VIDEO: Smyčka kolem Doněcku a Luhansku se stahuje

Kyjev - Při bojích na východě Ukrajiny doposud zemřelo téměř 500 civilních obyvatel a na 1400 utrpělo zranění. Informovalo o tom dnes ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Tiskové středisko vojenské operace (ATO) vedené proti proruským separatistům v Doněcké a Luhanské oblasti předtím uvedlo, že od začátku operace už zemřelo 173 vojáků a 446 bylo zraněno. Prudké boje se podle ukrajinských médií přes den odehrávají na okraji Doněcka, především u tamního letiště.

Ukrajinská armáda

Náměstek ministra zdravotnictví Vasyl Lazoryšynec podle agentury Ukrajinski novyny na dnešním briefingu v Kyjevě sdělil, že během bojových akcí na východě Ukrajiny k dnešnímu dni zemřelo 478 civilistů, mezi nimi 30 žen a sedm dětí. Uvedl také, že ve zdravotnických zařízeních doposud přijali k ošetření 1392 zraněných civilistů, včetně 108 žen a dětí.

Ukrajinská armáda nyní dokončuje obklíčení správních středisek obou separatistických oblastí, kam se stahují oddíly vzbouřenců. Od soboty byly vytlačeny z řady obcí a měst a vládní zdroje odhadují, že povstalci už přišli minimálně o polovinu území, které původně ovládali. V Doněcku a Luhansku se chtějí opevnit a postavit na tuhý odpor.

Dnes se Doněck podle listu Ukrajinska pravda probudil do kanonády namířené proti opevněným povstaleckým pozicím na předměstí. Nyní tam armáda vede útok s obrněnou technikou.

Agentura AFP napsala, že ve čtvrtek večer přijela k Doněcku od Mariupolu kilometr a půl dlouhá kolona tanků, obrněných transportérů a nákladních aut. Jednotky se poté rozmístily a zaujaly pozice asi 23 kilometrů jižně od milionového města.

VIDEO: Ukrajinská armáda se blíži k Doněcku

Zdroj: YouTube

Tiskové středisko ATO ráno v informaci o nočních ztrátách uvedlo, že dva vojáci ve středu pozdě večer zahynuli a šest utrpělo zranění, když jejich obrněný transportér najel u obce Červona zora v Doněcké oblasti na minu. Další příslušník armády přišel o život a tři byli zraněni před půlnocí u obce Muratove v Luhanské oblasti. Na jejich nákladní vůz tam ze zálohy zahájili palbu z kulometu povstalci.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk ve svém obvyklém ranním přehledu nočních událostí uvedl, že "nejvíce nestabilní situace" je v prostoru Doněcka, Horlivky, Luhanska, Antracytu, Severodoněcka a Krasnodonu.

Pod palbu se během noci podle Tymčuka dostalo dalších pět kontrolních stanovišť jednotek "protiteroristické operace" v Doněcké i Luhanské oblasti. Zranění přitom utrpěl jen jeden voják.

Ruská média informují o pokračující vlně běženců prchajících před boji na východě Ukrajiny.

Dva rozdílné světy

"Integrace na postsovětském prostoru má do jisté míry racionální jádro včetně ekonomického i bezpečnostního opodstatnění. Ekonomické důsledky zpřetrhání technologických či obchodních řetězců po rozpadu SSSR byly zřetelné na celém jeho bývalém území a nejvíce postihly státy střední Asie. Stejně tak spolupráce v bezpečnostní oblasti by mohla být výhodná v situaci, kdy postsovětské země společným bezpečnostním hrozbám jako je militantní islám. Integrační nadšení však brzdí obava z ruské dominance. Zejména proto byla dosavadní postsovětská integrační uskupení málo efektivní. O něco reálnější perspektivu má snaha o vytvoření Euroasijské unie, která je z ruské strany legitimizována mj. existencí podobného procesu v Evropě," uvedl pro Ústav mezinárodní vztahů Jaroslav Kurfürst, který působí na Ministerstvu zahraničí ČR

"Euroasijská integrace se však od integrace evropské liší v motivaci i mocenském schématu mezi jednotlivými hráči. V evropském prostoru je součástí integrace společný hodnotový základ: demokratické mechanismy na národní i nadnárodní úrovni, respekt ke svobodám a lidským právům, budování vnitřního trhu na základě zásad svobodné soutěže. Mocenským rámcem evropské integrace vždy byla rovnováha mezi hlavními hráči velké trojky (Německem, Francií, Británií). Obavy z přílišné síly dominující mocnosti se sice s relativním posilováním role Německa objevují, tlumí jej však především samotné Německo politikou zdrženlivosti k přenesení své ekonomické síly do politické a mocenské roviny. Navíc je zde pojistka v podobě existence vyvažujících silných mocenských hráčů (vlastnících na rozdíl od Německa jaderné kapacity) a funkčních institucionálních mechanismů, o které se mohou opřít ostatní. Hegemonie Německa je tak nemyslitelná," tvrdí Kurfürst a dodává:

"V případě integrace euroasijské, jejímž zárodečným uskupením je dnes Celní Unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu, tyto pilíře integrace neexistují. V postsovětském prostoru má pojem integrace silnější geopolitický smysl. Demokratické hodnoty jsou přítomny spíše formálně. Stejně tak nelze hovořit o mocenské rovnováze. V euroasijské integraci je jeden jasný hegemon s imperiální zkušeností a revizionistickou politikou, který dominuje prakticky ve všech parametrech, včetně oblasti ekonomické a vojenské, jejíž součástí je rozsáhlý jaderný arsenál. Tento hegemon navíc stále častěji dává najevo, že neváhá využívat nátlakové a silové metody vůči svým partnerům."

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Rusko vyrovnalo denní rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19

23.09.2021 17:09 Rusko dnes ohlásilo 820 úmrtí souvisejících s covidem-19 během uplynulých 24 hodin. Je to nejvyšší…

Lidé nemusí v panice vykupovat supermarkety, ujistil britský ministr

23.09.2021 12:47 Lidé v Británií nemusí v panice vykupovat zásoby ze supermarketů, v zemi nehrozí další takzvaná…

Slavnostní předávání Nobelových cen kvůli koronaviru opět nebude

23.09.2021 12:19 Slavnostní předávání Nobelových cen ve vědeckých oborech a za literaturu se letos ve švédském…

V Rusku zahynulo šest lidí po pádu letadla na Dálném východě

23.09.2021 12:10 Všech šest členů posádky letounu An-26, který ve středu havaroval na ruském Dálném východě,…

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Valné shromáždění k oživení OSN

23.09.2021 09:45 K "oživení" základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval v…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

22.09.2021 17:32 Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní…

Neznámý útočník střílel na auto poradce ukrajinského prezidenta, zranil…

22.09.2021 17:26 Neznámý útočník ostřeloval dnes nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel hlavní poradce ukrajinského…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Související:

Právě se děje

reklama