernátoři a další politici," stojí ve výzvě.

V Oděse panuje již několik dní podobné napětí jako v některých východoukrajinských městech. Před pár dny například centrem města pod ruskými a sovětskými vlajkami prošel několikatisícový průvod, v jehož čele jeli na koních muži v historických uniformách Rudé armády a okolní dav skandoval "Referendum" a "Do Ruska".

Proruští ozbrojenci obsadili radnici v Doněcku

Proruští ozbrojenci převzali kontrolu nad radnicí ve východoukrajinském Doněcku. Oznámila to podle agentury Reuters mluvčí radnice. Ozbrojení separatisté ovládají úřady a policejní stanice v nejméně osmi městech na východě Ukrajiny. Ukrajinská vláda v úterý zahájila vojenskou operaci s cílem ozbrojence zastavit.

Jak mluvčí radnice prohlásila, na obsazení objektu se podílelo nejméně dvacet mužů, kteří byli ozbrojení, nekladli si však žádné požadavky.

V Doněcku byla podobně jako v jiných východoukrajinských městech situace v posledních dnech velmi napjatá. Proruští separatisté zde obsadili policejní stanici a již 5. dubna se zmocnili sídla místního gubernátora. O dva dny později vyhlásili vlastní Doněckou republiku a požádali o ruskou vojenskou pomoc.

Veškerá vyjednávání Kyjeva s radikály nepřinesla žádné výsledky. Vzbouřenci trvají na referendu o budoucím správním uspořádání, které chtějí uskutečnit 11. května, dva týdny před prezidentskými volbami na Ukrajině.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Ukrajina se zavázala ústavním dodatkem zavázala k členství v EU a NATO

19.02.2019 17:36 Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama