Separatisté na Ukrajině přešli do útoku, vyhlášen válečný stav

Kyjev - Pokusy o jednání s proruskými separatisty na Ukrajině neuspěly, konstatovala podle agentury AFP kontaktní skupina, složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Povstalci mezitím podle ukrajinských médií přešli do útoků na pozice ukrajinské armády u pohraničních přechodů s Ruskem. Rebelové tvrdí, že se opět zmocnili obce Marynivka. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Evropskou unii, aby na summitu v Bruselu zpřísnila sankce proti Rusku za podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Ukrajinská armáda

"Bohužel, videokonference se separatisty, naplánovaná na úterý, se nekonala. Svědčí to o tom, že separatisté nejsou ochotni zapojit se do důležitých jednání o oboustranně uznávaném příměří," uvedla kontaktní skupina v prohlášení, zveřejněném na webu OBSE.

Vládní jednotky v Doněcké a Luhanské oblasti dnes podle médií opět čelí palbě povstalců z raketometů, minometů a samohybných houfnic, na což odpovídají odvetným ostřelováním povstaleckých pozic. "Za posledních 24 hodin zahynulo 11 ukrajinských vojáků," oznámil na tiskové konferenci v Kyjevě mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko. K podpoře pozemních sil bylo opět povoláno letectvo, ve výzbroji povstalců se však prý objevil i ruský protiletadlový raketový systém Strela-10.

Rebelové podle agentury ITAR-TASS oznámili, že dnes v Doněcké oblasti opět ovládli celou obec Marynivka, kde se nachází i pohraniční přechod s Ruskem, a obklíčili jednotku vládních si. Útok vedli na tamní pozice Národní gardy od rána, podle agentury Ukrinform se do něj zapojilo deset tanků, pět obrněných transportérů a asi 200 bojovníků.

VIDEO: Kdo útočil ve Snizne? Ukrajinci, či Rusové?

Zdroj: YouTube

Ukrajinské zdroje zatím ztrátu Marynivky nepotvrdily, naopak Lysenko podle podvečerní zprávy agentury Interfax-Ukrajina ujistil, že jednotky "protiteroristické operace" nadále drží všechny obce a města, které dříve "osvobodily" od povstalců. Potvrdil ale, že nejtvrdší boje probíhají kolem Marynivky a také u Amvrosijivky.

Samozvaný vojenský vůdce separatistů v Doněcké oblasti Igor Girkin- Strelkov podle agentury DPA sdělil, že v některých částech Doněcka byl vyhlášen válečný stav.

V sousední Luhanské oblasti jsou prý vojáci u obce a přechodu Izvaryne v kritické situaci, protože už čtvrtý den bojují v obklíčení a kvůli ustavičné palbě, vedené od ruských hranic z raketometů a děl, nemohou ani převézt raněné a padlé. Armáda si je podle svého mluvčího vědoma situace a snaží se obklíčené jednotky vyprostit. "Nezapomněli jsme na ně a děláme vše, co je v našich silách, abychom jim pomohli," řekl mluvčí televizi.

Asi stovka příbuzných vojáků podle Unianu demonstruje před prezidentskou kanceláří v Kyjevě. Stěžují si jak na špatné podmínky vojáků, tak i na to, že se vzbouřenci prý válčí jen děti prostých Ukrajinců, a ne potomci hodnostářů.

Ukrajina si dnes opět stěžovala na vojenskou podporu, kterou vzbouřenci dostávají z Ruska. Média píší o palbě raketometů přímo z území Ruska nebo z ukrajinského území těsně za hranicí.

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín tvrdí, že ve městě Slavjansk se začínají otvírat obchody s potravinami či lékárny. Horší to je to ale s městskou dopravou. Trolejbusy nejezdí, protože mají často zpřetrhané troleje, ale důvodů je víc. „Řada ulic je neprůjezdná, protože v nich zejí krátery od bomb," popsal Dorazín.

Dlouhodobé boje způsobily také problémy s dodávkami vody a energií, což je pro lidi, žijící ve Slavjansku, stále aktuální téma. „Například na jedné straně ulice voda jde, a na druhé není ani elektřina, ani plyn, ani voda," uvedl zpravodaj ČRo.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama