Válka v Evropě? Americký jestřáb dupe po Putinovi a žádá tvrdou akci

Sestřelení malajsijského letu MH17 přitáhlo světovou pozornost na Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině. Mnohem závažnější otázka však zůstává stále nezodpovězená: Co chystá ruský prezident Vladimir Putin? Jak daleko zajde? A jak by na to měly zareagovat Spojené státy? Nad danými neznámými se v komentáři pro server Washington Post zamyslel Stephen J. Hadley, který v letech 2005-2009 zastával post amerického poradce pro národní bezpečnost.

Vladimír Putin, ruský prezident

Putin se snaží o revizi výsledků studené války

Putin nařídil v roce 2008 invazi do Gruzie, v roce 2014 obsadil a anektoval Krym a nyní destabilizuje východě Ukrajiny. Svým jednáním narušuje post-studenoválečné uspořádání Evropy odsouhlasené všemi evropskými zeměmi, včetně Ruska, po kolapsu komunismu a konci Sovětského svazu. To předpokládá přijetí existujících hranic, suverenitu a teritoriální integritu všech států a právo všech zemí vybrat si svou orientaci bez hrozby silou či jejím užitím, píše Hadley.

"Co vlastně Putin chce?" pokládá otázku bývalý bezpečnostní poradce. "Jeho vize Evropy se liší. Snaží se obnovit ruskou velikost skrze konfederaci států a přidružených ekonomických a bezpečnostních organizací pod dominantním vlivem Ruska (tzv. Euroasijská unie). Je chytrý, strategicky uvažující a trpělivý. Již má Bělorusko, Kazachstán a Rusko jako členy, přičemž Arménie, Kyrgyzstán a Tádžikistán čekají pod jeho křídly," uvádí Hadley.

Podle analytika potřebuje Putin také Ukrajinu, aby jeho projektu dodala geopolitickou váhu. "To vyžaduje zamezit Ukrajině aby vstoupila do Evropské unie a NATO. Anexí Krymy a vyprovokováním separatistických tendencí na východě Ukrajiny Putin dosáhl dvou věcí. Vytvořil nátlak na Ukrajinu a vytvořil územní spor s Ruskem. Ten může narušit ochotu evropských zemí přijmout Ukrajinu za člena NATO či EU," tvrdí komentář.

Sankce nestačí

Cílem koordinovaných amerických a evropských sankcí by mělo být přesvědčit Putina, aby stáhnul ruské zbraně a žoldáky z Ukrajiny a ukončil přeshraniční podporu separatistům, domnívá se Hadley. "Ukrajinská vláda pak může začít samostatný dialog se svými východními občany, o který usiluje. To Rusko tvrdí také, ale jeho přítomnost a podpora separatistům jej činí nemožným. Takové jednání může vydláždit cestu pro ukrajinskou vládu, aby vyvrátila obavy občanů Krymu z jejich postavení. Takový dialog však musí proběhnout bez ruského vměšování," zdůrazňuje bývalý bezpečnostní poradce.

 • Kometář v originálním znění si můžte přečíst zde.

Sankce podle komentáře nestačí. "Putin se pokouší využít rozdělení a rozpory mezi ruskými sousedy k prosazení svých cílů," domnívá se Hadley. Spojeným státům proto navrhuje následující postup:

 1. Sebrat Rusku příležitosti odstraněním či snížením evropské zranitelnosti vůči ruskému útlaku.
 2. Znovu ujistit členy NATO zranitelné ruským tlakem, že Severoatlantická aliance stojí za svým pátým článkem a garantuje jejich bezpečnost.
 3. Odstrašit Rusko od dalších akcí proti Ukrajině či dalším státům, které porušují základní principy post-studenoválečného uspořádání.
 4. Vyhnout se znovurozdělení Evropy, které by následovalo vyloučením Ruska z historických a ekonomických vazeb, jež má k západní části kontinentu.

"Proč tento poslední bod? Putinovy akce byly trestuhodné. Ale dveře musí zůstat pro Rusko otevřené, aby se mohlo vrátit k post-studenoválečnému konsensu. Ať již v případě změny Putinova směřování (ačkoliv to je nepravděpodobné), či kvůli těm Rusům, kteří jsou odhodláni usilovat o mírovou a demokratickou budoucnost," vysvětluje Hadley.

Je nutná ucelená strategie USA a EU

Komentář přináší i návod, jak čtyř výše uvedených cílů dosáhnout. Zapotřebí bude dle Hadleye koordinovaná strategie Spojených států a Evropy.

 • Aktivizovat historickou vizi jednotné, svobodné a mírové Evropy jako alternativy k Putinově vizi Ruska vládnoucího svým sousedům a utužujícího domácí autoritářský režim.
 • Dokončit transatlantickou obchodní a investiční dohodu, která do vztahu Evropy a Spojených států vnese ekonomický růst a prosperitu a nechá otevřené dveře dalším partnerům, například Turecku a především mírumilovnému a demokratickému Rusku.
 • Přijít s transatlantickou energetickou strategií spoléhající na námořní dodávky kapalného přírodního plynu z USA, břidlicovou ropu a břidlicový plyn těžené v Evropě, kreativní využití existujících ropovodů a plynovodů a konstrukci nových, Ruskem nekontrolovaných, což sníží závislost EU na ruském plynu a ropě.
 • EU musí pokračovat v politice otevřených dveří a nabízet dalším státům na východě asociační dohody a případné členství, aniž by přitom musely přetrhat své historické a ekonomické vazby na Rusko.
 • Znovu zavázat Spojené státy k zajištění bezpečnosti v Evropě prostřednictvím rozmístění dalších jednotek a pořádáním vojenských cvičení.
 • Oživit NATO prostřednictvím plánování, manévrů a schopnosti organizovat klíčové mise pro zajištění evropské bezpečnosti s otevřenými dveřmi pro státy, které usilují o členství v alianci a splňují jeho podmínky.
 • Pomoci národům, na něž doléhá ruský tlak, posílit jejich kapacity k obraně vlastního území před ozbrojeným útokem či subverzí a destabilizací, což by zahrnovalo poskytnutí vojenského, polovojenského a policejního výcviku a vybavení.
 • Pomoci Ukrajincům překonat dvě desetiletí neúspěšného vedení a vytvořit demokratickou, čestnou vládu a tržní hospodářství.

"Jak daleko Putin zajde? Pokud nám má napovědět historie, bude tlačit tak dlouho, dokud bude úspěšný a nesetká se s jasným odporem. Zastavit ho vyžaduje nejen sankce, ale veškeré dostupné elementy ucelené strategie," uzavírá Hadley.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Témata: Ukrajinská krize | Rusko | USA

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 11:56 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Nejvyšší americký generál tajně volal Číně. Měl strach, že Trump rozpoutá…

15.09.2021 21:26 Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje příchod podzimu

15.09.2021 06:30 Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Bývalá členka IS se omluvila Británii, chce se vrátit domů

15.09.2021 15:05 Shamima Begumová, která se narodila v Británii a v 15 letech se v Sýrii přidala k teroristické…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Putin je kvůli koronaviru v izolaci

14.09.2021 17:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí…

Británie přeočkuje třetí dávkou vakcíny starší 50 let

14.09.2021 16:39 Britská vláda dnes přijala doporučení poradního panelu ohledně třetí, posilovací dávky vakcíny…

Problémem Sýrie je podle Putina přítomnost cizích vojáků v zemi

14.09.2021 08:11 Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie,…

Norové odvolili, podle odhadů vyhráli sociální demokraté

13.09.2021 21:41 Aktualizováno Dnešní norské parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála sociálnědemokratická Dělnická strana …

Rusko začne opět létat na Slovensko nebo do Španělska

13.09.2021 16:54 Moskva uvolňuje protipandemická opatření a od 21. září obnoví některé lety s pasažéry na Slovensko,…

Související:

Právě se děje