Co je skutečným motivem sankcí uvalených na Rusko? Důvody leží jinde, tvrdí ekonom

Budou na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí uvaleny nové ekonomické sankce? Od Evropské unie neuvidíme příliš dalších akcí. Pokusí se co nejvíce vycouvat bez toho, aniž by příliš pobouřila Bílý dům, domnívá se ekonom Richard Welling, zástupce ředitele Institutu pro hospodářské otázky. Své názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Ilustrační foto

Dlouhodobý vliv sankcí

"Existuje velké množství typů sankcí," odpovídá Welling na otázku, jak mají sankce uvalené na Rusko fungovat. "Jeden z nich může americkým společnostem zakázat obchodovat s těmi ruskými. Mohou také znamenat zmrazení aktiv ruských představitelů a jejich obchodních aktivit v USA a dalších zemích. Existuje velké množství metod, které mohou být použity, ale samozřejmě dlouhodobá zkušenost ukazuje, že to je kontraproduktivní a ve skutečnosti může poškodit spíše zemi, která sankce uvalila. Pokud mají (sankce) fungovat, musí být uplatněny na malý a izolovaný stát. Rusko je pochopitelně velmi vzdálené této kategorii," uvádí v rozhovoru.

Welling přiznává, že z delšího časového hlediska mohou sankce vyvolat obavy investorů z jejich dalšího utužování. Tato značná nejistota by mohla zabránit uzavření dlouhodobých obchodních kontraktů mezi americkými, evropskými a ruskými firmami. Pro investory hodlající poslat kapitál do Ruska bude muset například platit rizikový bonus, jelikož jejich investice může být v budoucnu prohlášena za nelegální. Sankce tak mají podle ekonoma tlumící efekt dlouhodobé na investice a obchodní smlouvy mezi společnosti v příslušných zemích.

Podle držitele doktorátu z Oxfordské univerzity však Rusko může velmi jednoduše dosavadní sankce obejít, ačkoliv ho obchodování se Spojenými státy bude stát víc peněz. Poukazuje přitom na Írán, který dokázal americké sankce rovněž pohodlně překonat, byť se jednalo o odlišný případ a sankce byly výrazně rozsáhlejší. "Můžete obecně obchodovat prostřednictvím třetích stran v třetích zemích. Jednoduše můžete poslat svou ropu do jiné země a ta pak skončí na americkém trhu. Máme globální trh," uvádí Welling.

V ohrožení je především EU

Expert o efektivitě stávajících sankcí pochybuje. "Podíváme-li se na fakta, zdají se být kontraproduktivními. Jejich výsledkem bude pouze povzbuzení Ruska, aby svůj obchod dlouhodobě přesouvalo na východ. Během tohoto roku jsme již koneckonců viděli uzavření velkého rusko-čínského kontraktu na plyn. Čím přísnější sankce ze Západu přijdou a způsobí změny ve světovém obchodu, poškodí to především EU, která je na obchodu s Ruskem velmi závislá," míní Welling.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rozdíl mezi americkými a evropskými sankcemi je podle ekonoma značný. Odráží rozsah obchodních styků mezi EU a USA s Ruskem. Upozorňuje, že objem obchodu evropské osmadvacítky s Ruskem je desetkrát větší než americko-ruské hospodářské styky. Pro EU tak z jeho omezení potenciálně plynou masivní ztráty, pokud by na Rusko uvalila příliš tvrdé sankce. Welling přitom poukazuje především na velkou závislost evropských zemí na dovozu ruských energií.

"Je tam velký rozdíl v razanci a domnívám se, že EU se do určité míry stále nachází ve fázi politického gesta, kdy se snaží uspokojit Američany, ale ve skutečnosti činí tak málo, jak je možné. Myslím, že od EU neuvidíme moc akcí; pokusí se s toho co nejlépe vycouvat tak, aby přitom příliš nenaštvala Bílý dům," tvrdí expert.

Co stojí za sankcemi ve skutečnosti

Na dotaz, zda sankce mohou nějakým způsobem změnit situaci na Ukrajině odpovídá Welling vyhýbavě: "Otázkou zůstává, zda za těmito sankcemi stojí nějaké skryté geopolitické motivy, záleží také na dění na samotné Ukrajině. Jsou zde opravdu silné podněty pokusit se stabilizovat situaci, nebo je zde zájem udržet ji nestabilní, například motivovaný snahou některých velmocí oslabit Rusko z dlouhodobého hlediska? Ve Spojených státech existoval strach z euroasijské obchodní osy EU-Rusko-Čína. Spojené státy pochopitelně chtějí udržet EU v dosahu svého vlivu, přičemž Evropa se v poslední době pohybovala opačným směrem. Proto musíme hlouběji uvažovat o tom, co se na Ukrajině odehrává a když se podíváme na sankce, které z ekonomického hlediska nedávají smysl, možná je motivuje něco zcela jiného," naznačuje ekonom.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Související:

Právě se děje

reklama