Hrůza v Moskvě: Vykolejilo metro, počet mrtvých roste +VIDEO

Moskva - Jednadvacet mrtvých si vyžádala dnešní nehoda v moskevském metru, kde vykolejilo několik vagonů jedné soupravy. Oznámily to místní úřady. Zdravotníci nevylučují, že počet obětí ještě může vzrůst. Mezi mrtvými je i strojvedoucí soupravy. Moskevská radnice vyhlásila na středu za oběti nehody smutek v hlavním městě.

Ruská milice

"Zranění utrpělo 161 lidí. Devatenáct lidí zemřelo (na místě), dvě osoby podlehly zraněním v nemocnici," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Oleg Salagaj podle agentury Interfax. Dodal, že v nemocnicích je 136 zraněných, z toho 42 je ve vážném stavu. Verzi teroristického útoku, o níž spekulují některá média, ruské úřady rozhodně vylučují. České velvyslanectví nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byl český občan.

Podle moskevské radnice jsou mezi mrtvými dva cizinci, Číňan a Tádžik. První lékařská pomoc byla poskytnuta dvěma cizinkám, konkrétně Moldavance a Ukrajince. O žádných jiných cizincích ruské úřady informace nemají.

"Je to hrůza. Dolů (do metra) stále scházejí s nosítky. Vynášejí raněné na povrch. Někdo je bezvědomí, jiní sténají bolestí," citoval očité svědky server newsru.com.

"Někteří zranění jsou v šoku. Říkali, že je to hodilo přes celý vagon z jednoho konce na druhý. Sami se dostali ven po kolejích," popisoval situaci Nikita Batalov. "Souprava se doslova roztrhla, vagon to zmuchlalo, někteří lidé v něm uvízli. Zraněných je hrozně moc," vyprávěl další svědek televizi LifeNews.

Zdroj: YouTube

Moskevský starosta Sergej Sobjanin slíbil rodinám obětí po milionu rublů pomoci (asi 600.000 Kč).

K nehodě došlo na "modré lince" okolo 09:30 moskevského času (07:30 SELČ), podle záchranářů zřejmě v důsledku prudkého poklesu napětí a následné chybné signalizaci. Ta spustila nouzové zastavení soupravy, v níž tři vagony vykolejily.

Podle fotek, které cestující umístili na Twitter, byly perony stanic plné. Jen ze zmiňovaných stanic Park Pobedy a Slavyansky Bulvar bylo evakuováno přes 200 lidí.

Ruská televize Rossija 24 informuje také o tom, že z havárie chtěli těžit místní taxikáři, kteří začali lidi rozvážet na nejbližší zastávky autobusů a metra za astronomické sumy. Našlo se ale údajně i mnoho lidí, kteří zastavovali a svezli lidi zadarmo, kam potřebovali, doplnil ČRo

Moskevské metro tvoří síť dvanácti, většinou podzemních, linek metra pod Moskvou a městem Krasnogorsk ležícím v Moskevské oblasti. Patří k jednomu z nejrozsáhlejších systémů tohoto druhu a je základní páteří celé dopravy ve městě. Je to pravděpodobně jedno z nejvytíženějších meter světa co se týče denního i ročního obratu cestujících.

Celý systém metra má délku cca 306 km se 185 stanicemi; i z toho je patrné, že jde o nemalý komplex. Metro jezdí denně od 6:00 do jedné hodiny po půlnoci, vchod metra je označen zeleným písmenem M.

Moskevské metro se začalo stavět v letech 1932-1935, kdy za neskutečných podmínek (pouze s lopatami a krumpáči) pracovalo na stavbě několik desítek dělníků. Autorem ideje výstavby metra byl blízký Stalinův spolupracovník Lazar Kaganoviš. Architektonické ztvárnění měli na starost Vladimír Tatlin a Konstantin Melnikov, kteří se inspirovali podzemními dráhami v Paříži a Londýně.

Po válce se začalo metro stěhovat do větších hloubek /až 90 metrů/ z důvodů obav před jadernou válkou. Tématika výzdoby stanic se také změnila z vojenských a válečných motivů na budovatelské. Stanice zdobí nástěnné lampy, lustry a další pro jiná metra neobvyklá výzdoba.

Témata: Rusko | Metro | neštěstí

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama