Co je skutečným motivem sankcí uvalených na Rusko? Důvody leží jinde, tvrdí ekonom

Budou na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí uvaleny nové ekonomické sankce? Od Evropské unie neuvidíme příliš dalších akcí. Pokusí se co nejvíce vycouvat bez toho, aniž by příliš pobouřila Bílý dům, domnívá se ekonom Richard Welling, zástupce ředitele Institutu pro hospodářské otázky. Své názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouhodobý vliv sankcí

"Existuje velké množství typů sankcí," odpovídá Welling na otázku, jak mají sankce uvalené na Rusko fungovat. "Jeden z nich může americkým společnostem zakázat obchodovat s těmi ruskými. Mohou také znamenat zmrazení aktiv ruských představitelů a jejich obchodních aktivit v USA a dalších zemích. Existuje velké množství metod, které mohou být použity, ale samozřejmě dlouhodobá zkušenost ukazuje, že to je kontraproduktivní a ve skutečnosti může poškodit spíše zemi, která sankce uvalila. Pokud mají (sankce) fungovat, musí být uplatněny na malý a izolovaný stát. Rusko je pochopitelně velmi vzdálené této kategorii," uvádí v rozhovoru.

Welling přiznává, že z delšího časového hlediska mohou sankce vyvolat obavy investorů z jejich dalšího utužování. Tato značná nejistota by mohla zabránit uzavření dlouhodobých obchodních kontraktů mezi americkými, evropskými a ruskými firmami. Pro investory hodlající poslat kapitál do Ruska bude muset například platit rizikový bonus, jelikož jejich investice může být v budoucnu prohlášena za nelegální. Sankce tak mají podle ekonoma tlumící efekt dlouhodobé na investice a obchodní smlouvy mezi společnosti v příslušných zemích.

Podle držitele doktorátu z Oxfordské univerzity však Rusko může velmi jednoduše dosavadní sankce obejít, ačkoliv ho obchodování se Spojenými státy bude stát víc peněz. Poukazuje přitom na Írán, který dokázal americké sankce rovněž pohodlně překonat, byť se jednalo o odlišný případ a sankce byly výrazně rozsáhlejší. "Můžete obecně obchodovat prostřednictvím třetích stran v třetích zemích. Jednoduše můžete poslat svou ropu do jiné země a ta pak skončí na americkém trhu. Máme globální trh," uvádí Welling.

V ohrožení je především EU

Expert o efektivitě stávajících sankcí pochybuje. "Podíváme-li se na fakta, zdají se být kontraproduktivními. Jejich výsledkem bude pouze povzbuzení Ruska, aby svůj obchod dlouhodobě přesouvalo na východ. Během tohoto roku jsme již koneckonců viděli uzavření velkého rusko-čínského kontraktu na plyn. Čím přísnější sankce ze Západu přijdou a způsobí změny ve světovém obchodu, poškodí to především EU, která je na obchodu s Ruskem velmi závislá," míní Welling.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rozdíl mezi americkými a evropskými sankcemi je podle ekonoma značný. Odráží rozsah obchodních styků mezi EU a USA s Ruskem. Upozorňuje, že objem obchodu evropské osmadvacítky s Ruskem je desetkrát větší než americko-ruské hospodářské styky. Pro EU tak z jeho omezení potenciálně plynou masivní ztráty, pokud by na Rusko uvalila příliš tvrdé sankce. Welling přitom poukazuje především na velkou závislost evropských zemí na dovozu ruských energií.

"Je tam velký rozdíl v razanci a domnívám se, že EU se do určité míry stále nachází ve fázi politického gesta, kdy se snaží uspokojit Američany, ale ve skutečnosti činí tak málo, jak je možné. Myslím, že od EU neuvidíme moc akcí; pokusí se s toho co nejlépe vycouvat tak, aby přitom příliš nenaštvala Bílý dům," tvrdí expert.

Co stojí za sankcemi ve skutečnosti

Na dotaz, zda sankce mohou nějakým způsobem změnit situaci na Ukrajině odpovídá Welling vyhýbavě: "Otázkou zůstává, zda za těmito sankcemi stojí nějaké skryté geopolitické motivy, záleží také na dění na samotné Ukrajině. Jsou zde opravdu silné podněty pokusit se stabilizovat situaci, nebo je zde zájem udržet ji nestabilní, například motivovaný snahou některých velmocí oslabit Rusko z dlouhodobého hlediska? Ve Spojených státech existoval strach z euroasijské obchodní osy EU-Rusko-Čína. Spojené státy pochopitelně chtějí udržet EU v dosahu svého vlivu, přičemž Evropa se v poslední době pohybovala opačným směrem. Proto musíme hlouběji uvažovat o tom, co se na Ukrajině odehrává a když se podíváme na sankce, které z ekonomického hlediska nedávají smysl, možná je motivuje něco zcela jiného," naznačuje ekonom.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

24.05.2019 11:48 Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra…

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama