Katastrofa pro Rusko? Sestřelení boeingu prý přináší závažný zvrat

Čelní američtí představitelé potvrdili, že let MH17 byl nepochybně sestřelen raketou země-vzduch. Jisté je, že zahynulo všech 295 osob na palubě. Co zůstává předmětem dohadů je, zda střela vzlétla z ukrajinského, či ruského území. Situace každopádně nemůže být pro Rusko horší, domnívá se Shashank Joshi, expert na mezinárodní vztahy z Harvardovy univerzity. Svůj názor na vzniklou situaci shrnul v komentáři pro server The Telegraph.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Po dlouhých měsících, kdy Moskva sponzorovala skrytou válku na svém pomezí s Ukrajinou se jeví jako stále pravděpodobnější, byť zatím zdaleka ne jisté, že někdo z jejích chráněnců je zřejmě zodpovědný za jeden z největších teroristických činů v moderních evropských dějinách, píše Joshi. Poukazuje přitom na skutečnost, že i útok na madridské vlaky v roce 2004 si vyžádal o 104 obětí méně.

Pět souvislostí sestřelu

Expert ve svém komentáři předkládá následující důležité faktory a informace:

  1. Separatisté, proruští rebelové, nemají letadla. Proto je nepravděpodobné, ačkoliv ne zcela vyloučené, že by se ukrajinská armáda pokusila sestřelit letadlo. Je sice pravda, že Ukrajina v roce 2001 omylem sestřelila ruské civilní letadlo, stalo se tak za zcela jiných okolností.
  2. Rusko poskytovalo rozsáhlou vojenskou pomoc rebelům, zahrnující "tanky a další těžké zbraně". Ruské speciální síly podle četných hlášení operovaly po boku rebelů - zřejmě jim pomáhaly obsluhovat sofistikovanou vojenskou techniku.
  3. Rebelové se před dvěma týdny zmocnili vojenské základny A-1402, kde se podle vyjádření vůdce separatistů nacházely protiletecké raketové jednotky vybavené mobilními střelami země-vzduch typu "Buk", přesně takovými, které by byly potřeba k zasažení civilního letadla ve výšce nad 30 tisíc stop. Systémy odpalované z ramene vojáka toto nezvládnou.
  4. Igor Sutjagin, můj kolega z Royal United Services Institute, který monitoruje sociální média, poukazuje na to, že "ukrajinští (proruští) rebelové byli jen pár hodin před tím spatřeni se systémy 'Buk' v Torezu, vesnici nedaleko místa, kde se letadlo zřítilo." Reportér agentury AP rovněž hlásil, že viděl sytém "Buk" ve Snižném, které je velice blízko Torezu. Podle Google Maps 17 minut autem, jen o něco déle v případě, že přepravujete mobilní raketový systém. To jednoduše znamená, že rebelové měli prostředky, jak MH17 sestřelit, ačkoliv nemůžeme s jistotou tvrdit, že šlo přímo o střely, které byly údajně ukradeny z ukrajinské základny.
  5. Jak podotýká David Blair, v posledních čtyřech dnech byla sestřelena dvě ukrajinská vojenská letadla. Není jisté, zda pomocí rakety země-vzduch, nebo je zasáhla střela vypálená z jiného letadla, ale zdá se, že je vysoce nepravděpodobné, že by si Ukrajinci sestřelili v tak krátké době dvě vlastní letadla. Je mnohem pravděpodobnější, že tak učinili rebelové, nebo dokonce Rusko. Ani jedno vysvětlení není příliš uklidňující.

Krom těchto pěti poměrně nezpochybnitelných faktů existují i další, byť méně jasné střípky, uvádí Joshi. Vůdce rebelů se chlubil sestřelem letadla jen chvíli poté, co byl let MH17 zasažen, ačkoliv se domníval, že šlo o ukrajinské transportní letadlo. "V oblasti Torezu byl právě sestřelen Antonov An-26. Spadl někde poblíž dolu Progress. Varovali jsme je, aby v našem vzdušném prostoru nelétali," uvádí slova ministra obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova.

  • Komentář v originále si můžete přečíst zde.

Ukrajinské bezpečnostní složky navíc údajně zachytily něco, co považují za rozhovory mezi povstalci. V jednom z nich rebel sděluje příslušníkovi ruského vojenského zpravodajství, že separatisté sestřelili letadlo. Vláda v Kyjevě však má největší zájem na co největším obviňování Moskvy (za tragédii). Je proto nezbytné k tomuto tvrzení přistupovat skepticky až do chvíle, než získáme více informací, dodává Joshi.

Zlom v ukrajinské krizi

Je možné, že to vše je jen obrovská souhra náhod a nešťastná ukrajinská jednotka protivzdušné obrany si spletla civilní letadlo s ruskou stíhačkou, která vnikla do ukrajinského vzdušného prostoru přesně v době, kdy rebelové v inkriminované oblasti operovali se stejnými střelami, připouští komentář.

Každopádně, všechny tyto signály ukazují, že věci se budou ubírat z pohledu Moskvy velmi zlověstným směrem. Rebelové, kterým tolik pomáhala, podporovala je a po dlouhé měsíce vyzbrojovala, provedli útok s velkým počtem obětí zrovna ve chvíli, kdy USA utužují sankce uvalené na Rusko kvůli jeho roli v destabilizaci situace na Ukrajině, poukazuje expert na mezinárodní vztahy.

"Washington se snažil přesvědčit Evropu, aby se sjednotila v nátlaku na Rusko, což se zatím nedařilo, jelikož některé státy, především Německo, mají silné ekonomické vazby na Moskvu a bojí se je zpřetrhat. Až se objeví více důkazů, obzvláště jestli se prokáže jakékoliv spojení Ruska s jednotkami, které měly k dispozici příslušné střely, mohl by nastat zlomový moment pro evropský přístup i zvrat v celé ukrajinské krizi," uzavírá Joshi.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 18:06 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Související:

Právě se děje

reklama