Obrat na Ukrajině? Kyjev panikaří, radují se rebelové a plánují protiútok

Moskva - Na pozadí pokračujících bojů na východě Ukrajiny se dnes evropští diplomaté znovu pokusili oživit zprostředkovatelské jednání se zjevným cílem odvrátit hrozbu střetů na rusko-ukrajinské hranici a pouličních bojů v milionovém Doněcku. Jejich obavy z eskalace násilí potvrdila dnešní zpráva o sestřelení ukrajinského vojenského dopravního letadla s osmi lidmi na palubě. Jejich osud je nejasný, ukrajinská armáda prý chce na místo incidentu vyslat úderný oddíl s podporou letectva.

Ukrajinské velení armády

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier oznámil, že kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) obnoví svou činnost a uspořádá nejpozději v úterý videokonferenci s proruskými vzbouřenci. Nevyloučil zároveň, že po besedě zprostředkované přes internet se členové kontaktní skupiny setkají s proruskými radikály k přímému osobnímu jednání.

Napětí na hranicích dnes dál zvýšilo sestřelení ukrajinského dopravního letounu An-26, při kterém podle nepotvrzených zpráv ukrajinského tisku zahynulo až dvacet lidí. Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej dnes na webu prezidentské kanceláře oznámil, že stroj byl zasažen raketou odpálenou "pravděpodobně" z ruského území. Letoun podle ministra letěl ve výši 6500 metrů, což je příliš vysoko, aby ho zasáhla jakákoli zbraň, které mají ve svém arzenálu separatisté.

Vzbouřenci oznámili, že letadlo bylo sestřeleno u ukrajinské obce Izvaryne nedaleko ruského pohraničního města Doněck. Očití svědci prý viděli několik padáků i náklad vyhozený z paluby letadla. Oficiální informace pád letounu potvrdila, dva piloti se prý katapultovali. Podle ukrajinských médií údajně posádka letadla po sestřelení navázala kontakt s velením ukrajinské armády.

Vysoký důstojník Severoatlantické aliance dnes v Bruselu novinářům řekl, že Rusko posiluje své jednotky na hranicích s Ukrajinou a soustředilo v pohraničních oblastech přes 10.000 vojáků.

Ve snaze přispět ke zmírnění napětí Moskva navrhla OBSE, aby vyslala své pozorovatele na ruské hraniční přechody Doněck a Gukovo v Rostovské oblasti, tedy do míst nejvážnějších příhraničních incidentů.

Zdroj: YouTube

"V souvislosti se zhoršením situace na jihovýchodě Ukrajiny, kde Kyjev provádí svou bojovou operaci, ruská strana ve snaze projevit dobrou vůli a nečekajíc na případné příměří zve pozorovatele OBSE do dvou přechodů na rusko-ukrajinské hranici," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo. Pozorovatelé prý mohou do ruských pohraničních postů dorazit "třeba hned zítra".

Východoukrajinské velkoměsto Doněck, které si vzbouřenci po ztrátě Slavjansku zvolili za hlavní centrum svého odporu, dnes spěšně opustil starosta Oleksandr Lukjančenko. "Vojáky z lidové republiky mírové návrhy nezajímají. Moje pozice je neudržitelná, hrozí mi fyzickou likvidací," uvedl Lukjančenko a dodal, že odjíždí do bezpečí v Kyjevě.

V půlmilionovém Luhansku, další baště povstalců, se dnes sešel padesátičlenný Nejvyšší sovět takzvaného Svazu lidových republik, který vznikl sloučením samozvaných "lidových republik" z Doněcké a Luhanské oblasti. Šéf sovětu Oleh Carjov shromážděným řekl, že během tohoto týdne se rozhodne o tom, zda budou povstalci pouze bránit nynější pozice nebo podniknou protiofenzívu.

Ukrajinský armádní sbor o síle 4000 mužů je podle něj na východě země v obklíčení a kyjevské armádní velení je v panice. "Pokud tento sbor odzbrojíme, dojde k zásadnímu zlomu. Události postupují žádoucím směrem," konstatoval Carjov.

Rusko ztratilo naděje

"Z hlediska geopolitického vystupují Evropská unie a samotné země Východního partnerství jako „udržovatelé status quo" (zájem o zachování suverénní volby těchto zemí, které nemají zájem o mocenskou reintegraci postsovětského prostoru) a Rusko jako „revizionistický aktér" (zájem o omezení suverenity zemí východní Evropy a reintegraci postsovětského prostoru cestou Euroasijské unie)," tvrdí pro server irr.cz Jaroslav Kurfürst z Ministerstva zahraničí ČR.

"Ovšem je zde ještě i druhá optika. Z hlediska transformace společnosti (vztah k právnímu státu, politické kultuře, normativnímu rámci, roli občanské společnosti apod.) je situace opačná. Rusko usiluje o udržení status quo (autoritářské rysy vládnutí, odstavená a slabá resp. státem ovládaná občanská společnost, slabý právní stát), zatímco Evropská unie vystupuje v roli revizionistické síly," vysvětluje odborník.

"Lze předpokládat, že z dlouhodobého hlediska je ruská role jako revizionistické mocnosti (v termínech geopolitiky) slabší než revizionistická role EU (ve vztahu k posilování občanských svobod a právního státu) a to především vzhledem ke globálním trendům. Anexí Krymu a agresivním chováním vůči partnerům Rusko ztratilo naděje na získání Ukrajiny pro své euroasijské vize, důvěru partnerů na Západě i většiny svých sousedů," dodává Kurfürst.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Související:

Právě se děje

reklama