Rusko uklidňuje západní státy: Krymský scénář se opakovat nebude

Moskva - Rusko se nechystá zopakovat na východě Ukrajiny krymský scénář, ničeho podobného se západní státy obávat nemusejí. V rozhovoru pro ruský zpravodajský server Gazeta to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Krymské události a následné rozhodnutí Kremlu o připojení poloostrova k Rusku bylo pro západní státy silným šokem," uvedl Rjabkov. "Tento stav jim znemožňuje přijmout realitu takovou, jaká je. Nemohou se s tím smířit a ve spontánním protestu na jihovýchodě Ukrajiny možná vidí předzvěst čehosi podobného," upozornil ruský diplomat.

Podle Rjabkova Moskva nemá v úmyslu krymský scénář zopakovat. "Chci zvláště zdůraznit, že rozhodně nemáme v úmyslu směřovat k opakování takzvaného krymského scénáře na jihovýchodě Ukrajiny," řekl ruskému webu.

"Důvody k obavám nejsou. Je prostě třeba dát lidem možnost náležité účasti na rozhodování o budoucnosti jejich země. Je to absolutně normální, přirozené přání a základ jakéhokoli demokratického procesu," popsal ruský diplomat situaci v zemi západního souseda.

Evropská unie dnes zveřejnila jména dalších 15 osob, kterým kvůli ukrajinské krizi zmrazí majetek a zakáže vstup do členských zemí. Včera rozšířily sankce USA a Rusko dnes už nezlehčuje dopad rozšířených sankc, uvedl Rozhlas.cz.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov přiznal, že Rusko dopad sankcí pocítí. Dotknou se především kosmického průmyslu, který se bez mezinárodní spolupráce neobejde.

Podle Rjabkova to připomíná rok 1949, kdy Západ uzavřel Sovětskému svazu přístup k moderním technologiím a stáhl železnou oponu. Vysoce postavený ruský diplomat připouští, že situace je opravdu vážná, ale nechce ji zbytečně dramatizovat.

Západní opatření pocítí také klienti SMP banky a Investkapitalbanky. Společnosti VISA a Master Card oznámily, že jim přestaly poskytovat platební služby. Ministerstvo zahraničí upozornilo, že sankce v žádném případě nepomohou stabilizovat situaci na Ukrajině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama