Záhada: Město v Doněcké oblasti bombardoval "neznámý stroj"

Kyjev - Východoukrajinské město Snižne (rusky Sněžnoje) se jako jedna z bašt proruských separatistů v Doněcké oblasti stalo dnes terčem bombardování. Oznámila to ruská média s odvoláním na rebely, kteří nálet připisují vládním silám. Ukrajinci však tvrdí, že ukrajinské letectvo se do bojů se separatisty nezapojuje od pondělního sestřelení vojenského dopravního letounu An-26 a dnešní nálet připisují Rusům či "neznámému stroji". V jiných potyčkách se separatisty zahynulo nejméně šest ukrajinských vojáků.

Ilustrační foto

Vzbouřenci podle agentury Interfax tvrdí, že ukrajinský letoun odpálil na město s asi 45.000 obyvateli pět raket. "Ve městě je mnoho zraněných, přesný počet však ještě není znám, teprve se začalo s odklízením trosek," napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na místní zdravotníky. Podle serveru LifeNews zahynulo deset civilistů, jiné zprávy hovoří o čtyřech mrtvých.

"Podle našich údajů ukrajinské letectvo nevzlétlo, čili nálet nemohl být jeho dílem," oponuje šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, podle kterého město nejspíše bombardovalo ruské letectvo.

Podobně mluvčí armádní operace proti rebelům podle webu Ukrajinska pravda ujistil, že od sestřelení stroje An-26 zůstaly všechny ukrajinské letouny na zemi.

Lysenko také informoval, že během posledních 24 hodin v potyčkách s rebely zahynulo šest vojáků, 13 dalších utrpělo zranění. Pohraničníci prý čelili i ostřelování z Ruska.

Kyjev tvrdí, že letoun An-26, který dopravoval zásoby jednotce bojující u pohraničního přechodu Izvaryne, rusky Izvarino, letěl ve výši 6500 metrů, což prý přesahuje možnosti rebelů, a tak byl nejspíše sestřelen výkonnější raketou odpálenou z Ruska. Přinejmenším část osmičlenné posádky se zachránila na padácích. Dva muži se dostali do zajetí, po zbytku se pátrá.

V samém Luhansku platí od dneška třídenní smutek za civilní oběti bojů rebelů s vládními vojsky.

Proruští vzbouřenci dnes na východě Ukrajiny údajně sestřelili další ukrajinský vojenský letoun. Stroj Su-25 byl prý zasažen při bombardování města Snižne, které leží asi 80 kilometrů východně od Doněcka. O osudu pilota není nic známo, oznámila agentura Interfax s odvoláním na informace vzbouřenců. Kyjev o ztrátě letounu zatím neinformoval.

Podle Ukrajiny Rusko neustále posiluje vojenskou přítomnost po více než tisícikilometrové hranici na severu a východu a také na Krymu, kde je 22 tisíc ruských vojáků v pohotovosti, připraveno podle ukrajinské strany k jakékoli intervenci.

Protiteroristická operace je dle prezidenta Porošenka stále v aktivní fázi. Telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která ho po schůzce s Vladimirem Putinem nabádala, aby to se silovými opatřeními nepřeháněl.

Porošenko ale nejspíš chce v operaci pokračovat, a to především v luhanské oblasti. Cílem akcí je odříznout centrum povstalců, které se nachází v Doněcku, od ruské hranice, získat kontrolu na luhanské hranici a pokračovat dál. Povstalci ale vlastní mnoho zbraní a boje se neobejdou bez obětí na civilistech.

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama