Etnické čistky na východě Ukrajiny? Na Kyjev padá šokující podezření

Jakýkoliv mírový dialog mezi vládou v Kyjevě a samozvanými republikami na východě Ukrajiny bude pouze o tom, aby se separatisté vzdali. Ukrajinské úřady navíc vykonávají v těchto oblastech etnické čistky, domnívá se Daniel McAdams, ředitel Institutu Rona Paula pro mír a prosperitu, který po 12 let sloužil jako zahraničněpolitický poradce tohoto amerického senátora. Své názory shrnul v kontroverzním rozhovoru pro server rt.com.

Ukrajinská armáda

"Podlidi a hmyz"

Adams odmítá tvrzení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že civilisté nejsou terčem operace vládních vojsk, které pouze osvobozují východ země. Vše považuje za nejvíce propracovanou zkreslující kampaň v historii propagandy.

"Vše co jsme viděli ukazuje, že letadla a armáda likvidují vesnice. Myslím si, že nejde o překvapení, jelikož nový prezident prohlásil: 'Budeme útočit a osvobodíme svou zemi.' Mnoho osob z jeho administrativy hovořilo o lidech z východu jako o 'podlidech, hmyzu' a podobných věcech," tvrdí Američan. Podle něj je "odlidštění" obyvatelstva prvním krokem před začátkem etnického tažení.

"Domnívám se, že to co vidíme nyní počátkem kampaně etnických čistek. Viděli jsme, že přes 100 tisíc lidí uteklo do Ruska. Toto je administrativa (Porošenkova, pozn. redaktora), která využívala zkreslování a lži již v minulosti a myslím, že to vidíme znovu," uvedl McAdams v rozhovoru.

McAdams souhlasí s tím, že ačkoliv mnoho obyvatel na východě Ukrajiny nepochybně sympatizuje s Ruskem, zůstávají stále ukrajinskými občany. Podotýká však, že tito lidé se již odpoutali od Kyjeva.

Originální text si můžete přečíst zde.

"Je velmi ironické, když dnes (4. července, pozn. redaktora) slavíme ve Spojených státech 238. výročí den nezávislosti, kdy jsme se odtrhli od nezvolené tyranské vlády někde daleko. Přitom americká vláda dělá, co může, aby potlačila lidi na východě Ukrajiny, kteří chtějí totéž - mít možnost odpoutat se od vlády, kterou považují za utlačovatelskou, která podle nich nereprezentuje jejich názory. Proto je vlastně smutnou ironií, sedět zde v USA a oslavovat Den nezávislosti," podotkl.

Pokračování oranžové revoluce krvavými prostředky

Na otázku, zda ukrajinský prezident Petr Porošenko míní vážně své návrhy na nové mírové rozhovory se separatisty, odpověděl McAdams vyhýbavě.

"Ano, je odhodlán, ale jeho pozice je předem jasná: 'Musíte se vzdát, jinak vás zabijeme'. Takže, pokud se nemýlím, mírové rozhovory jsou velmi pravděpodobné. Doufám, že se pletu, ale ty rozhovory budou především o podmínek, za který se (separatisté, pozn. překladatele) vzdají. Nepůjde tedy o rozhovory v pravém smyslu slova. Sotva můžeme být v tomto směru optimističtí," uvádí bývalý zahraničněpolitický poradce republikánského senátora.

Ohledně výsledku případných mírových jednání a jejich přínosu k dlouhodobému zklidnění situace je McAdams skeptický.

"Nemyslím, že z nich vzejde mnoho, opět se však mohu mýlit. Pokud se podíváte na tuto post-převratovou vládu v Kyjevě, jde doslova o 'oranžovou revoluci 2.0'. Podívejte se na ty lidi, na lidi, kteří byli jmenováni - všechno jsou to ochránci Juščenka, kamarádi Porošenka, miliardářští oligarchové. Nejde o nic nového. Pokud toto byla revoluce s cílem zbavit se korupce a začít znovu, jde o pozoruhodnou cestu, jak jej naplnit. Proto neočekávám vůbec nic nového, krom toho, že tato cesta je mnohem násilnější, než byla původní oranžová revoluce," uvedl na závěr.

Vzkaz redakce EuroZprávy.cz diskutujícím čtenářům: Děkujeme, že diskutujete a že vás tato témata zajímají. Snažíme se vám nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou znepřátelených stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama