Boje na Ukrajině neutichají. Granáty přeletěly hranice a skončily omylem v Rusku

Kyjev - Při nočních bojích na východě Ukrajiny dopadlo několik granátů na ruský hraniční přechod Novošachtinsk, nikoho ale nezranily. Podle agentury ITAR-TASS to dnes oznámila ruská pohraniční stráž. Mluvčí ukrajinských ozbrojených sil na druhé straně tvrdil, že Rusové zavřeli další přechod, aby zabránili návratu "nájemných teroristů" do Ruska. Bojuje se v Kramatorsku a Slavjansku. Kyjev oznámil, že ruské vojenské helikoptéry dnes dvakrát narušily ukrajinský vzdušný prostor.

Ukrajinská armáda

Proruští separatisté na východě Ukrajiny ohlásili, že armáda opět podle všeho raketomety Grad ostřelovala Kramatorsk. Rebelové na druhé straně tvrdí, že vojsko při útocích používá tříštivou munici.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko informoval, že mezi Slavjanskem a Kramatorskem dnes probíhá operace s cílem přimět povstalce, aby se vzdali. V oblasti podle něj probíhají ostré boje. Oznámil také, že vojáci se zmocnili raketometu Grad, z něhož prý vzbouřenci ostřelovali město Stanycja Luhanska.

Rebelové ve středu tvrdili, že toto malé město bombardovaly armádní letouny a zabily při tom mnoho civilních obyvatel. Vládní činitelé to ale důrazně popřeli, protože tam prý žádná bojová letadla ten den nebyla, a naopak obvinili separatisty z ostřelování města raketomety.

Podle ruské pohraniční stráže střely vypálené z ukrajinské strany na přechodu Novošachtinsk poblíž stejnojmenného ruského města u hranice s ukrajinskou Luhanskou oblastí poškodily celní a autobusový terminál. Ruské úřady uvedly, že ještě v noci během ostřelování celníci z bezpečnostních důvodů zařízení opustili.

Noční incident na rusko-ukrajinské hranici je za posledních několik dní již druhý obdobný. Na konci června dopadly střely na několik obydlených míst v Rostovské oblasti v Rusku, konkrétně na sídliště Šachty-24 města Gukovo, na pohraniční přechod v témže městě a na osadu Vaseckého. Moskva okolnosti ostřelování vyšetřuje.

Lysenko dnes kromě jiného také informoval, že Rusové zavřeli přechod Veselo-Vozněsenskoje na hranici s Ruskem. "Ruská federace pokračuje s přerušováním práce na svých hraničních přechodech, aby zabránila návratu svých nájemných teroristů na ruské území," uvedl podle agentury Ukrinform. Dodal, že Moskva v předchozích dnech už ze stejného důvodu zastavila práci na třech jiných přechodech - Gukovo, Kujbyševo a Novošachtinsk.

V předchozích dnech ukrajinská média s odvoláním na vládní činitele informovala, že ruské pohraniční jednotky zahnaly palbou zpět na ukrajinské území velkou skupinu ozbrojenců bojujících na straně povstalců. Vedení ruské pohraniční služby v Rostovské oblasti dnes podle agentury ITAR-TASS toto tvrzení popřela.

Podle portálu tvi.ua je Slavjansk po středečních bojích stále bez elektřiny, ve městě nefunguje ani vodovod. „Už měsíc jsme bez vody a dva týdny bez elektřiny," říká pro ČRo paní Olga z nedalekého kiosku. Těžké podmínky ale vyvolávají nečekané efekty: „Není to až tak strašné, už jsme si na to zvykli. Dokonce jsem začala komunikovat se svým mužem. Už spolu mluvíme," prozradila Olga.

Úžasné, asi to tady opravdu má i své přednosti," podotýká paní Táňa. Humor v této situaci pomáhá lidem zachovat si zdravý rozum, protože realita je drastická. Ve Slavjansku ze 120 tisíc obyvatel zůstala asi čtvrtina. V nemocnici, která je také bez proudu, ošetřují v polních podmínkách jen nejakutnější případy. A situace se každým dnem zhoršuje – včera zastavila provoz i místní pekárna.

Incident na přechodu Novošachtinsk poblíž stejnojmenného ruského města u hranice s ukrajinskou Luhanskou oblastí je za posledních několik dní již druhý obdobný. Na konci června dopadly střely na několik obydlených míst v Rostovské oblasti v Rusku, konkrétně na sídliště Šachty-24 města Gukovo, na pohraniční přechod v témže městě a na osadu Vaseckého. Moskva okolnosti ostřelování vyšetřuje.

Novým ukrajinským ministrem obrany se stal dosavadní šéf prezidentovy ochranky Valerij Heletej. Jeho nominaci oznámil prezident Petro Porošenko v noci na dnešek a návrh následně schválil parlament. Heletej nahradil úřadujícího ministra obrany Mychajla Kovala, který resort vedl od 25. března. Prezident rovněž učinil změnu ve vedení generálního štábu, do jehož čela postavil Vyktora Muženka.

Šestačtyřicetiletý Heletej, který má hodnost generálplukovníka, dosud vedl Úřad státní ochranky (UDO). UDO je přímo podřízen prezidentovi a má na starosti nejen bezpečnost hlavy státu, ale i dalších ústavních činitelů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Související:

Právě se děje

reklama