Cenzura porusku: Putin zavede povinný vyhledavač

Moskva - Ruští čelní představitelé, které dohánělo svobodné vyhledávání k šílenství již od krize v Gruzii, si mohou oddechnout. Odteď se na všech oficiálních místech musí používat Sputnik.

Vladimír Putin
doporučujeme

Rusko přitom už vlastní vyhledávač má, Yandex ovládá bezmála dvě třetiny ruského trhu, přičemž světový gigant Google v zemi neomezených možností "živoří" se sedmadvaceti procenty.

Úřadům však na Yandexu vadí, že je příliš svobodný a jeho mateřská firma sídlí v Nizozemí, což Kremlu znemožňuje plnou kontrolu nad výsledky jeho vyhledávání. I proto chce tento vyhledávač označit jako masové médium a podle nově schváleného zákona jej tvrdě regulovat.

A co víc, Sputnik bude povinně nastaven jako základní a jediný vyhledávač na ruských úřadech a dalších státních institucích, takže pro Putinovu administrativu bude cenzura internetu opět o něco jednodušší.

Celé spuštění se posunulo o několik měsíců, do testovacího provozu měl být totiž spuštěn již začátkem roku. Jeho vývoj stál podle ruského listu Vedomosti až 42 milionů dolarů (téměř 1 miliarda korun).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 17:36 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Navalnyj označil svůj soudní proces za příklad Putinova bezpráví

18.01.2021 13:19 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama