Porošenko chce v Doněcku uspořádat kulatý stůl, bez proruských teroristů

Kyjev - Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko chce uspořádat kulatý stůl v Doněcku, na němž by se zástupci "různých stran konfliktu" jednal o svém mírovém plánu. Oznámila to dnes v Kyjevě prezidentská kancelář. Z jednání chce ale Porošenko vyloučit "teroristy", jak Kyjev označuje proruské vzbouřence. Ti dnes dali najevo, že jsou s ukrajinským vedením ochotni jednat jen přes ruské prostředníky.

Petr Porošenko, pátý prezident Ukrajiny
doporučujeme

Porošenko svůj mírový plán zveřejnil hned po své nedávné inauguraci. Jeho základem je zastavení palby na východě země a vybudování humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z míst bojových operací. Plán podle ukrajinských médií počítá i s tím, že Rusko uzná výsledky ukrajinských prezidentských voleb. Z Kyjeva by povstalci měli dostat slib amnestie a ústavních reforem.

Podle prezidentské kanceláře nyní Porošenko sestavuje okruh účastníků kulatého stolu a věc konzultuje s doněckým gubernátorem Serhijem Tarutou. Řekl mu, že "nestojí o rozhovory kvůli rozhovorům" a že mírový plán musí vést k ukončení násilností. "Teroristi musejí složit zbraně," vzkázal prezident do Doněcka.

Vůdce doněckých vzbouřenců Denis Pušilin dnes v Moskvě prohlásil, že je ochoten jednat s Kyjevem pouze s ruským zprostředkováním. Rozhodnutí o nezávislosti "lidových republik" je podle něj nezvratné, jednat prý lze pouze o humanitárních otázkách a odchodu ukrajinských vojsk.

Kulaté stoly už organizoval Porošenkův předchůdce v prezidentském úřadu Oleksandr Turčynov. Konaly se v řadě ukrajinských měst, konkrétní výsledky ale nepřinesly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama