Kdo střílel ve Slavjansku? Rusko a Ukrajina se do sebe ostře pustily

Kyjev/Moskva - Při ozbrojeném střetu na kontrolním stanovišti proruských separatistů u východoukrajinského města Slavjansk dnes zemřeli tři lidé a další tři utrpěli zranění. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo vnitra, zatímco ruská média zpočátku uváděla pět obětí. Není jasný počet mrtvých nebo raněných na straně zatím neznámých útočníků, kteří prý své oběti z místa přestřelky odvezli. Z odpovědnosti za incident se vzájemně obviňují ukrajinské a ruské úřady.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Ilustrační foto

Dva z mrtvých byli podle ukrajinského ministerstva místní obyvatelé, kteří na kontrolním stanovišti měli hlídku, totožnost třetí osoby se zjišťuje. Ozbrojenci prý přijeli asi v 2:20 místního času (1:20 SELČ) ke stanovišti ve čtyřech automobilech a začali na přítomné střílet. Ti střelbu opětovali. Poté údajně 12 útočníků nasedlo do dvou aut a odjelo směrem do oblasti Charkova. Raněné a mrtvé, jejichž počet není znám, si přitom vzali s sebou.

Ruská státní televizní stanice Rossija 24 již dříve uvedla, že třemi mrtvými jsou proruští separatisté, kteří nyní město Slavjansk na východě Ukrajiny kontrolují. Dva mrtví jsou prý členy skupiny, která kontrolní stanoviště napadla.

Kdo za údajným útokem stál, není jasné

Separatisté a následně i ruské ministerstvo zahraničí ale podezírají radikály z ukrajinského pravicového hnutí Pravý sektor. Podle ruské televize údajně proruští ozbrojenci zajistili dva automobily, ve kterých našli symboliku Pravého sektoru. 

S výsměchem se na ukrajinském Twitteru setkalo tvrzení proruských separatistů, že mezi věcmi nalezenými po útočnících byla dokonce i vizitka vůdce Pravého sektoru Dmytra Jaroše.

Ruské ministerstvo zahraničí je prý incidentem pobouřeno. Ve svém prohlášení uvedlo, že "nevinní civilisté byli zabiti během útoku ozbrojenci z Pravého sektoru". 

Ukrajinský Pravý sektor veškerá obvinění odmítá. "Jde o bezbožnou provokaci z Ruska. Bezbožnou, protože k ní došlo o svaté noci pro křesťany, o velikonoční noci. Bylo to jasně provedeno ruskými speciálními jednotkami," řekl pro Reuters mluvčí hnutí Artem Skoropadskij.

I ukrajinská tajná služba SBU označila incident za cynickou provokaci, uvedl list Kyiv Post. Stejně jako ukrajinské ministerstvo vnitra se domnívá, že vše bylo zinscenováno.

Proruská strana ale v mediální ofenzivě pokračovala. Zamaskovaný ozbrojenec v maskáčích odpoledne přivedl před televizní kamery muže označeného za člena Pravého sektoru a jednoho z útočníků. Ten řekl, že by ostatním aktivistům Pravého sektoru neradil, aby na východní Ukrajinu chodili. "Je tady válka. Lidé tady brání svou zem, brání své domovy, svá práva," řekl na záběrech přenášených ruskou televizí.

Psali jsme:  

Pravý sektor sehrál rozhodující roli v posledních protestech proti Janukovyčovi, při kterých zemřela téměř stovka lidí. Vznikl až v průběhu Majdanu v prosinci 2013 z marginálních extremistických organizací, radikálnějších než Svoboda, mnohdy vzniklých už na počátku devadesátých let. Systémové opoziční strany i samotný Oleh Ťahnybok, kkterý stál u zrodu pravicové Svobody, se od Pravého sektoru zpočátku distancovali a ani dnes nad ním nemají kontrolu. Ke konci ledna 2014 se ze sektoru začala vytvářet samostatná politická síla, která si začala klást požadavky a usilovat o vlastní podíl na moci.

Nejvýznamnější součástí sektoru je Tryzub (Trojzubec), který vznikl v polovině 90. let z militantního křídla Kongresu ukrajinských nacionalistů (ten se později přičlenil do bloku Naše Ukrajina Viktora Juščenka). Neformální lídr Sektoru Dmytro Jaroš je již téměř 15 let vůdcem Tryzubu.

Další součástí Pravého sektoru je Patriot Ukrajiny - neonacistické hnutí, vzniklé v roce 2005 oddělením charkovské pobočky mládežnického militantního křídla Ťahnybokovy Svobody. Téměř legendou je organizace UNA-UNSO, která vznikla ještě před rozpadem SSSR a podílela se na řadě násilností, informuje server iHned.cz.

Národnostní složení na Ukrajině je více než pestré. K ukrajinské národnosti se hlásí necelých 80 % obyvatelstva Ukrajiny. Největší zastoupení Rusů vykazuje Doněcká oblast. Nejvýznamnější rumunskou a moldavskou menšinu má Bukovina. Etnicky nejpestřejším krajem je Budžak, kde kromě Ukrajinců a Rusů žije menšina Bulharů. V Zakarpatí žije významná maďarská minorita.

Na severozápadní Ukrajině dosud žije i několik set Čechů, několik vesnic s převážně českým obyvatelstvem je i na jihu země. V některých oblastech této země není těžké setkat se s malými skupinami Poláků a dokonce i Němců. K úplnému výčtu národnostních minorit bychom neměli zapomenout na Romy a v poměrně malém počtu můžeme při cestování po Ukrajině potkat i Židy, uvádí hks.re.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šamani obětovali velbloudy "pro velikost Ruska", VIDEO vyvolalo pozdvižení

23.02.2019 08:24 Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, "aby…

Švýcar bojoval v Sýrii proti IS, soud ho potrestal

22.02.2019 20:10 Pokutu 500 švýcarských franků (11.300 korun) uložil dnes soud bývalému vojákovi švýcarské armády…

Německo propustilo spolupachatele berlínského útočníka. Trvaly na tom…

22.02.2019 16:28 Německo deportovalo klíčového podezřelého v případu teroristického útoku na vánočních trzích v…

Ochrana před sexuálními predátory? Summit ve Vatikánu navrhl novou právní…

22.02.2019 15:33 Aktualizováno Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama