Ruská invaze na Ukrajinu? Co by podniklo NATO? Známý politolog Brzezinski promluvil

Od triumfální řeči ruského prezidenta Vladimira Putina ve Státní dumě uplynuly tři měsíce. "Radoval se ví z vojenského záboru Krymu, zatímco se vyhříval v orgiích šovinistického sentimentu," tvrdí známý polsko-americký politolog Zbigniew Brzezinski, který v letech 1977-1981 působil jako bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jamese Cartera. Ve svém komentáři pro server Washington Post se nyní zamyslel nad třemi možnými dalšími postupy vládce Kremlu v ukrajinské krizi.

Vladimir Putin dohlíží na vojenské manévry.

Putin dal před třemi měsíci najevo své nadšení, ale očividně jen velmi málo promyslel širší, dlouhodobější strategické konsekvence toho, co svými akcemi rozpoutal, píše Brzezinski. Nyní, za pokračující nejistoty ohledně budoucích rusko-ukrajinských vztahů a stupňujících se mezinárodních dopadů pro Rusko, má prezident podle politologa tři základní možnosti postupu:

1) Ukrajina v EU, ale ne v NATO

Putin může sledovat urovnání s Ukrajinou. To by předpokládalo ukončení útoků na její suverenitu a hospodářskou prosperitu. Daný přístup by podle Brzezinského vyžadoval moudrost a vytrvalost nejen z ruské, ale též z ukrajinské a západní strany. Zahrnoval by ukončení ruské snahy o destabilizaci Ukrajiny zevnitř, konec jakýchkoliv hrozeb větší invazí a určitý druh západovýchodního porozumění, v rámci kterého Rusko vydá tichý souhlas s tím, že se Ukrajina vydá na dlouhou cestu k případnému členství v Evropské unii.

Brzezinski ovšem dodává, že v takovém případě by Rusko muselo obdržet na oplátku závazky, že Ukrajina neusiluje o členství v NATO a Západ o daném scénáři ani neuvažuje. Obavy Moskvy z takového vývoje bývalý Carterův bezpečnostní poradce plně chápe a považuje za opodstatněné.

"Dále by bylo záhodné vyjasnit, že Rusko již neočekává, že se Ukrajina stane součástí Euroasijské unie," uvádí Brzezinski. Dané uskupení považuje za krycí název pro obnovení jisté podoby Sovětského svazu či carského impéria. To neznamená, že by Rusko s Ukrajinou nemohlo uzavřít nějakou obchodní dohodu, jelikož obě země mohou ze vzájemného obchodu a finančních styků profitovat. Mezinárodní společenství by podle experta mělo zopakovat svou podporu pro takové řešení a zároveň přislíbit Rusku normalizaci vztahů, včetně zrušení současných sankcí.

2) Rusko bude nadále vojensky škodit

V druhém případě může Vladimir Putin nadále podporovat vojenské akce proruských separatistů v určitých částech Ukrajiny, které budou narušovat tamní běžný život.

"Pokud bude Rusko pokračovat v tomto kurzu, Západ bude muset uvalit dlouhodobé a opravdu poškozující sankce navržené tak, aby bylo Rusko vystaveno bolestivým důsledkům svého narušování ukrajinské suverenity," uvádí politolog.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takový scénář nepovažuje za optimální. Jeho obětí by se totiž nestalo pouze Rusko, ale kvůli přetrvávajícím ruským akcím také Ukrajina.

3) Ruská invaze na Ukrajinu

V nejhorším případě se může Vladimir Putin rozhodnout pro invazi na Ukrajinu a využít tak výrazně větší vojenský potenciál Ruska. "Taková akce by nicméně nejen vyvolala odvetu ze strany Západu, ale také vzedmula ukrajinský odpor. Pokud by byl trvalý a intenzivní, narůstal by tlak na členské státy NATO, aby Ukrajincům v různých formách pomohly a učinily tak konflikt pro agresora nákladnějším," domnívá se Brzezinski.

Důsledkem této možnosti by byl pro Kreml nejen permanentní odpor ukrajinské populace čítající na 40 milionů lidí, ale také hospodářská a politická izolace. Ta by mohla přinést vzrůstající možnost vnitřních nepokojů v Rusku, naznačuje politolog.

Jednoznačně správným řešením je tak podle Brzezinského najít recept na uspořádání, které bude zahrnovat vzdání se užití síly vůči Ukrajině ze strany Ruska. Připouští přitom, že otázka Krymu prozatím zůstane nevyřešena. "Bude ale sloužit jako trvalá připomínka, že šovinistický fanatismus není nejlepším východiskem pro řešení komplexních problémů. To je důvod, proč Putinovy akce neohrožují pouze Západ, ale také Rusko samotné," uzavírá expert svůj komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama