Ruská cenzura v akci: Film o stalinských zvěrstvech zakázán

Moskva - Ruské ministerstvo kultury zakázalo distribuci filmu "Přikázáno zapomenout". Snímek, který se zabývá deportacemi Čečenců během vlády bolševického diktátora Josifa Stalina, by podle názoru úřadů mohl podněcovat etnickou nesnášenlivost. Kritici naopak tvrdí, že jde o nepřípustnou cenzuru. Informuje server Moscow Times.

371
doporučujeme

Snímek "Přikázáno zapomenout" režiséra Ruslana Kokanajeva se točí kolem násilných deportací čečenského obyvatelstva do oblastí ve střední Asii během druhé světové války. Tvůrce tvrdí, že jeho dílo sice není historickým dokumentem, ale vychází z dobových svědectví.

Ruským úřadům vadí především scéna, v níž jsou čečenští vězni zavřeni ve vesnici Chajbach do stodoly a zaživa upáleni jednotkami stalinské tajné policie NKVD. Ministerstvo kultury uvádí, že v archivech nebyl o incidentu nalezen jediný přesvědčivý důkaz. Filmaře proto obvinilo z "falšování historie". Dílo zakázalo promítat v ruských kinech a televizi. Mohlo by prý vzbudit etnickou nesnášenlivost.

Kokanajev se nařčením brání. Scénu prý do snímku zařadil na základě rozhovorů s čečenskými historiky, archiváři i přeživšími. Úřady se dle jeho názoru záměrně snaží z veřejného prostoru vytěsnit skutečnost, že ti Čečenci, jejichž fyzický stav neumožňoval deportaci, byli na místě zlikvidováni.

Ruské ministerstvo kultury nepopírá, že stalinský režim nechal v roce 1944 násilně přesídlit stovky tisíc Čečenců z Kavkazu do asijských stepí. Film však údajně zveličuje míru brutality, která proces provázela. Režisér naopak tvrdí, že ruský režim záměrně ignoruje historické prameny a důkazy.

Témata: Rusko | cenzura
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nařídil tajné službě znásobit úsilí k odhalování Západu

24.02.2021 18:35 Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením tajné služby FSB nařídil této nástupkyni…

Švédsko znovu zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

24.02.2021 17:44 Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí…

Lavrov viní Západ z využití pandemie k trestání nepohodlných vlád

24.02.2021 12:10 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na dnešním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo…

Dezinformace o očkování provázejí lidstvo dlouho, popisuje historička z…

24.02.2021 00:01 NÁZOR - Od začátku koronavirové pandemie zažíváme explozi zdravotních dezinformací, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama