Politolog udeřil: Logika Západu je prostinká a mimo ruskou mentalitu

Moskva - Logika stoupenců přitvrzování sankcí proti Rusku je prostinká: nahlas se říká, že sankce postihnou prezidenta Vladimira Putina a jeho okolí, kterému se povede tak špatně, že ustoupí. Sankce postihnou samo sebou i ruskou ekonomiku, jak elity, tak obyčejné lidi. V důsledku prý vzkypí vlna lidového hněvu, která smete režim, jenž nevyhovuje Západu. A všichni budou šťastni, napsal ironicky v internetovém listu Gazeta.ru ruský politolog Georgij Bovt. Jestli to myslí vážně, tak jsou strašlivě vzdáleni tomu, aby Rusy pochopili, dodává.

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání Bezpečnostní rady v Kremlu (22.7.2014).

Čím více krize na Ukrajině sklouzává k opravdové válce, tím výše stoupá obliba ruského prezidenta. Lze to považovat za unikát v moderní politice, nepochopitelný západní mentalitou. Po 14 letech u moci ale Putinova obliba dosahuje samého vrcholu.

Podle průzkumu Gallupova ústavu jsou Rusové spokojeni se vším, na co se sociologové ptají. Nejen s Putinem, ale i s vládou, s mírou osobní svobody a stavem ekonomiky, jakkoli balancuje ekonomika na hraně mezi stagnací a poklesem. Dokonce i náš děravý volební systém se nebývalému počtu občanů (skoro 40 procentům) zdá poctivý, píše Bovt. Putin za jediný rok získal 30 procent na žebříčku důvěry a jeho 83 procent vypadá pravděpodobně.

Jsou třeba i ty nejtvrdší sankce s to vyvolat rozkol mezi vládnoucími činiteli a podkopat Putinovu podporu mezi prostými lidmi? Představa, že část elity dotčené sankcemi začne reptat za vůdcovými zády a pak mu do zad vrazí nůž, se mohla zrodit jen v racionální západní hlavě. V ruských podmínkách to nemusí fungovat.

Veškerá opozice byla vytlačena na okraj, je bezmocná. V dnešním Rusku žádná alternativa není a není ji odkud vzít. Dojde-li k něčemu, nebude to rotace elit, ale další převrat, kulturní revoluce v maoistickém smyslu. V důsledku se pak země bude ještě rychleji řítit do propasti úpadku, poznamenává politolog.

Nynější vládnoucí třída bude až do konce stát za Putinem. Nejen ze strachu z Putina, ale hlavně z obavy z příchodu temna. K vyvolání vzpoury v elitách totiž chybí síla, odvaha, mozky i ta nejmenší naděje na podporu veřejnosti.

Zkušenosti jiných autoritářských režimů svědčí o tom, že vládnoucí elita utrpí sankcemi až jako poslední, navzdory tvrzením západních analytiků. Západní sankce jsou v tomto smyslu jen ukázkou pro západní voliče, žijící v mediálně zjednodušeném obrázku světa o vlastním odhodlání potrestat "zlého hocha" za neposlušnost. Je to projev populismu, který ovládá celou světovou politiku.

V Rusku tváří tvář sankcím a vnějšímu tlaku nevznikne jednota špiček a spodní části společnosti. Propast přetrvá. První nepřistoupí na žádné sebeobětování a sebeomezování kvůli solidaritě, druzí budou tradičně trpět a šokující sociální nerovnosti budou vnímat jako neměnnou danost ruského života.

Rus je historicky zvyklý žít v podmínkách obležené pevnosti. Vnější tlak na režim může vést k většímu semknutí národa proti cizí hrozbě. Do masového vědomí budou pronikat jen ty nejpohodlnější výklady událostí, které nejvíce zapadají do obrazu světa, v němž jsou všichni proti nám. Za pár let může Západ z Ruska udělat zemi natolik antiamerickou a protizápadní, že Sovětský svaz bude vypadat jako prima kámoš.

To je dosti krátkozraká strategie. Co bude po svržení Putinova režimu? Chaos v jaderné velmoci a fašouni v Kremlu? Přímé analogie s Irákem či Libyí asi nejsou na místě, ale stojí za pozornost, že svržení autoritářských vůdců na pozadí politické pustiny s absencí demokratické kultury vedlo ke zhroucení obou států.

Politická hysterie má ale alternativu: místo tupého přitvrzování sankcí a hry na svrhávání ruského režimu (bez promyšlené strategie východiska z takového střetu) je třeba rychle hledat kompromis v ukrajinské otázce, kde Rusku a jeho zájmům nemůže být přisouzena role poražené země zahnané do kouta. S tak ponižující rolí se nesmíří.

Témata: Rusko | Vladimír Putin

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Související:

Právě se děje

reklama