Ukrajinská krize prý ukazuje nejednotu bývalého východního bloku

Varšava - Polský ministr zahraničí po sestřelení malajsijského letadla na Ukrajině nešel pro ostrá slova daleko - z katastrofy obvinil "bandity" podporované Moskvou. Ostatní čelní politici ve střední a východní Evropě se ale takových rychlých soudů zdrželi: dali najevo šok, ale víc neřekli, dokud na stole nebude více informací. Píše o tom agentura AP.

Ukrajinská armáda

Tato opatrnost není žádným překvapením: některé bývalé sovětské satelity si v posledních letech vybudovaly bližší ekonomické vztahy s Ruskem, a nejsou proto ochotny zaujmout v otázce ukrajinské krize tvrdé stanovisko vůči Moskvě. I když všechny odsoudily ruskou anexi Krymu, ohledně toho, co udělat kromě tohoto gesta, mezi nimi panuje nejednotnost. Tyto rozdíly závisí na síle ekonomických vazeb a na tom, zda ony samotné Rusko považují za hrozbu.

"Nedá se očekávat, že nastane nějaká změna ve vztazích mezi Ruskem a některou ze středoevropských zemí, pokud nebudou jasné důkazy o ruském podílu na katastrofě," řekl analytik Polského ústavu mezinárodních vztahů Dariusz Kazan. "A i v takové situaci je nepravděpodobné, že vzhledem k politickým, ekonomickým a energetickým vazbám dojde k radikálnímu obratu," dodal. "Dočasné a především rétorické ochlazení vztahů s Ruskem je maximum toho, co si region může dovolit," tvrdí analytik.

Nicméně jiní experti si myslí, že pokud se prokáže, že Rusko má v leteckém neštěstí prsty, státy této části Evropy budou nuceny zareagovat vůči Moskvě ostřeji.

Nejednost bývalého východního bloku do jisté míry odráží rozdělení Západu: zatímco Francie a Německo nadále udržují obchodní vztahy s Ruskem, Spojené státy zastávají tvrdší politiku. O havárii boeingu německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že ve věci stále "není jasno". To bylo opatrnější prohlášení než výrok amerického prezidenta Baracka Obamy, který pád letounu spojuje s "vyspělou technikou původem z Ruska".

"Musíme si dávat pozor, abychom nesklouzli ke klišé z dob studené války," upozorňuje analytik varšavského Centra pro východní studia Jakub Groszkowski. "Vlády v Praze nebo v Bratislavě se chovají podobně jako ty v Paříži nebo ve Vídni," připomněl.

Ale bývalé státy východního bloku stojí před těžkou volbou. Řada z nich je závislá na ruské ropě a plynu. Ekonomické vazby na Moskvu se prohloubily v době finanční krize z let 2008 až 2009. Když bylo zle na západních trzích, země orientované na export jako je Česká republika, hledaly nové obchodní příležitosti v Rusku, Číně i jinde.

Těmi, kdo zastávají nejtvrdší postoj vůči Rusku, je Polsko, pobaltské státy a Rumunsko. Jde o země, které se kvůli geografické blízkosti Ruska bojí o vlastní bezpečnost a které se na rozdíl od svých sousedů snaží omezovat ruský vliv. V Pobaltí navíc k obavám přispívají silné ruské menšiny.

Letecká katastrofa dokládá, že "je potřeba skoncovat s panovačnými ozbrojenými skupinami podporovanými Ruskem," nechal se slyšel estonský prezident Toomas Hendrik Ilves. "Takhle to dopadá, když dodáte banditům moderní zbraně," řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.

V Polsku dlouhodobě přežívá strach z obnovení někdejší ruské síly. Od začátku ukrajinské krize Polsko volá po silnější ochraně ze strany NATO a USA. Naproti tomu představitelé České republiky a Slovenska dali najevo, že nepociťují potřebu zostřovat bezpečnostní opatření a vojáci NATO by u nich vítáni nebyli.

Maďarsko a Bulharsko zvyšují svoji energetickou závislost na Rusku. Nejkontroverznějším projektem je South Stream - plynovod, s jehož vybudováním nesouhlasí EU a kterým má ruský plyn proudit po dně Černého moře do Bulharska, Srbska, Maďarska a Rakouska.

Zemí, která se nejvíce orientuje na Rusko, je zřejmě Bulharsko, které k východní mocnosti váže pocit slovanského bratrství. Slovenský premiér Robert Fico zase prohlašuje, že chce zůstat Rusku "spolehlivým partnerem", zároveň ale ujišťuje, že jeho země dodrží závazky plynoucí z členství v NATO.

Maďarský premiér Viktor Orbán svůj tón vůči Moskvě radikálně změnil od dob, kdy v roce 1989 coby mladý revolucionář vstoupil do politiky s ostrým projevem vyzývajícím sovětské vojáky k odchodu z jeho země. Ale od roku 2010, kdy se dostal k moci, tento politik prohlubuje energetické vazby na Rusko, které je největším obchodním partnerem Maďarska za hranicemi Evropské unie. Zakázku na rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny dal Orbán bez tendru ruskému Rosatomu výměnou za slib půjčky od Ruska.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama