Před 100 lety začala první světová válka

Vídeň/Praha - Jako první válečný konflikt v dějinách zasáhla první světová válka téměř celý svět a zahynulo v ní zhruba deset milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů. Vypukla před 100 lety, 28. července 1914, kdy Rakousko-Uhersko, podporované Německem, vyhlásilo válku Srbsku. Záminkou se stal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenském Sarajevu, ale politické napětí v Evropě sílilo již dlouho před ním.

Československé legie v Rusku

První světová válka, která skončila 11. listopadu 1918 podpisem příměří u francouzského Compiegne, zásadně změnila politické uspořádání Evropy. Skončily staré monarchie (Rakousko-Uhersko, osmanská říše, Rusko a Německo) a vznikla řada nových států (Československo, Maďarsko, Polsko, Rakousko či pozdější Jugoslávie). Válka také přinesla nástup bolševiků v Rusku, do popředí se dostaly USA a postupně se začaly rozpadat koloniální říše.

Porážka Rakouska-Uherska umožnila vznik samostatného státu Čechů a Slováků. K jeho vzniku přispěla činnost politiků v rámci zahraničního odboje i úspěchy dobrovolnických vojenských jednotek - legií, které se formovaly v Rusku, Itálii a Francii a které bojovaly proti Německu a Rakousko-Uhersku, ale i s ruskými bolševiky. V rakousko-uherské armádě zahynulo zhruba 150.000 odvedenců z českých zemí. V legiích sloužilo asi 100.000 mužů, z nichž padlo přes 5000.

Válečný konflikt vyvolaly takzvané centrální mocnosti, Rakousko-Uhersko a Německo, které spolu s Itálií tvořily Trojspolek. Proti nim stály země Dohody - Francie, Rusko a Velká Británie. Itálie však po vypuknutí války vyhlásila neutralitu a nakonec vstoupila v roce 1915 do války na straně Dohody. K centrálním mocnostem se posléze připojilo Bulharsko a osmanská říše, k Dohodě řada zemí včetně USA.

Důsledky první světové války

První světová válka vytvořila dejinný zlom v oblasti geopolitické i vojenské, také však v oblasti dějin kažodennosti, pokud jde o celospolečenskou atmosféru, tradiční morální hodnoty nebo kulturní zvyklosti a společenské návyky. Válka z let 1914–1918 tak představuje jeden ze zásadních zlomů moderních dějin lidstva, jehož důsledky pociťujeme dodnes.

První světová válka přinesla světu značné množství změn:

Vojenské novinky – První světová válka byla první průmyslově vedenou válkou. Do bojů byly ve velkém měřítku nasazovány nové typy zbraní s nebývalou ničivou silou (tank, bojová letadla, chemické zbraně, ponorky, strojové pušky aj.

Politické změny – Rozpad předválečné struktury států a vznik států národních. Důsledkem světové války byl zánik Rakouska-Uherska, carského Ruska, Německého císařství a Osmanské říše a vznik nástupnických států. Rakousko-Uhersko se rozpadlo na Československo, Rakousko a Maďarsko. Vytvořeny byly nové státy, Polsko a Jugoslávie. Zbylé území Rakousko-Uherska připadlo Rumunsku a Itálii. Ruská Besarábie byla připojena k Rumunsku. V roce 1919 byla připojena Podkarpatská Rus k Československu. Francie získala zpět Alsasko a Lotrinsko. Spojené státy americké získaly vedoucí postavení ve světě a staly se hlavní mocností. Ve střední Evropě vznikly národní státy které měly podporu jen části jejich obyvatelstva a které byly příliš malé a slabé na to, aby mohly vzdorovat agresivnímu nacismu vznikajícímu v Německu. Po válce se také vzedmula vlna sociálního i nacionálního radikalismu a hnutí za odstranění kolonialismu (Čína, Indie, Indonésie, Irák, Egypt). Proběhly také neúspěšné pokusy o socialistickou revoluci bolševického typu (Německo – v Bavorsku, Maďarsko, Bulharsko).

Politický pacifismus – Jako reakce na válku v následujících letech rozmohl pacifismus odmítající válku. Vznikla Společnost národů (1919), což byla světová mezinárodní organizace států, se sídlem v Ženevě. Jejím cílem bylo zajistit mír a spolupráci národů a řešení sporů jednáním. Byl vytvořen také smírčí soud v Haagu.

Sociální změny – Vlivem úmrtí značného množství mužů došlo k deformaci věkové a pohlavní struktury obyvatelstva mnoha zemí. Ženy se začaly domáhat práv, které byly tradiční výsadou mužů (např. volebního práva).

Kulturně-morální změny – Nadšení z konce války kombinované s otrlostí, kterou si společnost vypěstovala během válečných let, vedly k rozmachu zábavy, která byla často na hranici nebo i za hranicí předválečného vkusu a tradiční morálky.Náboženské změny – Pro mnoho vojáků a jejich rodin válka znamenala velký odklon od organizovaného náboženství. Velké státní církve na obou stranách fronty se během války aktivně zapojovaly pro štvavé válečné propagandy. Mnoho věřících proto po válce z církví vystoupilo nebo přestali být nábožensky aktivní.

Konečná mírová jednání byla zahájena 18. ledna 1919 na zámku Versailles u Paříže. Stejně jako však žádný z původních sporů nevyřešila první světová válka, také poválečný versailleský systém byl nespravedlivý, a to nejen k poraženým, ale i vítězům a předpokládal dominanci Francie a Británie.

V Rusku mírně klesl přírůstek nových případů koronaviru

03.08.2021 11:17 V Rusku za uplynulý den přibylo 22.010 případů nákazy novým koronavirem, 788 lidí v souvislosti s…

Šyšov pomáhal Bělorusům utéct před Lukašenkem, byl nalezen oběšený v parku

03.08.2021 09:50 Aktualizováno Pohřešovaný běloruský aktivista Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím před represemi z…

V Evropě se od začátku pandemie nakazilo přes 60 milionů lidí

02.08.2021 13:02 V Evropě se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazilo přes 60 milionů lidí, uvedla dnes…

V Rusku opět přibylo více než 23.000 nakažených koronavirem

02.08.2021 10:46 V Rusku přibylo 23.508 nových případů nákazy koronavirem a 785 úmrtí pacientů s covidem-19 za…

Pevnost Evropa. Prestižní deník tvrdě kritizuje strategii vůči migrantům

02.08.2021 00:01 NÁZOR - Před sedmdesáti lety stanovila ženevská konvence OSN o uprchlících právo běženců na…

Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k…

01.08.2021 00:01 NÁZOR - Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté…

Britský premiér Johnson se stane dvojnásobným otcem

31.07.2021 19:10 Manželka britského premiéra Borise Johnsona dnes oznámila na sociálních sítích, že je znovu těhotná…

Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek…

31.07.2021 17:19 Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Související:

Právě se děje