Co bude dál? Sestřelení boeingu prý zcela mění situaci

Sestřelení letu MH17 je alarmující eskalací konfliktu na Ukrajině. Smrt 298 lidí na palubě malajsijského Boeingu 777 nepřinese klid zbraní a mírové urovnání, ale naopak přilije olej do ohně, domnívá se Ian Bremmer, prezident analytické společnosti Eurasia Group. Expert, který získal doktorát z politologie na prestižní Stanfordské univerzitě, se nad konsekvencemi tragédie zamýšlí v komentáři pro server Reuters.

Část trupu Boeingu 777 Malaysia Airlines letu MH17 sestřeleného nad Ukrajinou.

Sestřel letadla problémy nevyřeší, ale prohloubí

"V případu sestřelení malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou na sebe všichni ukazují prstem. Kyjev viní proruské 'teroristy' a Moskvu, která jim poskytovala zpravodajskou podporu a zbraně. Separatisté naopak odmítají jakýkoliv podíl a z naplánování útoku obviňují Kyjev. Odkazují přitom na náhodné sestřelení letadla Siberian Airlines ukrajinskou armádou v roce 2001. Ačkoliv ruský prezident Vladimir Putin již upustil od krátkého svalování viny za sestřel letadla na Kyjev, Moskva nadále viní ukrajinskou vládu za to, že svými akcemi rebely do dané situace natlačila," píše Bremmer.

Navzdory těmto protichůdným tvrzením je závěr podle jeho názoru jasný: Sestřel letu MH17 znamená dramatickou eskalaci konfliktu na Ukrajině a pouze přilil olej do otevřeného ohně.

Někteří analytici a političtí poradci vidí v sestřeleném letadle příležitost přimět Putina k zastavení jeho podpory separatistům. Ačkoliv by jasný důkaz, že vinu skutečně nesou proruští separatisté, v zásadě poskytl Rusům důvod tak učinit, je velmi nepravděpodobné, že Rusko danou šanci skutečně využije, domnívá se Bremmer. "Skryté trhliny nezmizely. Ve skutečnosti je tragédie MH17 ještě prohloubila," uvádí komentář.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Scénáře eskalace konfliktu

Putin pokračuje ve snaze udržet ruský vliv na Ukrajině a zabránit jí ve vstupu do NATO. V tom vidí národní bezpečnostní zájem nejvyššího významu. Podobně jako se Izrael snaží zamezit Íránu v zisku jaderné zbraně. "Poslední události ani v nejmenším zájmy Putina neposunuly," tvrdí analytik. Předkládá tak tři velké změny, které z pádu letu MH17 vyplývají a podle jeho názoru povedou k eskalaci konfliktu.

  1. Z Putinova stanoviska vinícího Ukrajinu bude extrémně těžké vycouvat. Zatím není jasné, zda se Rusko smíří s tím, že separatisté sestřelili letadlo, nebo místo toho bude zapírat, mást veřejnost či dokonce vyvracet důkazy. Moskva se každopádně bude držet tvrzení, že ukrajinská vláda je odpovědná za eskalaci násilí a destabilizaci regionu, v němž se letadlo zřítilo. K šíření tohoto poselství bude Rusko využívat svá státní média.
  2. Pokud se prokáže, že vina padá na separatisty, budeme svědky urychleného a hmatatelného zpřísnění sankcí ze strany Evropy i Spojených států. Německá kancléřka Angela Merkelová stojí v čele, když v pátek ráno prohlásila, že "Rusko je zodpovědné za to, co se momentálně děje na Ukrajině". Mezitím konají Spojené státy - rozšiřují finanční, energetické a potenciálně i další sankce vůči Rusku. Tyto kroky spíše než ke zklidnění konfliktu přispějí k jeho eskalaci. Sankce budou mít skutečný dopad na ruskou ekonomiku a investiční sektor - to již učinily stávající sankce - ale je vysoce nepravděpodobné, že přinesou posun v Putinových záměrech ohledně Ukrajiny.
  3. Tragédie letu MH17 poskytne ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi mnohem širší mezinárodní podporu a sympatie pro jeho vojenské tažení proti separatistům, která byla v posledních několika týdnech částečně úspěšná. Nyní může tvrdit, že za útokem stojí "teroristé" a on má odpovědnost proti nim dále zasahovat. S největší pravděpodobností se pustí do největších bašt rebelů Doněcku a Luhansku. To však bude krvavý a vysilující boj. MH17 nikterak nezměnil situaci na bojišti, kde budou boje dům od domu pokračovat se stejnými obtížemi jako předchozí Porošenkovy operace. S největší pravděpodobností míříme k patu, který jen prodlouží násilí a rozbouří nálady na všech stranách.

"Sestřelení letu MH17 není velký zvrat v ukrajinském konfliktu, je to spíše jeho akcelerace - přitáhne pouze mezinárodní pozornost k této prohlubující se krizi," uzavírá svůj komentář Bremmer.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Rusko zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet denních úmrtí pacientů s…

24.09.2021 11:30 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet úmrtí pacientů s covidem-19 od začátku…

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců

24.09.2021 08:35 Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších…

Firma Novavax žádá WHO o souhlas s nouzovým použitím své vakcíny

23.09.2021 22:01 Americká farmaceutická společnost Novavax a její indický partner Serum Institute dnes požádaly…

Související:

Právě se děje

reklama