Kdo Rusům vymývá mozky? Putinův muž, který šéfuje propagandě

Domácí popularita ruského prezidenta Vladimira Putina prudce stoupla v souvislosti s jeho akcemi na Ukrajině. Jeho intervenci byl přiřknut mistrovský punc. Radost, která doprovázela březnovou anexi Krymu, byla alespoň částečně podnícena propagandistickým systémem, který je sice méně komplexní než ten sovětský, ale mnohem zhoubnější, domnívá se John Lloyd. Zakladatel ústavu žurnalistických studií na slavné univerzitě v Oxfordu přinesl v komentáři pro server Reuters informace o muži, kterého považuje za šéfa momentální ruské propagandy.

Dmitrij Kiseljov

Kdo stojí v čele?

V centru ruského propagandistického systému stojí pozoruhodný novinář jménem Dmitrij Kiseljov. Tento dlouhodobě populární moderátor státního televizního kanálu Channel One podle Lloyda "naordinoval (ruskému) národu dietu omezující kritické hlasy a prosáklou vlastenectvím".

V prosinci 2013 Putin dosadil Kiseljova do vedení velké mediální společnosti Rossija Svodnja - Russia Today, která má nahradit relativně vyváženou zpravodajskou agenturu RIA Novosti. Oddělila se od stejnojmenného televizního kanálu, který v umírněnějším tónu vysílá do celého světa v narativních liniích vymezených ruským státem, uvádí Lloyd.

"Kiseljov se chlubil tím, že Rusko je 'jedinou zemí světa schopnou proměnit USA v radioaktivní prach'. Prohlásil to (ve vysílání) s jaderným hřibem v pozadí. Vršil útoky na ukrajinskou vládu, její ozbrojené síly a zemi samotnou: 'Ukrajina neexistuje, je to jen virtuální koncept, virtuální země...nyní to je zkrachovalý stát'." připomíná komentář.

"Poselství umíněného, nesmlouvaného novináře je sebevědomé, sarkastické a velmi často vtipné. Je velmi hluboce oddaný Putinovu vidění světa. Dehonestoval demonstranty v Kyjevě, kteří svrhli zkorumpovaného prezidenta Viktora Janukovyče jako západní loutky a etnickým Rusům na Ukrajině sděloval, že je ohrožují 'fašisté', kteří uchopili moc v ukrajinské metropoli," tvrdí Lloyd.

Srdce homosexuálů spálit

Známá je Kiseljovova posedlost a znechucení homosexuály. Často opakuje, že by měli "mít zakázáno darovat krev či sperma. V případě dopraní nehody by jejich srdce měla být pohřbena či zpopelněna, jelikož se nehodí k záchraně života," upozorňuje komentátor. V souvislosti s kritikou těchto výroků Kiseljov prohlásil, že je přesvědčen o tom, že problémem homosexuálů tkví ve skutečnosti, že "se chovají provokativně...záměrně vyvolávají a vyprovokovávají situace, v nichž působí jako oběti."

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tato slova pronesl Kiseljov v roce 2012. O rok později byl v Rusku schválen zákon zakazující "homosexuální propagandu", který kriminalizuje prakticky jakoukoliv zmínku o homosexualitě. Rusko nikdy nevynikalo svým přístupem k sexuálním menšinám, ale tato "netolerance shora" je oficiální politikou, která má Rusko odlišit o "degenerovaného" Západu, připomíná akademik.

Odpůrci existují, ale běžní Rusové Putina podporují

"Kiseljev a propagandistická mašinérie pod jeho kontrolou mají své odpůrce. Jedním z nejostřejších je Sergej Medveděv z Nové ekonomické univerzity. Nedávno napsal, že ukrajinské dobrodružství, především sestřel malajsijského letadla, způsobí 'neodvratnou porážku' Ruska a zpečetilo ztrátu Ukrajinu do vlivu Západu. V anglicko-jazyčných Moscow News Gregory Bovt poukázal na 'zakazující a omezující zákony', které Putinova vláda prosadila ohledně internetu, přičemž tvrdí, že většina z nich neovlivní běžné Rusy, jelikož cílí na těžké uživatele internetu a nevládní organizace," upozorňuje Lloyd.

Bovt také poznamenal, že politická angažovanost Rusů dosáhla historického minima. Nikoliv z důvodu že se lidé bojí, ale protože obecně souhlasí se svým vůdcem a jsou hrdí na svou zemi. Překvapivě navíc dodávají, že se jim letos daří lépe než minulý rok, ačkoliv hospodářský růst, který loni jen o málo přesáhl jedno procento, letos zřejmě spadne do recese, píše komentář.

Zábory území, bojovná rétorika vůči starým nepřátelům a nemilosrdná velmi dobře zvládnutá propaganda momentálně vytvořila situaci, že stát je poměrně dobře zabezpečen proti vznášení pochybností. "Je jedno, že Západ se jasně zdráhá utužit sankce a je otevřen jednání. Ruské vedení dospělo k názoru, že národ potřebuje opět nepřítele. Jeho prezident, společně se svým šéfem propagandy, je šťastný, že může oprášit toho starého přitom ho prezentovat jako nového," domnívá se Lloyd.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Střelba na permské univerzitě. Na místě jsou mrtví, studenti vyskakují z…

20.09.2021 09:45 Aktualizováno Neznámý člověk dnes střílel v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 08:48 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Související:

Právě se děje

reklama