Ukrajinští uprchlíci v Rusku si stěžují na podmínky. Co se děje?

Moskva - Uprchlíci z Donbasu na východě Ukrajiny, kteří utekli před boji mezi separatisty a vládními jednotkami do Ruska, si stěžují na podmínky v utečeneckých táborech, ačkoliv ruská vláda na ně vynaložila už okolo pěti miliard rublů (asi tři miliardy Kč). Na nespokojenost Ukrajinců, ale často i místních Rusů, dnes upozornil list Nězavisimaja gazeta. I jiná média přitom poukazují na údajnou chamtivost běženců a "závist" místních obyvatel.

Ilustrační fotografie

V Rusku se podle premiéra Dmitrije Medveděva ve čtyřech stovkách prozatímních táborů nachází okolo 26.000 běženců, včetně více než 10.000 dětí. Přistěhovalecké úřady se dopočítaly v Rusku až dvou milionů Ukrajinců, z nichž asi půl milionu uteklo před válkou ve vlasti. Žádost o azyl si podalo na 38.000 Ukrajinců.

"I v Rusku narážejí ukrajinští uprchlíci na problémy. Vše nejde tak hladce, jak by se zdálo na první pohled či na obrazovce. Například v obci Ozery u Moskvy schůzka úředníků s uprchlíky skončila bezmála skandálem. Ukrajinci jsou krajně nespokojeni s životními podmínkami. "Nespokojeni jsou prakticky se vším, od poskytnutých bytů až po kvalitu zdravotní péče," řekl listu očitý svědek. Lékaři jsou prý neschopní a humanitární pomoc běženci přímo před úředníky odhodili. Úředníci pak o uprchlících hovořili jako o "provokatérech z Majdanu" (kyjevského náměstí, které se v Rusku stalo synonymem pro ukrajinské nacionalisty a krajní pravičáky).

V táboře v Ivanovu si utečenci zase před kamerou stěžovali na pobyt v Rusku, na nepohodlí, lhostejnost, špatnou stravu. Oběd byl prý slušný, ale běženci tvrdili, že jen kvůli novinářům. "Jestli se potvrdí žalostný stav tábora, začneme vyšetřovat místní úředníky. Ale jestli ne, poženeme novináře k odpovědnosti," komentoval reportáž komunistický poslanec Vadim Solovjov.

Jeho kolega ze sněmovny Dmitrij Gorovcov zase míní, že uspokojit nároky běženců není možné. Když do utečeneckých táborů v pohraničí dovezli oblečení a mobilní telefony, lidé se prý "přehrabovali, dlouho vybírali a nakonec křičeli, že jim přivezli staré krámy, a ne poslední modely". Prý do Ruska přijíždějí i spekulanti ze západu Ukrajiny.

Koordinátor pomoci uprchlíkům Konstantin Andrejev ujistil, že lidé v táborech nehladoví, dostávají příděly podle státní normy, místní lidé jim přivážejí oděvy, berou je do rodin a dostávají možnost si přivydělat. "Divné chování" vysvětlují dobrovolníci reakcí na válečný stres. Podle expertů jde ale také o to, že "mnozí Ukrajinci dávají vinu za válku Rusku," napsal deník.

Části Rusů se zase nelíbí "rozmazlování" uprchlíků. "Například obyvatelé Orlovské oblasti jsou pobouřeni, že ve vsi, kde místní vydělávají 6000 rublů měsíčně (asi 3500 Kč), dostávají běženci 1800 rublů na den (asi tisíc Kč)," napsal server Newsru.com. V Murmansku si podle listu Komsomolskaja pravda místní vzali běžence k sobě domů, ale pak je "doslova za ruku" tahali na přistěhovalecký úřad, jen aby se jich zbavili.

Server Vojennoje obozrenije připustil, že v táborech dochází k rozkrádání potravin a stavebnin a zdravotníci prý vyžadují úplatky. Dobrovolníci si naopak portálu Bolšoj Rostov postěžovali, že uprchlíci nechtějí pracovat a peníze si raději vydělávají šmelinou s humanitární pomocí. Další média si všímají historek, že prý někteří běženci uprchli na Krym, ale pak se raději vrátili na východ Ukrajiny, než aby se nechali převést do táborů v hloubi Ruska. Lze je tedy podezírat, že se za běžence jen vydávali a ve skutečnosti chtěli strávit dovolenou na krymských plážích, a to ještě na účet ruského státu.

Ve státních médiích ale podle serveru Newsru.com převažují optimistické příběhy, ačkoliv uprchlíci mají v Rusku pořádný problém s udělením azylu.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Nejvyšší americký generál tajně volal Číně. Měl strach, že Trump rozpoutá…

15.09.2021 21:26 Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje příchod podzimu

15.09.2021 06:30 Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Bývalá členka IS se omluvila Británii, chce se vrátit domů

15.09.2021 15:05 Shamima Begumová, která se narodila v Británii a v 15 letech se v Sýrii přidala k teroristické…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Putin je kvůli koronaviru v izolaci

14.09.2021 17:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí…

Británie přeočkuje třetí dávkou vakcíny starší 50 let

14.09.2021 16:39 Britská vláda dnes přijala doporučení poradního panelu ohledně třetí, posilovací dávky vakcíny…

Problémem Sýrie je podle Putina přítomnost cizích vojáků v zemi

14.09.2021 08:11 Pokračující nezákonná přítomnost zahraničních vojáků je hlavní překážkou dalšího rozvoje Sýrie,…

Norové odvolili, podle odhadů vyhráli sociální demokraté

13.09.2021 21:41 Aktualizováno Dnešní norské parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála sociálnědemokratická Dělnická strana …

Rusko začne opět létat na Slovensko nebo do Španělska

13.09.2021 16:54 Moskva uvolňuje protipandemická opatření a od 21. září obnoví některé lety s pasažéry na Slovensko,…

Související:

Právě se děje

reklama