Ruská cenzura v akci: Film o stalinských zvěrstvech zakázán

Moskva - Ruské ministerstvo kultury zakázalo distribuci filmu "Přikázáno zapomenout". Snímek, který se zabývá deportacemi Čečenců během vlády bolševického diktátora Josifa Stalina, by podle názoru úřadů mohl podněcovat etnickou nesnášenlivost. Kritici naopak tvrdí, že jde o nepřípustnou cenzuru. Informuje server Moscow Times.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

371
doporučujeme

Snímek "Přikázáno zapomenout" režiséra Ruslana Kokanajeva se točí kolem násilných deportací čečenského obyvatelstva do oblastí ve střední Asii během druhé světové války. Tvůrce tvrdí, že jeho dílo sice není historickým dokumentem, ale vychází z dobových svědectví.

Ruským úřadům vadí především scéna, v níž jsou čečenští vězni zavřeni ve vesnici Chajbach do stodoly a zaživa upáleni jednotkami stalinské tajné policie NKVD. Ministerstvo kultury uvádí, že v archivech nebyl o incidentu nalezen jediný přesvědčivý důkaz. Filmaře proto obvinilo z "falšování historie". Dílo zakázalo promítat v ruských kinech a televizi. Mohlo by prý vzbudit etnickou nesnášenlivost.

Kokanajev se nařčením brání. Scénu prý do snímku zařadil na základě rozhovorů s čečenskými historiky, archiváři i přeživšími. Úřady se dle jeho názoru záměrně snaží z veřejného prostoru vytěsnit skutečnost, že ti Čečenci, jejichž fyzický stav neumožňoval deportaci, byli na místě zlikvidováni.

Ruské ministerstvo kultury nepopírá, že stalinský režim nechal v roce 1944 násilně přesídlit stovky tisíc Čečenců z Kavkazu do asijských stepí. Film však údajně zveličuje míru brutality, která proces provázela. Režisér naopak tvrdí, že ruský režim záměrně ignoruje historické prameny a důkazy.

Loading...
Témata: Rusko | cenzura
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO docházejí peníze, poprvé bojuje s dvěma velkými epidemiemi najednou

21.02.2020 17:01 Světová zdravotnická organizace (WHO) se potýká s nedostatkem peněz, protože poprvé čelí globálnímu…

Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a…

21.02.2020 12:58 Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa…

Olympiáda 2020 se kvůli koronaviru přesune do Británie? Návrh politika…

21.02.2020 10:14 Tokijská guvernérka dnes kritizovala kandidáta na starostu Londýna Shauna Baileyho za jeho výroky…

Strach z koronaviru. V ukrajinském městečku vypukly nepokoje, zasahovala…

21.02.2020 09:32 Aktualizováno Ukrajinská policie zadržela v noci na dnešek 24 lidí během potyček s obyvateli městečka Novi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama