Mučení, bití, únosy na východě Ukrajiny? Zděšení z praktik obou stran

Londýn - Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International prý shromáždila další důkazy o mučení, kterému byla za poslední tři měsíce podrobena na východě Ukrajiny více než stovka unesených civilistů. Za tyto zločiny jsou podle organizace zodpovědní jak proruští separatisté, tak síly věrné Kyjevu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Amnesty International tvrdí, že surově biti nebo jinak mučeni byli novináři, aktivisté a demonstranti. "Většinu únosů páchají ozbrojení separatisté, kteří své oběti často bijí do bezvědomí a mučí," řekl zástupce AI pro Evropu a Střední Asii Denis Krivošejev, jehož citovala agentura DPA.

Jedna zadržená žena podle Krivošejeva přinesla svědectví, jak byla přinucena vlastní krví napsat na zeď povstalecké heslo.

Krivošejev upozornil, že Amnesty International má informace, že podobných zločinů, byť v menší míře, se dopouštějí i provládní síly.

Minulý měsíc spustila Amnesty International novou kampaň s názvem Zastavte mučení. Hlavní myšlenkou je skutečnost, že i 30 let po přijetí mezinárodní Úmluvy proti mučení OSN má jednání vlád po celém světě stále v této otázce dvě tváře, uvedla amnesty.cz.

„Za třicet let od přijetí této Úmluvy se už 155 zemí světa na papíře zavázalo vymýtit mučení a další špatné zacházení. Teď, v roce 2014, ale stále víc než polovina těchto států v mučení pokračuje," vysvětluje Salil Shetty, generální tajemník AI.

Kampaň se soustřeďuje na dosažení spravedlnosti pro pět lidí, kteří mučení přežili:

• Claudia Medina Tamarízová z Mexika popsala, jak ji mučili elektrickým proudem a zabalili ji do igelitu, aby tak zabránili modřinám, když ji bili a kopali. Byla také terčem sexuálního napadení a poté přivázaná k židli a ponechaná na prudkém slunci.

• Španělské státní orgány vydaly Aliho Aarrasse do Maroka i přes panující obavy, že tam bude mučen. Důstojníci zpravodajských služeb ho hned po příjezdu odvezli do tajného internačního střediska, kde byl podle jeho slov mučen elektrickým proudem do varlat, bit přes chodidla a mnoho hodin pověšen za zápěstí.

• Když byl Moses Akatugba zatčen vojáky v Nigérii, bylo mu 16 let. Řekl, že ho zbili a střelili do ruky. Pak byl podle svých slov odveden na policejní stanici, kde hodiny visel za ruce a nohy.

• Alreda Disbarrová z Filipín popsala Amnesty International, jak ji vyšší policejní důstojník přitiskl ke zdi, opakovaně bouchl pěstí do žaludku a obličeje, strkal jí prsty do očí, opakovaně ji fackoval a mlátil jí hlavou o zeď.

• Uzbekistán: Dilorom Abdukadirová strávila pět let v exilu poté, co bezpečnostní síly začaly střílet do davu protestujících, kde byla i ona. Po svém návratu do země byla zadržena, nesměla vidět nikoho z rodiny a byla obviněna z pokusu o svržení vlády. Během soudního procesu vypadala velmi pohuble a měla modřiny na tváři. Její rodina je přesvědčena, že byla mučena.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sibiř v plamenech. Hoří milion hektarů lesa, města dusí dým

23.07.2019 08:27 Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo…

Oběť globálního oteplování. Na Islandu odhalí pamětní desku prvnímu…

23.07.2019 08:14 Nová pamětní deska bude na Islandu připomínat první ledovec, který zmizel v důsledku oteplování…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Ukrajina už nechce teror? Kreml reaguje na volby

22.07.2019 18:18 Za "hlasování naděje" dnes ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama