Rusko uklidňuje západní státy: Krymský scénář se opakovat nebude

Moskva - Rusko se nechystá zopakovat na východě Ukrajiny krymský scénář, ničeho podobného se západní státy obávat nemusejí. V rozhovoru pro ruský zpravodajský server Gazeta to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Krymské události a následné rozhodnutí Kremlu o připojení poloostrova k Rusku bylo pro západní státy silným šokem," uvedl Rjabkov. "Tento stav jim znemožňuje přijmout realitu takovou, jaká je. Nemohou se s tím smířit a ve spontánním protestu na jihovýchodě Ukrajiny možná vidí předzvěst čehosi podobného," upozornil ruský diplomat.

Podle Rjabkova Moskva nemá v úmyslu krymský scénář zopakovat. "Chci zvláště zdůraznit, že rozhodně nemáme v úmyslu směřovat k opakování takzvaného krymského scénáře na jihovýchodě Ukrajiny," řekl ruskému webu.

"Důvody k obavám nejsou. Je prostě třeba dát lidem možnost náležité účasti na rozhodování o budoucnosti jejich země. Je to absolutně normální, přirozené přání a základ jakéhokoli demokratického procesu," popsal ruský diplomat situaci v zemi západního souseda.

Evropská unie dnes zveřejnila jména dalších 15 osob, kterým kvůli ukrajinské krizi zmrazí majetek a zakáže vstup do členských zemí. Včera rozšířily sankce USA a Rusko dnes už nezlehčuje dopad rozšířených sankc, uvedl Rozhlas.cz.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov přiznal, že Rusko dopad sankcí pocítí. Dotknou se především kosmického průmyslu, který se bez mezinárodní spolupráce neobejde.

Podle Rjabkova to připomíná rok 1949, kdy Západ uzavřel Sovětskému svazu přístup k moderním technologiím a stáhl železnou oponu. Vysoce postavený ruský diplomat připouští, že situace je opravdu vážná, ale nechce ji zbytečně dramatizovat.

Západní opatření pocítí také klienti SMP banky a Investkapitalbanky. Společnosti VISA a Master Card oznámily, že jim přestaly poskytovat platební služby. Ministerstvo zahraničí upozornilo, že sankce v žádném případě nepomohou stabilizovat situaci na Ukrajině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 00:01 NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Epidemie koronaviru v Británii mírně slábne

27.11.2020 18:44 Epidemie covidu-19 v Británii mírně slábne, reprodukční číslo, tedy údaj popisující rychlost šíření…

Lukašenko: Až bude nová ústava, nebudu už prezidentem

27.11.2020 17:00 Dlouholetý běloruský lídr Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že po přijetí nové ústavy už nebude…

Vyjednavač EU Barnier po pauze míří do Británie. Spory trvají, čas na…

27.11.2020 15:47 Aktualizováno Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama