Šokující informace. Kyjev nasadil zakázané bomby s fosforem? +VIDEO

Záběry prezentované východoukrajinskými proruskými separatisty jako údajný důkaz toho, že ukrajinská vládní vojska používají v bojích zakázané bomby s bílým fosforem, vykazují mnoho charakteristik typických pro uvedenou munici, uvádí bývalý expert britské armády Charles Shoebridge. Video okomentoval v rozhovoru pro ruský server rt.com.

Ukrajinská armáda

Rebelové tvrdí, že na ně ukrajinská armáda během posledního ostřelování východoukrajinského města Doněck shazovala bomby obsahující bílý fosfor. Jejich užívání přitom zakazuje mezinárodní právo.

S tvrzením, že ukrajinské vládní síly nasadily tuto kontroverzní zbraň nejméně v šesti jiných případech, vystoupilo i Rusko. Moskva má údajně důkazy. Ruské ministerstvo obrany uvádí, že existuje množství indikátorů svědčících na nasazení fosforové munice. Jde především o teplotu, kterou exploze vytváří, a rychlost s jakou bomby padají.

Podezřelé video

Je třeba zdůraznit, že autenticita následujícího videa nemůže být ověřena. Server RT přesto požádal Charlese Shoebridge, bývalého protiteroristického zpravodajce britské armády a detektiva Scotland Yardu o jeho odborný názor na údajné záběry z ostřelování Doněcku.

Zdroj: YouTube

Na otázku, zda lze ze záběrů potvrdit tvrzení proruských rebelů, že vládní vojska ostřelují Doněck municí s bílým fosforem odpovídá Shoebridge následovně:

"Viděl jsem ty záběry již dříve. Ačkoliv jsou pořízeny z poměrně značné vzdálenosti, musíme říct, že vykazují množství charakteristik, které se dají spojovat s nasazením bílého fosforu. Především to vypadá, že jde o zařízení, které exploduje ve vzduchu poté, co ho nad cíl dopravil minomet, či dělo, možná i letadlo. Jak můžeme vidět, pokrývá to poměrně rozsáhlou oblast v momentě, kdy se dostane na zem. A máme tam také velmi typický rys rozpadu na velice malé, velmi jasně hořící částečky. Ty, jak již koneckonců jiní vojenští mluvčí správně poznamenali, padají k zemi velmi pomalu," uvádí expert.

"Fosfor ale může být použit jako osvětlovací prostředek, ostatně jako množství dalších látek," dodává Shoebridge. "Ty ale obvykle padají k zemi mnohem pomaleji, většinou je doprovází nějaký druh padáku, díky čemuž mohou ve vzduchu hořet mnohem déle a pomoci vojákům na zemi. Nezdá se, že by toto byl tento případ," domnívá se bývalý zpravodajec.

  • Rozhovor v originále si můžete přečíst zde.

"Bílý fosfor může být také nasazen, a většinou se tak používá, k vytvoření kouřové clony maskující pohyby vojsk...tady je ale pochopitelně noc. Ačkoliv na tomto videu není vidět kouř, může to být právě kvůli tomu, že je noc. Právě kouř by byl klasickou vlastností bílého fosforu," dodává Shoebridge.

Bílý fosfor propálí tkáň na kost

Expert rovněž hovořil o nebezpečí bomb a munice s bílým fosforem. Vysvětlil, proč jsou fakticky zakázány dle mezinárodního práva.

"Zákony řídící nasazení bílého fosforu jsou ve skutečnosti velmi komplexní. Dá se tvrdit, že za mnohých okolností je striktně zakázáno. Předně, jednou z hlavních podmínek je, že se nesmí používat v oblastech, kde by mohl posloužit jako zbraň proti civilním cílům. To je jasné," uvádí Shoebridge.

"Zadruhé, jeho nasazení je zakázáno v případech, kdy míří na vojenské cíle, které se nacházejí v oblastech obývaných civilisty. Jak jsem již uvedl, zákonná pravidla pro tato zařízení jsou velmi složitá. Například také říkají, že nálož, která je nasazena především za účelem vytvoření signalizačního kouře, ale má zápalný účinek, není klasifikována jako zápalná zbraň," dodává Brit.

"Faktem zůstává, že ačkoliv ty zákony vymezují určité technické aspekty, v praxi se jedná o strašlivou zbraň. Bílý fosfor může hořet za ohromných teplot, propálí se tkání rovnou na kost. Neuhasíte ho ani tím, že na něj vylijete vodu. Pokud jsou v oblasti jeho nasazení civilisté, určitě způsobí rozsáhlé poškození, velmi vážná zranění a rozpoutá strach," popisuje účinky dané munice expert.

"Je jedno co lidé říkají, jestli je (bílý fosfor) nasazen k signálním účelům, k vytvoření kouře či jako osvětlení. Ve skutečnosti ho světové armády používají jako zápalnou zbraň, což jsme naposledy viděli ze strany Izraele v Gaze. A nasazení této zbraně bývá velmi efektivní," uzavírá Shoebridge.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze zápaního, tak z ruského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Rusko zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet denních úmrtí pacientů s…

24.09.2021 11:30 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet úmrtí pacientů s covidem-19 od začátku…

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců

24.09.2021 08:35 Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších…

Související:

Právě se děje

reklama