Odkud mají separatisté nové raketomety? Porošenko má jasno

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes prohlásil, že na straně proruských povstalců na východu země bojují i ruští důstojníci a že separatisté proti ukrajinským vládním silám nasadili nové ruské raketomety. Povstalci dnes podle agentury Unian, odvolávající se na očité svědky, údajně sestřelili další ukrajinský letoun.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

"V posledních třech dnech byly proti ukrajinským ozbrojeným silám nasazeny nové ruské raketomety," prohlásil podle webu prezidentské kanceláře Porošenko na dnešní poradě s veliteli. Podle hlavy státu se také "potvrzují údaje, že bojových operací proti ukrajinským silám se účastní ruští důstojníci v aktivní službě".

Porošenko velitele upozornil na potřebu pozměnit taktiku, aby bylo možné oblast bojů zúžit a zlepšit ochranu hranic i civilního obyvatelstva. Rovněž nařídil zlepšit situaci s výzbrojí jednotek, nasazených do bojů s rebely.

V osvobozených městech a obcích je nezbytné hned začít s obnovováním normálního života, zdůraznil prezident. Podle něj "hlavní, co lidé potřebují, je bezpečí... je nutné nejen vztyčit vlajku, ale i ubránit vlajku, stát a lidi".

V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny povstalci dnes údajně přenosnou raketou sestřelili ukrajinský letoun, jehož pilot se katapultoval. Oznámila to agentura Unian s odvoláním na očité svědky. Vzbouřenci tvrdí, že sestřelili letouny dva.

Moskva podle ruského tisku údajně chystá "cílené údery" proti ukrajinské armádě v odvetě za údajné ostřelování ruského města, při kterém zahynul civilista.

Když prezident Putin hovořil k národu 18. 3. 2014, aby vysvětlil anexi Krymu, dal mimoděk nahlédnout do "logiky" svého pohledu na rozpad SSSR: „... Sovětský svaz se rozpadl. Události se odvíjely natolik rychle, že málokterý občan porozuměl dramatičnosti tehdy probíhajících událostí a jejich důsledků. Mnozí lidé v Rusku, na Ukrajině, ale i v dalších republikách doufali, že Společenství nezávislých států, které tehdy vzniklo, se stane novou formou společné státnosti. Vždyť jim slibovali i společnou měnu, jednotný ekonomický prostor i společné ozbrojené síly, ale toto všechno zůstalo jen slibem a velká země se nevytvořila. A když se Krym ocitnul v jiném státě, tak tehdy už Rusko pocítilo, že jej nejen prostě okradli, ale oloupili."

"Tato pasáž ukazuje na specifický vlastnický ruský přístup k politické subjektivitě a nezávislosti postsovětských států. Zatímco ostatní bývalé koloniální mocnosti již zcela přestaly pomýšlet na svá ztracená území, Rusko se stále nachází ve stavu strategického pokušení revidovat rozpad SSSR. Toto pokušení na jedné straně posiluje geografické a do jisté míry i civilizační sousedství s dříve ovládanými územími a na straně druhé je mobilizují projevy samostatného chování sousedů, zejména jde-li o sbližování s jinými geopolitickými centry," uvedl pro Ústav mezinárodních vztahů Jaroslav Kurfürst, který působí na Ministerstvu zahraničí ČR.

A dodal: "Ruská snaha za každou cenu zabránit Arménii, Ukrajině, Moldavsku a Gruzii v podpisu Asociační smlouvy s EU připomíná koncept omezené suverenity, který za Brežněva znaly socialistické satelity SSSR ve střední Evropě."

Tato snaha nakonec nevyšla. 27. června představitelé Evropské unie podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Prezident EU Herman Van Rompuy to označil za milníky pro celou Evropu.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 14:50 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Související:

Právě se děje

reklama