Kyjev posouvá závěr hlasování, v Luhansku popravili členy volební komise

Kyjev - Městská volební komise v ukrajinském hlavním městě Kyjevě se rozhodla prodloužit hlasování v prvním kole prezidentských voleb i po 19:00 SELČ, kdy podle původního harmonogramu měly být volební místnosti uzavřeny. Oznámila to agentura Unian. Důvodem jsou dlouhé fronty u volebních okrsků.

Ukrajinská vláda

Z rozhodnutí volební komise jsou okrskové komise povinny umožnit hlasování všem oprávněným voličům. Kyjevané podle místních médií o hlasování projevili nebývalý zájem. List Ukrajinska pravda napsal, že účast může dosáhnout až rekordní hranice 65 procent.

Podle českého senátora Jaromíra Štětiny (TOP 09), který v Kyjevě a Kyjevské oblasti sleduje volby jako pozorovatel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), je rozhodnutí volební komise rozumné. V Kyjevě čekali voliči v dlouhých frontách, nezřídka v nich stály i stovky lidí, řekl senátor v telefonickém rozhovoru ČTK.

Není vyloučeno, že úspěšný kandidát získá hned v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů a zvítězí. V opačném případě půjdou Ukrajinci ke druhému kolu voleb, pro které parlament určil termín 15. června.

V milionovém Doněcku se volební místnosti vůbec neotevřely, ráno se v jednom z doněckých průmyslových obvodů volební komise pokusila zahájit práci, během deseti minut po otevření ale její kanceláře zavřeli maskovaní ozbrojenci.

Podle neoficiálních informací je v oblasti kolem Doněcku otevřena zhruba třetina volebních místností, podle ukrajinských volebních komisařů v oblasti fungovalo dopoledne jen 426 z celkového počtu 2430 volebních okrsků.

Volby měly za následek rovněž prudkou přestřelku, která se dnes strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska. Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se prý upřesňuje.

Informaci o popravě členů volební komise ruské agentuře sdělili místní proruští aktivisté ze samozvané Luhanské lidové republiky. Vraždy se podle nich dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě. Důvodem popravy měla být neochota členů volební komise otevřít hlasovací místnost.

Britská vláda povolila další výjimky z nařízení o povinné karanténě

24.07.2021 16:03 Britská vláda povolila další výjimky ze svého nařízení o povinné desetidenní karanténě pro všechny,…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

24.07.2021 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Breivikovo citování Klause je zneklidňující, české adresy si vybral cíleně…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechal se bohužel inspirovat i českou stopou. Masový vrah Anders Behring Breivik, který…

Vakcíny fungují, ujišťuje expertka z Oxfordu. Objasňuje hospitalizace…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Hlavní britský vědecký poradce Patrick Vallance oznámil, že 40 % pacientů s covidem-19…

Ruská vláda označila za zahraničního agenta nezávislé médium The Insider

23.07.2021 19:23 Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další…

Papež František po operaci neodslouží nedělní mši

23.07.2021 14:04 Papež František kvůli nedávné operaci neodslouží nedělní mši, která byla naplánovaná ještě před…

Zaměstnanci britských supermarketů dostanou výjimku z nařízené karantény

23.07.2021 10:12 Britská vláda dnes oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou…

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie…

22.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah…

V Británii hrozí kvůli vysokému počtu nakažených nedostatek potravin a…

22.07.2021 20:51 Aktualizováno Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem…

Rusko zažalovalo Ukrajinu u soudu pro lidská práva ve Štrasburku

22.07.2021 12:58 Rusko poprvé podalo u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na jiný stát. Ukrajinu obvinilo ze…

Související:

Právě se děje