Putin jako Hitler a Stalin? Otevřel Pandořinu skříňku, burcuje historik Evropu

Smutnou vzpomínkou na 20. století navždy zůstane zklamání, hloupost, pokrytectví a mlčení intelektuálních elit, osobností kultury, vědy i médií v době narůstajících úspěchů totalitních režimů - nacistického a stalinistického. Zavírání očí před anexí Rakouska, Československa či pobaltských států zůstane ostudou Evropy. Nikdo nemluvil tak hezky o míru a právech národů jako Hitler a Stalin; nikdo přitom nespáchal tolik zločinů jako tito diktátoři, začíná komentář polského historika, disidenta a publicisty Adam Michnik pro server Gazeta Wyborcza, v němž ostře napadl politiku současného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vladimír Putin, ruský prezident

Evropa mlčí i dnes

"Dnes Evropa mlčí ohledně agresivní, imperialistické politiky prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Západ toleruje dobrodružnou politiku, která zjevně porušuje suverenitu jiných států - Moldávie, Litvy, Gruzie a především Ukrajiny," uvádí Michnik.

"Evropská unie postupuje způsobem, jako by byla neutrálním Švýcarskem západního světa - to se týká především politických a obchodních elit," deklaruje komentář. "Ale Evropa není Švýcarsko. Je kontinentem, na němž vypukly dvě krvavé světové války," varuje bývalý disident.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Proto my, osobnosti kultury, vědy a médií, máme povinnost být ostražití jako kapitolské husy varující naše země. Nesmíme podléhat dávným iluzím, nesmíme se uchylovat ke starému konformismu. Jsme povinni vyzývat vedení států (Evropské) unie, aby se postavili čelem agresivní politice Putina," píše významný odpůrce polského komunistického režimu.

Putin není Rusko

"Nesmíme ztotožňovat Putina s ruským národem, tak jako jsme neztotožňovali s ruským národem Brežněva, když rozpoutal své dobrodružství v Afghánistánu. Hlasem moudrých a odvážných Rusů byl tehdy Andrej Sacharov, který o intervenci v Afghánistánu později prohlásil v ruském parlamentu: 'Hanba válce!'", připomíná Michnik.

Současnu válku s Ukrajinou, která podle komentáře začala anexí Krymu a pokračovala provokacemi na východě země, považuje Michnik nejen za "hanebnou", ale též za "tragickou a nebezpečnou". Provází je dle jeho názoru rozhodnutí typická pro diktaturu, která "dusí demokratické svobody v Rusku".

Politika ústupků nikam nevede

"Putin není politik evropského typu. Je to politik, který se neustále pouští do hazardu. Hodně nasvědčuje tomu, že již otevřel Pandořinu skříňku - z Ruska na Ukrajinu míří šovinisté, amatéři prahnoucí po krvi. Vyzbrojení takových banditů moderní vojenskou technikou je zločin," tvrdí Michnik.

"Zkušenost nás učí, že dialog s Putinem postrádající jednotu a neoblomnost je ztrátou času. Slabými a bezmocnými se nezabývá, a přesně tak se dnes kouká na země Evropské unie. Ta jen mluví to větru, když Kreml neustále posouvá hranice červené linie," domnívá se komentář.

"Putin nadále dodává zbraně i žoldáky, shromažďuje svá vojska na hranicích, ačkoliv Ukrajina měla právo zvolit si cestu evropských demokratických standardů, měla právo na život v poctivém státě. Možná se dnes na východě Ukrajiny rozhoduje o budoucnosti celé Unie," varuje Michnik.

"Evropa musí odpovědět solidárním postojem členů Unie i nasazením všech prostředků nátlaku: zastavením veškerých dodávek zbraní do Ruska, zavedením hospodářských i politických sankcí," apeluje závěrem historik.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Témata: Rusko | Vladimír Putin

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama