Západ rozpoutal obviňovací hru proti Rusku. O co v ní jde? Exporadce OBSE promluvil

"Obviňovaní hra" proti Rusku, kterou rozpoutala západní média pár hodin po havárii letu MH17 na východě Ukrajiny, má čistě politickou motivaci. Tvrdí to bývalý belgický poslanec a vysoký poradce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Lode Vanoost. Médiím i politické reprezentace prý katastrofa nabídla příležitost, kterou si nemohou nechat ujít, prohlásil v rozhovoru pro ruský server rt.com.

Ilustrační foto

Vyšetřování potrvá dlouho, vše ostatní jsou spekulace

Bývalý zástupce předsedy belgické poslanecké sněmovny zdůrazňuje, že shromáždění důkazů potrvá "týdny a měsíce". Vše ostatní považuje za "přeskakování k předčasným závěrům". Ty však mohou zároveň vést k další eskalaci napětí a násilí ve východoukrajinském regionu.

"Nejprve bychom měli vyjasnit, že při tragédii, katastrofě jako je tato, si příbuzní obětí zaslouží důkladné a nezávislé vyšetřování," odpovídá politik na otázku, co si myslí o obviňování Ruska ještě před tím, než začali vyšetřovatelé skutečně objasňovat příčiny pádu letadla.

Skeptický je i k stávajícím důkazům: "Pokud řeknete, že důkaz je něco, co nalezli experti na zemi...Z pořadů National Geographic o leteckých nehodách víme, že trvá týdny a měsíce, než můžete učinit nějaké závěry. Cokoliv je řečeno nyní, jsou pouhé politicky motivované spekulace."

  • Rozhovor v originále si můžete přečíst zde.

Politici a média podle Vanoosta jen zneužívají stávající situace. "Jde o dobrou možnost obnovit 'obviňovací hru' vůči Rusku a povstalcům na východě Ukrajiny. Je to příliš dobrá příležitost na to, aby si ji nechali ujít. Jaké budou dlouhodobé dopady, teprve uvidíme. Ale jde o velmi nebezpečnou situaci. Všechny války takhle začínají, kvůli podobným věcem: Spekulování a obviňování před tím, než byly předloženy jakékoliv důkazy a učiněny patřičné závěry," uvádí Vanoost.

Historie ukazuje, že viníky se potrestat nepodaří

Politik je poměrně nedůvěřivý k možnosti, že okolnosti havárie se podaří objektivně vyšetřit a nepolitizovat. "Pokud má proběhnout objektivní vyšetřování, mělo by zahrnovat nizozemské a malajsijské orgány a zřejmě také společnost Boeing, což je americká firma. Je ale očividné, že americké i ruské orgány by měly být při šetření účastny pouze jako pozorovatelé. Rozhodně nemohou být jeho přímou součástí," uvádí v rozhovoru.

Bývalý poradce OBSE odmítá spekulovat o tom, co se stane, pokud se prokáže, že letadlo bylo skutečně sestřeleno, či jaké budou případné dopady pro toho, kdo je za to zodpovědný.

"Zatím neexistuje jediná věc, která by nám dala možnost přijít s nějakým závěrem, takže ani já nehodlám spekulovat o tom, co se stane. Je však v zásadě jednoznačné, že toto letadlo bylo sestřeleno, nešlo o nehodu. Kdo za to může? Máme zde precedenty, k podobným událostem již došlo. V roce 1983 Sovětský svaz sestřelil americké (ve skutečnosti jihokorejské, pozn. překladatele) civilní letadlo. Co se poté stalo? Spojené státy sestřelily íránské civilní letadlo, pokud se nemýlím, v roce 1988. Podívejte se, co se stalo těmto pachatelům? Očekávám, že nyní to bude obdobné. Je to velmi zlé, ale obávám se, že praví viníci nikdy potrestáni nebudou. Doufám, že se dobazměnila, ale je příliš brzy to s jistotou říci." uzavírá rozhovor.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze zápaního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama