Etnické čistky na východě Ukrajiny? Na Kyjev padá šokující podezření

Jakýkoliv mírový dialog mezi vládou v Kyjevě a samozvanými republikami na východě Ukrajiny bude pouze o tom, aby se separatisté vzdali. Ukrajinské úřady navíc vykonávají v těchto oblastech etnické čistky, domnívá se Daniel McAdams, ředitel Institutu Rona Paula pro mír a prosperitu, který po 12 let sloužil jako zahraničněpolitický poradce tohoto amerického senátora. Své názory shrnul v kontroverzním rozhovoru pro server rt.com.

Ukrajinská armáda

"Podlidi a hmyz"

Adams odmítá tvrzení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že civilisté nejsou terčem operace vládních vojsk, které pouze osvobozují východ země. Vše považuje za nejvíce propracovanou zkreslující kampaň v historii propagandy.

"Vše co jsme viděli ukazuje, že letadla a armáda likvidují vesnice. Myslím si, že nejde o překvapení, jelikož nový prezident prohlásil: 'Budeme útočit a osvobodíme svou zemi.' Mnoho osob z jeho administrativy hovořilo o lidech z východu jako o 'podlidech, hmyzu' a podobných věcech," tvrdí Američan. Podle něj je "odlidštění" obyvatelstva prvním krokem před začátkem etnického tažení.

"Domnívám se, že to co vidíme nyní počátkem kampaně etnických čistek. Viděli jsme, že přes 100 tisíc lidí uteklo do Ruska. Toto je administrativa (Porošenkova, pozn. redaktora), která využívala zkreslování a lži již v minulosti a myslím, že to vidíme znovu," uvedl McAdams v rozhovoru.

McAdams souhlasí s tím, že ačkoliv mnoho obyvatel na východě Ukrajiny nepochybně sympatizuje s Ruskem, zůstávají stále ukrajinskými občany. Podotýká však, že tito lidé se již odpoutali od Kyjeva.

Originální text si můžete přečíst zde.

"Je velmi ironické, když dnes (4. července, pozn. redaktora) slavíme ve Spojených státech 238. výročí den nezávislosti, kdy jsme se odtrhli od nezvolené tyranské vlády někde daleko. Přitom americká vláda dělá, co může, aby potlačila lidi na východě Ukrajiny, kteří chtějí totéž - mít možnost odpoutat se od vlády, kterou považují za utlačovatelskou, která podle nich nereprezentuje jejich názory. Proto je vlastně smutnou ironií, sedět zde v USA a oslavovat Den nezávislosti," podotkl.

Pokračování oranžové revoluce krvavými prostředky

Na otázku, zda ukrajinský prezident Petr Porošenko míní vážně své návrhy na nové mírové rozhovory se separatisty, odpověděl McAdams vyhýbavě.

"Ano, je odhodlán, ale jeho pozice je předem jasná: 'Musíte se vzdát, jinak vás zabijeme'. Takže, pokud se nemýlím, mírové rozhovory jsou velmi pravděpodobné. Doufám, že se pletu, ale ty rozhovory budou především o podmínek, za který se (separatisté, pozn. překladatele) vzdají. Nepůjde tedy o rozhovory v pravém smyslu slova. Sotva můžeme být v tomto směru optimističtí," uvádí bývalý zahraničněpolitický poradce republikánského senátora.

Ohledně výsledku případných mírových jednání a jejich přínosu k dlouhodobému zklidnění situace je McAdams skeptický.

"Nemyslím, že z nich vzejde mnoho, opět se však mohu mýlit. Pokud se podíváte na tuto post-převratovou vládu v Kyjevě, jde doslova o 'oranžovou revoluci 2.0'. Podívejte se na ty lidi, na lidi, kteří byli jmenováni - všechno jsou to ochránci Juščenka, kamarádi Porošenka, miliardářští oligarchové. Nejde o nic nového. Pokud toto byla revoluce s cílem zbavit se korupce a začít znovu, jde o pozoruhodnou cestu, jak jej naplnit. Proto neočekávám vůbec nic nového, krom toho, že tato cesta je mnohem násilnější, než byla původní oranžová revoluce," uvedl na závěr.

Vzkaz redakce EuroZprávy.cz diskutujícím čtenářům: Děkujeme, že diskutujete a že vás tato témata zajímají. Snažíme se vám nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou znepřátelených stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Rusko hlásí přes 36 tisíc nakažených denně, překonalo další rekord

21.10.2021 12:35 Aktualizováno Rusko ve středu zaznamenalo nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje

21.10.2021 12:06 Kreml dnes odmítl středeční rozhodnutí Evropského parlamentu udělit letos Sacharovovu cenu za…

Ukrajina hlásí rekordní počty nakažených i úmrtí spojených s covidem

21.10.2021 08:22 Ukrajina ve středu zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Související:

Právě se děje

reklama