Ruská cenzura v akci: Film o stalinských zvěrstvech zakázán

Moskva - Ruské ministerstvo kultury zakázalo distribuci filmu "Přikázáno zapomenout". Snímek, který se zabývá deportacemi Čečenců během vlády bolševického diktátora Josifa Stalina, by podle názoru úřadů mohl podněcovat etnickou nesnášenlivost. Kritici naopak tvrdí, že jde o nepřípustnou cenzuru. Informuje server Moscow Times.

371
doporučujeme

Snímek "Přikázáno zapomenout" režiséra Ruslana Kokanajeva se točí kolem násilných deportací čečenského obyvatelstva do oblastí ve střední Asii během druhé světové války. Tvůrce tvrdí, že jeho dílo sice není historickým dokumentem, ale vychází z dobových svědectví.

Ruským úřadům vadí především scéna, v níž jsou čečenští vězni zavřeni ve vesnici Chajbach do stodoly a zaživa upáleni jednotkami stalinské tajné policie NKVD. Ministerstvo kultury uvádí, že v archivech nebyl o incidentu nalezen jediný přesvědčivý důkaz. Filmaře proto obvinilo z "falšování historie". Dílo zakázalo promítat v ruských kinech a televizi. Mohlo by prý vzbudit etnickou nesnášenlivost.

Kokanajev se nařčením brání. Scénu prý do snímku zařadil na základě rozhovorů s čečenskými historiky, archiváři i přeživšími. Úřady se dle jeho názoru záměrně snaží z veřejného prostoru vytěsnit skutečnost, že ti Čečenci, jejichž fyzický stav neumožňoval deportaci, byli na místě zlikvidováni.

Ruské ministerstvo kultury nepopírá, že stalinský režim nechal v roce 1944 násilně přesídlit stovky tisíc Čečenců z Kavkazu do asijských stepí. Film však údajně zveličuje míru brutality, která proces provázela. Režisér naopak tvrdí, že ruský režim záměrně ignoruje historické prameny a důkazy.

Témata: Rusko | cenzura
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama