Povstalci měli Buk, ale sestřelení vyprovokoval Kyjev, říká velitel rebelů

Kyjev - Jeden z velitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny přiznal, že rebelové disponovali protiletadlovým systémem Buk (v kódu NATO SA-11). Tímto systémem rebelové podle Washingtonu a Kyjeva před šesti dny sestřelili malajsijský boeing; v jeho troskách zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě.

Proruští rebelové společně se záchranáři se shromažďují na místě dopadu sestřeleného Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines letu MH17 nad Ukrajinou (17.7.2014).

Velitel povstaleckého praporu Vostok Alexandr Chodakovskij v rozhovoru s agenturou Reuters také připustil, že systém Buk mohl být z Ruska, kam mohl být zase odeslán zpět ve snaze zastřít stopy. Sestřelení civilního letounu však podle velitele mohl úmyslně vyprovokovat Kyjev.

"Vím, že ten Buk přijel z Luhanska... pod vlajkou (povstalecké) Luhanské lidové republiky," řekl Chodakovskij.

Luhansk je jednou ze dvou hlavních bašt rebelů vedle Doněcka, v jehož okolí k sestřelení boeingu došlo.

"Myslím, že ho pak (Buk) poslali zpět. Dozvěděl jsem se o tom právě v době, kdy jsem se dozvěděl o té tragédii. Odeslali ho zpět asi na rozkaz zastřít stopy po jeho přítomnosti," odhadl Chodakovskij.

Otázka však podle povstaleckého velitele zní, proč Kyjev, který se prý včas o systému Buk v povstaleckých rukou dozvěděl, jakož i o jeho dislokaci, neudělal nic pro bezpečnost civilních letadel a naopak "nepotřebnými" nálety svých letadel vyprovokoval odpálení rakety Buk proti civilnímu letounu. "(...) Ukrajina udělala vše, aby zajistila, že civilní letadlo bude sestřeleno," tvrdí Chodakovskij.

Americké zpravodajské služby ve středu připustily, že nemají žádné důkazy o přímém zapojení Ruska do čtvrtečního pádu malajsijského letadla, které podle nich "nejpravděpodobněji" sestřelili "omylem" proruští povstalci.

Podle polské televize TVN 24 incident nejspíše monitoroval americký letoun AWACS létající nad Černým mořem, a proto Washington může hovořit o tom, že letoun sestřelila raketa systému Buk.

Ukrajinská tajná služba SBU podle agentury Unian dnes oznámila, že má "nezvratné důkazy", že na katastrofě se přímo podílela ruská armádní rozvědka GRU a tajná služba FSB. GRU má totiž prý na starosti předávání těžké výzbroje povstalcům, zatímco FSB obstarává lehké zbraně. Jde údajně o někdejší položky ukrajinské výzbroje z anektovaného Krymu.

"Předáme (mezinárodním vyšetřovatelům) důkazy, které jsme získali zákonným způsobem. Máme svědky, fotografie, video," prohlásil zástupce náčelníka SBU Viktor Jahun. Připomněl také, že USA mají záběry z družic, zachycující odpálení rakety, její let a střet s letounem. "Nad tím místem každý den přelétá na 90 družic, nelze to skrýt," dodal v rozhlasovém rozhovoru.

Systémem Buk disponuje i ukrajinská armáda a Moskva tvrdí, že v okolí zřícení malajsijského boeingu byly i ukrajinské baterie.

Nezávislí vojenští analytici agentuře AP dnes řekli, že velikost, množství a tvar děr způsobených střepinami v trupu naznačují, že letoun byl nejspíše sestřelen systémem SA-11, tedy Buk.

"Buk má bojovou hlavici o váze 70 kilogramů, která (v blízkosti cíle) exploduje a rozptýlí do okolí střepiny," popsal fungování rakety Konrad Muzyka z analytického týmu IHS Jane's. "(...) velikost děr odpovídá tomu, co by se dalo čekat od tak velké střely, jakou je SA-11," odhadl Justin Bronk z britského ústavu RUSI.

V italském listu Corriere de la Sera se již dříve objevila reportáž, ve které jeden z povstalců údajně připouští, že civilní boeing sestřelili povstalci v domnění, že jde o armádní letoun s ukrajinskými výsadkáři. Rebelovi kolegové však vinu svalovali na Kyjev.

Mezinárodní vyšetřování katastrofy malajsijského letadla koordinuje Nizozemsko, odkud stroj startoval. Uvedla to dnes agentura Interfax - i s námitkami právníků, že podle mezinárodních konvencí má vyšetřování vést země, na jejímž území ke katastrofě došlo.

Nizozemsko se nicméně jeví nejvíce poškozenou zemí - jeho občané jsou největší skupinou obětí. Na vyšetřování se už podílí 24 expertů, a to z Ukrajiny, Malajsie, Austrálie, Německa, USA, Británie a Ruska, jakož i zástupci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Související:

Právě se děje

reklama