Ruská cenzura v akci: Film o stalinských zvěrstvech zakázán

Moskva - Ruské ministerstvo kultury zakázalo distribuci filmu "Přikázáno zapomenout". Snímek, který se zabývá deportacemi Čečenců během vlády bolševického diktátora Josifa Stalina, by podle názoru úřadů mohl podněcovat etnickou nesnášenlivost. Kritici naopak tvrdí, že jde o nepřípustnou cenzuru. Informuje server Moscow Times.

371
doporučujeme

Snímek "Přikázáno zapomenout" režiséra Ruslana Kokanajeva se točí kolem násilných deportací čečenského obyvatelstva do oblastí ve střední Asii během druhé světové války. Tvůrce tvrdí, že jeho dílo sice není historickým dokumentem, ale vychází z dobových svědectví.

Ruským úřadům vadí především scéna, v níž jsou čečenští vězni zavřeni ve vesnici Chajbach do stodoly a zaživa upáleni jednotkami stalinské tajné policie NKVD. Ministerstvo kultury uvádí, že v archivech nebyl o incidentu nalezen jediný přesvědčivý důkaz. Filmaře proto obvinilo z "falšování historie". Dílo zakázalo promítat v ruských kinech a televizi. Mohlo by prý vzbudit etnickou nesnášenlivost.

Kokanajev se nařčením brání. Scénu prý do snímku zařadil na základě rozhovorů s čečenskými historiky, archiváři i přeživšími. Úřady se dle jeho názoru záměrně snaží z veřejného prostoru vytěsnit skutečnost, že ti Čečenci, jejichž fyzický stav neumožňoval deportaci, byli na místě zlikvidováni.

Ruské ministerstvo kultury nepopírá, že stalinský režim nechal v roce 1944 násilně přesídlit stovky tisíc Čečenců z Kavkazu do asijských stepí. Film však údajně zveličuje míru brutality, která proces provázela. Režisér naopak tvrdí, že ruský režim záměrně ignoruje historické prameny a důkazy.

Témata: Rusko | cenzura
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina…

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy