Mírový plán v troskách, Porošenko zavelel k útoku na rebely

Kyjev - Ukrajinské vládní síly obnovily od dnešního rána bojové operace proti proruským povstalcům na východě země. Oznámil to v Kyjevě šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov na úvod schůze sněmovny. "Ozbrojené síly zasazují údery základnám a opěrným bodům teroristů," řekl Turčynov podle agentury Interfax.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ukrajinská armáda

Již v noci na dnešek prezident Petro Porošenko oznámil, že neprodloužil jednostranné příměří, které separatisté podle něj více než stokrát porušili, a že armáda zaútočí a ukrajinské území získá zpět. Klid zbraní oficiálně skončil v pondělí ve 21:00 SELČ.

"Zaútočíme a naši zemi osvobodíme. Rozhodnutí nepokračovat v příměří je naší odpovědí na teroristy, ozbrojence a bandity," uvedl Porošenko.

Porošenko po telefonickém rozhovoru s Putinem svolal jednání bezpečnostních představitelů země, se kterými o možnosti dalšího příměří jednal. Ještě před začátkem schůzky čelil od některých účastníků výzvám, aby ho neprodlužoval, neboť armáda během klidu zbraní zaznamenávala jen ztráty. Ukrajinské ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že od počátku příměří 20. června zahynulo 27 vojáků.

"V posledních deseti dnech jsme Donbasu, Ukrajině a celému světu ukázali, že tento konflikt, který byl vyprovokován z vnějšku, chceme vyřešit pokojně," řekl Porošenko. Dodal, že povstalci svými "bezohlednými činy zmařili jedinečnou šanci realizovat mírový plán".

Mluvčí armádní operace Oleksij Dmytraškovskyj uvedl, že bojové operace začaly ještě v noci na dnešek; údery dělostřelectva a letectva proti pozicím rebelů následovaly po Porošenkově prohlášení. Ohlásil také, že armáda jedná s "velkou skupinou" rebelů o jejich kapitulaci. Vládní síly během uplynulých 24 hodin ztratily jednoho mrtvého a 17 raněných.

Ukončení příměří potvrdili i rebelové. Boje se podle Interfaxu prý vedou i u letiště v Doněcku, přestřelka se podle agentury ITAR-TASS strhla i v samém městě, ke kterému armáda podle separatistů stahuje dělostřelectvo a obrněnou techniku. Na přístupech k Doněcku byly podle webu Ukrajinska pravda do boje nasazeny tanky. Při ostřelování Kramatorska podle agentury Interfax zahynuli čtyři cestující v mikrobusu a dalších pět lidí utrpělo zranění. Rebelové ve městě Snižne tvrdí, že těžkým kulometem sestřelili jeden z ukrajinských letounů.

Boje propukly i v sousední Luhanské oblasti. Pod minometnou palbou se poblíž hranice ocitl i televizní štáb ruské televize Ren TV: reportér Denis Kulaga podle stanice "nic neslyší, z uší mu teče krev", poranění od výbuchu prý utrpěl i kameraman.

Podle spolupracovníka ČT v Moskvě Jiřího Justa čelil Porošenko velkému tlaku ze dvou stran. "Nálada, že je třeba zničit separatisty a teroristy, panovala v celé ukrajinské společnosti," upozornil. Aby příměří neprodlužoval, neboť armáda během klidu zbraní zaznamenávala jen ztráty, vyzvali prezidenta také někteří ukrajinští představitelé.

O porušování příměří se přesvědčil i zpravodaj ČRo Martin Dorazín přímo na linii bojů u východoukrajinského Luhansku. „Přicházíme na první základnu, na první linii bojů v Luhansku, vede nás člověk se samopalem. Říká, že se přibližují ukrajinské síly, jsou asi tak kilometr vzdálené," popisuje.

Povstalci ještě jeřábem stavějí poslední pevnou barikádu z betonových kvádrů. V nedalekém křoví mají zřízený provizorní tábor. Jsou tam stany, jídelna. Všichni jsou ozbrojeni a jejich bojový duch je velmi vysoký.

Zhruba kilometr od povstaleckého tábora jsou ukrajinské pozice. „Upevňujeme naše pozice a oni taky. Zrovna před chvílí nás ostřelovali z houfnic, ale to se děje každý den. Několik granátů dopadlo až na předměstí Luhansku, do Alexandrovska," uvedl velitel jednotky.

Ukončení příměří dnes potvrdili i rebelové. Boje se podle Interfaxu prý vedou i u letiště v Doněcku, v samém městě však podle agentury AFP panuje klid. Povstalci z neuznávané "Luhanské lidové republiky" prohlásili, že o složení zbraní lze jednat jedině po stažení ukrajinských vojsk.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama